Maminka.czAntikoncepce

4 věci, které byste měla vědět o užívání antikoncepce po porodu a při kojení

vas 21.  4.  2024
Porod je pro každou ženu přelomová událost. Uvolňuje se spousta hormonů, které ovlivňují ženu nejen po psychické stránce, ale mají zároveň vliv na různé fyzické procesy v jejím těle. Jedním z nich je například kojení. Říká se, že plně kojící žena nemůže otěhotnět. Je to pravda? A jakým způsobem se lze po porodu chránit před nechtěným početím?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kojení nezabrání početí

Během kojení u ženy obvykle nedochází k menstruaci. Nicméně to neznamená, že je stoprocentně chráněna před otěhotněním. Prolaktin (hormon, který se více tvoří během kojení) potlačuje zrání vajíčka ve vaječníku a tím částečně brání otěhotnění. Ale tvorbu prolaktinu můžou narušit různé vlivy a pokud je jeho hladina kolísavá, může k uzrání vajíčka a následné ovulaci dojít. Kojení proto neslouží jako spolehlivá antikoncepce. Obzvlášť v období, kdy už dítě přechází na pevnou stravu a laktace se úměrně snižuje, se riziko otěhotnění zvyšuje. Je tedy vhodné se před nechtěným početím chránit jiným způsobem.

VIDEO: Epicentrum: V Česku klesá spotřeba antikoncepce

Nehormonální antikoncepce

Kojící ženy mohou jako ochranu před početím využít jakoukoli nehormonální antikoncepci, jako jsou kondomy, vaginální pesary v kombinaci se spermicidy či nehormonální tělísko.

Hormonální antikoncepce, ale jen některá

„Při kojení jsou možnosti antikoncepce omezenější. V případě, že žena plánuje v kratším horizontu znovu těhotnět, je nejvhodnější metodou čistě gestagenní antikoncepce, tedy pilulky obsahující pouze gestagen, který nemá vliv na tvorbu, množství ani kvalitu mateřského mléka. V případě, že žena plánuje těhotnět v delším horizontu či již těhotnět neplánuje, je nejvhodnější metodou nitroděložní tělísko obsahující opět pouze gestagen,“ vysvětluje MUDr. Jan Greguš, vědecký sekretář Sekce pro antikoncepci a reprodukční zdraví ČGPS. Kojící žena by neměla užívat kombinovanou antikoncepci (to je antikoncepce obsahující i estrogen), protože estrogen mění množství a kvalitu mateřského mléka.

Po ukončení kojení

Jakmile žena přestane kojit, začne se její tělo vracet hormonálně do stavu před otěhotněním. V takovém případě jí možností antikoncepce výrazně přibývá. Může se například vrátit ke kombinované hormonální antikoncepci, kterou užívala před otěhotněním. Mnohdy se však s mateřstvím mění i pohled ženy na její zdraví, na životní prostředí, přírodu a začne hledat nové produkty, které jsou šetrnější i k tělu i k přírodě.  K dispozici je například antikoncepce s novým typem přirozeného estrogenu, který je šetrný k ženskému tělu i k životnímu prostředí. Zajímavé je, že oproti jiným estrogenům se tento moderní přirozený estrogen vylučuje z těla v neaktivní formě, takže neznečišťuje odpadní vody a životní prostředí. Užívání této antikoncepce není věkově specifické, mohou ji brát jak mladé dívky, tak třeba i ženy před menopauzou, které již trápí příznaky hormonální dysbalance a chtějí je pomoci řešit.

A pokud se už žena k hormonální antikoncepci vracet nechce, opět má k dispozici spoustu možností v jiných typech bariérové ochrany. 

Nechcete brát hormony? Není problém! Typy bariérové antikoncepce a jejich výhody a nevýhody
Témata: Porod, Kojení, Antikoncepce, Po porodu, Početí, Hormon, Kojící žena, Estrogen, Nechtěné početí, Česká republika, Otěhotnění, Vedě, Užívání, Antikoncepce na Heureka.cz