[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
VIDEO: Slavné sportovkyně a jejich děti
„Hodně se mluví o tom, že když mají ženy dobrou fyzičku, že se jim bude lépe rodit. Já si z praxe úplně nemyslím, že dobrá fyzička rovná se dobrý porod. Na to, aby žena dobře porodila, má vliv velké množství různých faktorů a řekla bych, že psychika je na prvním místě. To je alfa a omega,“ podotýká porodní asistentka Dáša Vlčková (cordeus.cz) s tím, že roli hrají samozřejmě i anatomické parametry, dispozice a poloha miminka, uložení placenty a mnohé další.
Mít dobrou fyzičku se ale v mnoha ohledech u porodu vyplatí. U překotného porodu samozřejmě maminka ani nestihne svůj případný potenciál využít. Pokud ale rodí déle, může svou vytrvalost dobře zúročit.
„Porod je často poměrně fyzicky náročný a žena v lepší fyzické kondici má předpoklady ho lépe udýchat a zvládnout i delší porod. Ale není to tak, že by vrcholové sportovkyně nebo ženy, které celý život aktivně sportovaly, rodily lépe. Ze zkušeností, které mám z porodního sálu, i žena, která byla obéznější, porodila za hodinu. Myslím, že to s tím zkrátka přímo nesouvisí,“ říká Dáša Vlčková. Jak se říká, duše a tělo jedno jest, a co si budeme povídat, pohyb dělá dobře i psychice člověka. „Žena, která cvičí, se cítí lépe i psychicky,“ potvrzuje Dáša Vlčková.
U porodu hraje velkou roli stav pánevního dna. A právě to vzhledem k intenzivním tréninkům někdy bývá u hodně osvalených maminek, například vrcholových sportovkyň, fitness trenérek a maminek zvyklých intenzivně sportovat až příliš „stažené“. „Baletky a tanečnice, které jsem rodila, měly často tak pevné pánevní dno, že prostupnost u porodu pak byla problémovější. Konkrétně baletky jsou navíc drobné a často mají užší pánev, ani to jim porod příliš neusnadňuje. Někdy je to spíš problém než výhoda,“ říká porodní asistentka. Zatímco po porodu je cílem pánevní dno co nejlépe opět posílit, během třetího trimestru těhotenství je třeba jej naopak cíleně uvolňovat.
„Ve třetím trimestru se s maminkami hodně zaměřuji právě na pánevní dno, které jen uvolňujeme. V tomto období by opravdu měly zvolnit, soustředit se spíš na jógové protažení, uvolnění, prodýchání, aby se dechem připravily na porod. Někdy stačí jen ležet na podložce a prodýchávat do bříška. Někdo se jen potřebuje vnitřně zklidnit. Když se žena moc bojí a je vystresovaná, doporučila bych hodně meditovat, hodně se uvolňovat. Je to o dechu, relaxaci. Moc se necvičí, neposiluje, ale protahuje. To se nejvíc uvolňuje i dýcháním,“ říká Dáša Vlčková.
Dobrá fyzická kondice se podle slov porodní asistentky přihlásí především po porodu. „Ženy se snadněji vracejí zpátky do formy, netrápí je většinou kila navíc. Ty, které jsou na tom fyzicky dobře, mívají největší výhody po porodu, rekonvalescence u nich bývá rychlejší. Nemívají problémy s diastázou nebo s inkontinencí. Kondička v těhotenství může mít vliv na to, že mají méně problémů, méně je bolí záda, méně jim otékají nohy a cítí se celkově lépe. Ale nemyslím si, že je to záruka bezproblémového porodu,“ uzavírá. Porod je zkrátka trošku alchymie. Fyzickou a psychickou přípravou ho ale dokážete hodně ovlivnit. A k tomu přinášíme pět tipů, jak si fyzičku s bříškem udržet.