Maminka.czZdraví

5. a 6. nemoc - Choroby, které nemají jména

Regina RothováČasopis Maminka 27.  2.  2013
5. a 6. nemoc - Choroby, které nemají jména
Objevují se na jaře a na podzim, jsou virového původu a šíří se kapénkami, dotykem, šestá nemoc i slinami. Nejsou nebezpečné a dítě bude mít po jejich prodělání doživotní imunitu.

Proč mají takové zvláštní názvy? V době, kdy se pro ně hledala jména, byly nejčastějšími infekčními nemocemi mezi dětmi plané neštovice, spalničky, zarděnky a příušnice. Nejsou nebezpečné a mají podobný průběh.

Pátá dětská nemoc

Má latinský název erythema infectiosum a vyvolává ji mikroorganismus jménem lidský parvovirus B19. Postihuje nejčastěji děti předškolního a školního věku. Inkubační doba je 6–18 dnů.
Po období s příznaky připomínajícími nachlazení (s teplotou, pobolíváním hlavy, kloubů, s bolestí v krku, pokašláváním) se objeví typický příznak – nafialovělá vyrážka. Nejprve postihuje obličej, a to symetricky na obou tvářích (připomíná motýlka), okolí úst je naopak bledé. V dalších dnech se vyrážka šíří na trup a končetiny, kde může mít velmi rozmanité bizarní tvary připomínající krajku nebo síť.

Vyrážka svědí. Po několika dnech zbledne, do týdne zcela zmizí, ale může se objevit znovu i za několik měsíců po podráždění pokožky sluncem, potem, při koupeli nebo třením. Nemoc má lehký průběh, léčí se jen zmírňováním příznaků: tedy paracetamol na teplotu, tekutý pudr na vyrážku. Dbáme na dostatečný příjem tekutin a vitaminů. Malý pacient by měl být v klidu na lůžku. Po poklesu teploty přestává být nemocný infekčním pro své okolí. Pátá nemoc může představovat hrozbu pro těhotné ženy. Virus totiž může přes placentu proniknout do dělohy a nakazit plod. Pravděpodobnost je ale pod 10 %. Po nákaze hrozí potrat nebo postižení plodu. Hrozící postižení lze diagnostikovat ultrazvukem.

Jak vypadá Šestá nemoc, která nejčastěji trápí kojence a batolata?

Šestá dětská nemoc...

...vlastně české jméno má, ale příliš se nepoužívá. Říká se jí třídenní horečka a je vyvolána lidským herpetickým virem typu 6 nebo 7. Postihuje starší kojence a batolata, téměř výlučně mezi 6. a 24. měsícem věku dítěte. Inkubační doba je 5 až 15 dnů.

Začíná vysokými horečkami bez dalších příznaků. Horečky kolem 40 až 41 °C přetrvávají až tři dny a přestože je teplota dost vysoká, nenarušuje celkový stav dítěte. Jakmile se teplota vrátí k normálu, objeví se narůžovělé pupínky. Na rozdíl od páté nemoci nezasahují do obličeje, ale jejich typickými místy jsou trup, krk a horní končetiny. Po několika dnech vyrážka zbledne a do týdne zcela zmizí. Nesvědí, takže si ji dítě neškrábe a není nutné ji nějak ošetřovat. Pokud horečka do tří dnů neklesne, bývá vhodné se ujistit, že nejde o jinou závažnou chorobu, například bakteriální infekci, která by dítě vážněji ohrozila. Zpravidla se provádí vyšetření tzv. C-reaktivního proteinu (CRP), jehož vyšší hodnota svědčí proti virovému onemocnění a bývá nutné zapátrat po pravé příčině horečky.

Pokud by se jen kvůli teplotě při šesté dětské nemoci nasadilo antibiotikum a přitom došlo k výsevu pupínků „podle popisu práce šesté dětské nemoci“, mohlo by dojít velmi snadno k záměně za alergickou reakci na antibiotikum. Charakter vyrážky je u obojího totiž velmi podobný. Šestou nemoc jen zřídka provází rýma, kašel, zánět hltanu, zduření mízních uzlin na krku a na šíji, ale na vzestupu teplot hrozí disponovaným dětem febrilní křeče. Tato choroba se neléčí antivirotiky (stejně jako pátá), jen se snižuje teplota (paracetamol nebo ibuprofen) v dávce podle hmotnosti malého pacienta. Vhodné jsou i zábaly. Nutné je pít. Žádný zvláštní režim není nutný, jen pečlivé sledování kvůli riziku febrilních křečí při vysokých teplotách. Dítě by mělo být v klidu doma.

Očkování neexistuje

Ani proti jedné z nemocí se neočkuje, obě choroby probíhají téměř vždy bez následků a jejich průběh (až na zmíněné výjimky u páté dětské choroby) je velmi lehký a nekomplikovaný. Organismus vytvoří celoživotní imunitu a nemoc už se nikdy neopakuje.
Vzhledem k vysoké nakažlivosti onemocnění se v dětských kolektivech rychle šíří a není proti ní obrany. Ani v rodině pravděpodobně neuchráníte sourozence. Nenuťte dítě do jídla.
V případě pochybností navštivte lékaře.
 


Rozdíly

Jiný vyvolavatel, jiná vyrážka, jiný věk, 5. nemoc je jednoznačně kolektivní. Dřív se o obou infektech mluvilo jako o nemocích sezonních. Jednoznačně vítězilo období jaro, podzim, dnes se výskyt posouvá k celému roku. Samozřejmě existuje souvislost s tím, že přes léto a o Vánocích děti nejsou v kolektivu, pak se vrátí a epidemie se rozjede.

Proč pátá a šestá?

Historické pořadí dětských „pupínkových“ chorob, když se ještě mnoho nevědělo o tom, co je vyvolává:

Top 6 nejčastějších nemocí u dětí

První - spalničky
Druhá - spála
Třetí - zarděnky
Čtvrtá - nepravá spála (pseudoscarlatina, nemoc Filatov-Dukeho)
Pátá - erythema infectiosum
Šestá - exanthema subitum nebo roseola infantum

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Nemoc, Jména, Latinský název, Příušnice, C-reaktivní protein, Febrilní křeč, Typický příznak, Herpetický vir, Nakažlivost, Dětská nemoc, Nemo, České jméno, Mikroorganismus, Tekutý pudr, Nejčastější nemoc, Exanthema Subitum, Lehký průběh, Erythema Infectiosum
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Tyhle mámy se za kojení starších dětí nestydí. Co na to říká psycholožka?
Víchová Tereza
Kojení
VIDEO: Jak na bodnutí hmyzem? Komáří štípance omyjte vodou, včelí žihadla nevytahujte prsty
Víchová Tereza
Alergie
GALERIE: Černé šaty na léto? A proč ne, oblíbily si je i slavné maminky!
Mrázková Dita
Móda
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Zenklová Veronika
Fotografie
Emma Smetana je podruhé maminkou. Výběrem jména opět šokovala!
Formánková Simona
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole