Maminka.czOtcové

4 typy českých otců: Kterého máte doma vy?

Lenka Brožová 22.  3.  2022
Jsou přítomní u porodu, při výchově i v domácnosti. Nejen fyzicky, tito muži se aktivně zapojují, pečují, citově se angažují. Ne že by pomáhali, oni se opravdu plnohodnotně účastní fungování rodiny. A začíná jich být tolik, že se mluví o fenoménu nového otce.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zatímco v západním světě se tento jev začal objevovat už v 70. letech minulého století, my za železnou oponou jsme si na podobné otcovské vlaštovky museli počkat. O to překotněji jsme se pak se všemi těmi změnami snažili se popasovat. Jak se liší takový nový otec od toho „starého“?

Především tím, že nepotřebuje svou mužskou identitu budovat v opozici k té ženské. Jako rodič úplně v pohodě přebírá i pečovatelské úlohy, aniž by měl pocit, že ho nějak zženšťují. Netvrdíme, že v naší kotlině jde o převládající model, ale (zaplaťbůh) se noví otcové objevují čím dál častěji. A momentálně stojí na vrcholu otcovské evoluce.

Otec vašich dětí

Psycholog a psychoterapeut Tomáš Novák rozdělil v knize o otcovské roli české otce do čtyř kategorií. Kterého máte doma vy?

DOMINANTNÍ, mentorský otec zastává v rodině roli šéfa a rádce. Rady jsou to většinou nevyžádané, navíc doprovázené odkazy na vzory, z nichž by si ostatní členové rodiny měli podle jeho názoru vzít příklad („moje matka“, „sousedovy děti“ apod.).

TRADIČNÍ OTEC plní roli živitele, čemuž podřizuje svůj pracovní, ale zčásti i volný čas. Dětem se tedy věnuje v čase, který mu zbyde.

POMÁHAJÍCÍ OTEC funguje v modelu „otec živitel, matka pečovatelka“, ale zapojuje se do chodu rodiny, a to povětšinou podle pokynů matky – tedy tzv. pomáhá. Do jeho pravomocí spadá i trávení společného volného času.

ROVNOPRÁVNÝ, kooperativní otec (de facto tzv. nový otec) se vzdal „moci a kontroly“ vyplývajících z tradičního postavení muže v rodině. Do určité míry převzal některé rysy a formy chování k dětem, které se dříve připisovaly ženám. Rozhodnutí v takových rodinách vznikají na základě konsensu, mimo jiné i třeba takové rozhodnutí, kdo zůstane na rodičovské dovolené. 

Co si představit pod označením "aktivní otec" a je takový táta darem, nebo prokletím? Jak se v roli otce projevují osobní zkušenosti z dětství? A co na proměnu otcovství v průběhu deseti let říkají traumaterapeut Zdeněk Weber a mentor Karel Tůma? Přečtěte si celý článek v dubnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

VIDEO: Podívejte se, jak probíhalo focení dubnového čísla s Romanem Vojtkem


 

Témata: Časopis Maminka, Porod, Rodina, Výchova, Rodičovství, Matka, tatínek, Otec, Otcové, Volný čas, prokletí, Roman Vojtek, Dom, Tomáš Novák
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Formánková Simona
Příběhy
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Táňa Pauhofová se stala maminkou. Je to holčička, nebo kluk?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie