Maminka.czVýživa a stravování

4 skvělé zeleninové přílohy k pečeným masům

Jana Zbyňková 31.  3.  2014
Pečené maso a zelenina jsou bezvadná a zdravá kombinace. Zkuste ale místo obligátního kysaného zelí nebo špenátu k masu uvařit něco méně obvyklého. Navíc tyto přílohy barevně rozsvítí váš stůl.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na jaře je třeba podpořit imunitu a do organismu oslabeného zimou dodat pořádnou dávku vitamínů. Skvělou volbou je do jídelníčku zařadit zeleninové přílohy. Nebojte se neobvyklých kombinací. Navíc ty naše jsou tak barevné, že k zasednutí ke stolu budou přímo lákat.

Pečená červená řepa s křenem

4 porce, příprava: 60 minut

Potřebujeme: 1 velká bulva červené řepy olivový olej 3 cm nastrouhaného křenu citronová šťáva a krupicový cukr podle chuti sůl a mletý pepř .

Řepu oloupejte, na několika místech propíchejte, potřete olejem a zabalte do alobalu.
Vložte ji do trouby předehřáté na 175 °C a pečte asi 40 až 50 minut. Upečenou řepu nechte mírně vychladnout, nastrouhejte ji najemno a smíchejte s křenem, citronovou šťávou, troškou cukru a oleje. Dochuťte solí a pepřem a podávejte s kouskem citronu k dochucení.

Tip:Skvělá je k hovězímu masu.

Restovaná máslová mrkev

4 porce, příprava: 20 minut

Potřebujeme: 4–6 mrkví (podle velikosti) 2 menší cibule 2 lžíce másla 1 lžíce medu 1–2 lžíce citronové šťávy sůl a mletý bílý pepř bazalka na ozdobu.

Očištěné mrkve nastrouhejte na hrubém struhadle. Oloupané cibule nakrájejte na jemná půlkolečka. Mrkev a cibuli smíchejte a orestujte na mírném plameni na másle tak, aby mrkev zůstala křupavá (asi 5 minut). Přidejte med a nechte jej zkaramelizovat. Odstavte a dochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem. Ozdobte lístky čerstvé bazalky.

Tip: Podávejte k pečenému kuřeti.

Blanšírovaný hrášek s koprem

4 porce, příprava: 20 minut

Potřebujeme: 800 g mraženého hrášku 2 lžíce másla 2–3 lžíce strouhanky 1 lžička jemně nastrouhané pomerančové kůry citronová šťáva podle chuti sůl a mletý bílý pepř 1 lžíce nasekaného čerstvého kopru

Hrášek vařte 3 až 4 minuty v osolené vodě, sceďte ho a pak jej rychle zchlaďte v ledové vodě. V hlubší pánvi rozpusťte máslo, přidejte strouhanku a pomerančovou kůru a orestujte. Přisypte hrášek, dochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem a nakonec vmíchejte kopr.

Tip:Jemná chuť hrášku skvěle doplní jehněčí pečeni

Dušené zelí s ořechy

4 porce příprava: 55 minut

Potřebujeme: 1 hlávky červeného zelí 4 snítky tymiánu (může být i sušený) 2 bobkové listy 1 smotek skořice 5 kuliček nového koření 1 cibule 2 lžíce oleje 150 ml jablečného moštu ocet podle chuti sůl a mletý pepř 2 lžíce nasekaných vlašských ořechů.

Zelí nakrouhejte. Všechno koření dejte, pokud ho máte k dispozici, do plátěného pytlíčku (abyste ho později nemuseli jednotlivě lovit). Cibuli nakrájejte najemno a orestujte ji ve velkém kastrolu na oleji dosklovata. Zalijte moštem, přihoďte všechno koření a postupně přidávejte zelí (jak se bude dusit, bude zmenšovat svůj objem). Kastrol zakryjte a pozvolna duste, dokud nebude zelí měkké. Pokud bude třeba, podlijte je vodou. Dochuťte octem, solí a pepřem a vmíchejte vlašské ořechy.

Tip:Podávejte k vepřové pečeni.


Zdravé hlávky

Zelí, ať už červené, či bílé, patří mezi superzdravou brukvovitou zeleninu stejně jako brokolice, kapusta nebo květák. K nám přicestovalo už před více než 2000 lety, ale v oblasti Středozemního moře nebo v Asii ho pěstovali a konzumovali ještě mnohem dříve.

Staří Řekové a Římané ho křížili a šlechtili, až dosáhli mnoha různých chuťově i barevně odlišných variant (dnes jich existuje více než 400). Číňané zase věřili, že zelí dodává člověku nebývalou sílu – kuliové ho při stavbě Velké čínské zdi fasovali jako proviant.

Červené zelí je proti svému bílému sourozenci ještě o něco hodnotnější. Je v něm spousta vitaminu C a železa i látek, které působí jako antioxidanty – ano, to jsou ty skvělé substance, jejichž konzumací se obnovují a omlazují buňky v našem těle. Pravidelná konzumace zelí působí také příznivě na zažívání a podle posledních výzkumů umožňuje podstatně snížit riziko rakovinného bujení.

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.3/2014.

Témata: Časopis F.O.O.D., Výživa a stravování, Zelení, Zeleň, Pečené kuře, Červené zelí, Pec, Jemná chuť, Poslední výzkum, Středozemní moře, Péče, Pravidelná konzumace, Říman, Červená řepa