Maminka.czMaminka v porodnici

4 otázky na tělo: Co si myslí primář porodnice o domácích porodech nebo bondingu po císařském řezu?

Vanda Stöckbauerová 20.  4.  2022
Seriál Maminka v porodnici je v plném proudu. Natáčíme videa, fotíme, píšeme reportáže o tom, jak to na místech, kde se rodí děti, opravdu vypadá. A jsme rádi, že nám zdravotníci bez obalu říkají, co si myslí. Jako třeba primář neratovické porodnice MUDr. Daniel Driák, Ph.D.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Šéfredaktorka časopisu Maminka Vanda Stöckbauerová se pana primáře zeptala na několik ožehavých mateřských témat. Tady jsou odpovědi.

Lze v Neratovicích rodit spontánně koncem pánevním? 

Poloha koncem pánevním je fyziologická, ale riziková. Pokud jsou splněny podmínky, jako jsou zralost plodu, velikost plodu, naléhání, ochota maminky, dostupnost akutní operativy v případě nezbytnosti, tak lze rodit spontánně koncem pánevním. 

VIDEO: Jak to vypadá v porodnici?A co spontánní porod po prvním císařském řezu? 

Za mimořádné obezřetnosti a trpělivosti se nám daří po jednom císařském řezu zhruba 50 až 60 % maminek odrodit spontánně. Ženy, které mohou srovnat císařský řez a normální porod, si většinou chválí normální porod. Po císařském řezu musely ležet s bolestivým šitím, po spontánním porodu za pár hodin začaly chodit na toaletu, osprchovat se a byly více soběstačné. Ale existuje u toho určité riziko, protože na děloze je jizva. Pokud jsou splněny podmínky – miminko je nepřerostlé, nepřenošené, je normální velikosti, jizva se hojí normálně, je příhodný nález vaginální – tak pak je vždy lepší rodit normálně než opakovaným císařským řezem. Protože opakovaný císařský řez má více rizik než ten první. 

Umožňujete bonding po císaři? 

Je-li to jen trochu možné, tak se snažíme vyhovět. Pokud je maminka v epidurálu, umrtvená od pasu dolů, vnímá a chce si na miminko sáhnout, pochovat ho, přitisknout ho k sobě, tak to umožníme. 

Jaký máte názor na domácí porody? 

Domácí porody nedoporučuji. I fyziologický porod se v kterékoli porodní době může zkomplikovat velmi závažným způsobem. Žena může najednou začít krvácet, začne se předčasně odlučovat placenta, miminko se může začít dusit nebo může žena začít krvácet po porodu. Česká republika má podle statistik jedny z nejlepších perinatologických výsledků a domácími porody si je přece nechceme zhoršovat. Porodnice je vyhledávána i proto, že se zde rodí i v jiné poloze než jen na porodnickém křesle.

Klepněte pro větší obrázek

 MUDr. Daniel Driák, Ph.D., primář Porodnice Neratovice

A co si pan primář myslí o ambulantním porodu? Podívejte se na video:

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Rozhovor, Domácí porod, Císařský řez, Bonding, Primář, Maminka, Daniel Driák, Vanda Stöckbauerová, Zdravotníci, Domácí, MUDr., Peřina, Neratovice
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Jak bolí porod, čím si ulevit a k čemu se dají přirovnat kontrakce? Zeptali jsme se duly
Formánková Simona
dula
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022