Maminka.czDovolená s dětmi

5 důvodů, proč je Malta dokonalým místem pro rodinnou dovolenou

Lenka Knápková 17.  5.  2024
Ještě stále nemáte vybranou destinaci na letní dovolenou? Zkuste letos vyrazit na Maltu, nabízí více než 300 slunečných dnů za rok, průzračné moře, bohatou historii a nespočet aktivit pro vaši dokonalou rodinnou dovolenou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Malta je ostrovní stát ve Středozemním moři, ležící jižně od Itálie a severně od Libye a Tuniska. Právě díky této poloze se zde mísí různé geografické a kulturní vlivy a vytváří dohromady fascinující destinaci s bohatou historií a výbornou gastronomií. Skládá se z několika ostrovů, z nichž Malta, Gozo a Comino jsou jediné obydlené.

Co vás na Maltě okouzlí?

Filmové kulisy i zábavní parky 

Pokud mátě rádi příběhy Pepka námořníka, pak vás nadchne jeho vesnička Popeye Village, známá  také jako Sweethaven Village. Vesnice byla postavena v roce 1980 jako kulisa při natáčení filmu o slavném milovníkovi špenátu, kterého ztvárnil oblíbený herec Robin Williams. Tato vesnička se nachází v zátoce Prajjet Bay/Anchor Bay, pouhé 3 km od letoviska Mellieħa. V dokonale fotogenické kulise domků na strmých útesech a blankytně modrého moře si můžete prohlédnout filmová místa, interiéry budov, rekvizity, fotografie z natáčení filmu, zhlédnout animační představení, navštívit místní kino, zahrát si minigolf nebo se vyřádit na vodní trampolíně.

Klepněte pro větší obrázek

Areál je v hlavní sezoně otevřen od 9.30 do 18.30. Za dospělého zaplatíte 24 eur, pro děti 3 až 12 let stojí vstup 16 eur.

tip:

Navštívit můžete také oblíbený Playmobil FunPark, protože figurky a hračky této značky se na Maltě vyrábějí. Větší děti zase ocení aquaparky, zkuste Splash & Fun Water Park ve městě Naxxar. 

Průzračné moře a vodní radovánky na ostrově Gozo

Malta má nádherné, průzračné čisté moře, které má bohatý podmořský život. Rozhodně tedy nevynechejte šnorchlování a koupání na ostrově Gozo. Můžete spatřit nejen chobotnice, mořské koníky, mořské želvy, barakudy, ale také delfíny. Doporučujeme si půjčit třeba paddleboard nebo kajak, což ocení zejména starší děti. Skvělou půjčovnu najdete například na oblíbené pláži Hondoq ir-Rummien. Pokud máte menší děti, vydejte se spíše na větší písečné pláže, ideální je Ramla Bay, která má dočervena zbarvený písek a pozvolný vstup do moře. Přímo na pláži je několik restaurací a můžete si zde pronajmout slunečník s lehátky. 

Klepněte pro větší obrázek

tip:

Na ostrov Gozo se dostanete trajektem, jet můžete z přístavu Cirkewwa, cesta trvá 25 minut a trajekt jezdí každou půlhodinu. Za osobu zaplatíte asi 4,45 eura. Tento trajekt přepravuje i auta, za auto s řidičem zaplatíte 15,70 eura. Další trajekt jezdí z hlavního města Valletta, a to každou hodinu a přepravuje pouze osoby, tato cesta trvá 45 minut a zaplatíte kolem 15 eur za osobu. 

Výlety lodí na každém kroku

Protože je Malta souostroví, nevynechejte výlet lodí, který bude nejen pro děti velkým zážitkem. Budete-li ve Vallettě, určitě se nenechte ujít projížďku tradiční maltskou gondolou, které místní říkají dghajsa. Historická loď dřív sloužila především pro přepravu osob, dnes ji spíš využívají turisté a jízda v ní stojí rozhodně za to. Gondola má do výšky protaženou příď a záď, díky níž je velmi stabilní, a tak se nemusíte bát, že se převrátí. Třicetiminutová vyjížďka z přístavu Grand Harbour vás vyjde asi na 10 eur na osobu. 

Klepněte pro větší obrázek

TIP:

Chcete-li vyrazit na delší vyjížďku třeba i s koupáním, navštivte malebnou rybářskou vesnici Marsaxlokk, která je známá svými pestrobarevnými čluny a lodičkami, tzv. luzzu, ty kotví podél celé promenády. Nabídek na výlet lodí je tu nespočet, kromě rybolovu je to hlavní obživa místních. Po projížďce si můžete dát čerstvé ryby nebo mořské plody v některé z blízkých restaurací. 

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní velikost a snadná dostupnost

Jeden z velkých přínosů, což ocení zejména rodiny, je malá rozloha Malty, která umožňuje i s dětmi snadno prozkoumat různé památky a atrakce ostrovů bez nutnosti dlouhého a v létě dost úmorného cestování. Díky dobře organizované veřejné dopravě a dostupnosti pronájmu aut lze flexibilně plánovat výlety a vidět tak z Malty co nejvíc. Na Maltu je navíc perfektní letecké spojení, přímé spoje provozuje společnost KM Malta Airlines. Let z Prahy na letiště Luqa trvá pouze 2,5 hodiny. 

tip:

K přemisťování po Maltě můžete využít také levné taxislužby tipu Bolt.

Bezpečnost a pohostinnost 

Malta je považovaná za velmi bezpečnou zemi a kriminalita je zde nízká. Malťané jsou velmi vstřícní a pohostinní, zvlášť k rodinám s dětmi jsou vřelí a budete se cítit všude vítáni. Na celé Maltě se domluvíte anglicky, britské vlivy uvidíte všude v ulicích, kde jsou červené telefonní budky nebo poštovní schránky. V každém i tom nejmenším městě najdete hezké dětské hřiště, samozřejmostí jsou třeba také toalety, které najdete na každém kroku. 

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Dovolená s dětmi, Rodina, Maminka cestuje, Itálie, Pláž, Moře, aquapark, dovolená u moře, Historie, Cestování s dětmi, Trajekt, Tunisko, Malta, Pepek, Rod, Rodinná dovolená, Výlet, Nespočet, Tip, Středozemní moře, BOLT