Maminka.czZrcátko

5 hlavních zásad péče o porodní poranění. Co radí gynekoložka Kamila Žižková?

Vanda Stöckbauerová 1.  11.  2023
Vaše tělo udělalo jednu z nejúžasnějších věcí: vytvořilo nového člověka. V průběhu porodu, kdy hlavička miminka musí projít porodními cestami, často dochází k různým poraněním. V dalším díle seriálu Zrcátko vám gynekoložka Kamila Žižková poradí, jak o tato poranění pečovat. Čím lépe se o ně budete starat, tím lépe se zhojí a tím dříve zapomenete, že jste vůbec nějaká měla.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

K poranění jsou náchylnější ženy, které rodí poprvé. Mezi poranění hráze se řadí i epiziotomie neboli nástřih hráze. V některých porodnicích stále dochází k jeho rutinnímu provedení, což vede k tomu, že i žena, která by hráz po porodu měla v pořádku, odchází s poraněním způsobeným nástřihem. Porodníci se však dlouhodobě snaží o snížení počtu epiziotomií. Na druhou stranu nelze nástřih zatracovat, protože správně indikovaný pomáhá předejít závažnému poranění hráze.  

VIDEO: Muži a sex po porodu: Chce to trpělivost s ženou a čas, říká gynekoložka

Dá se poranění předejít?

V těhotenství se můžete zaměřit na různé techniky, které by měly pomoct. Jednou z možností je masáž hráze. Nebo tu je používání nafukovacích poševních balonků. Samozřejmě i zde je možné jednotlivé prvky kombinovat. 

 „Kromě předporodní přípravy a vedení porodu s ohledem na prevenci porodního poranění klademe důraz také na péči. Nejčastěji se jedná o trhlinky například hráze, poševního vchodu či malých stydkých pysků. Větší poranění vyžaduje obvykle i šití. K závažnějším poraněním patří nástřihy nebo hluboké trhliny pochvy či hráze,“ vysvětluje MUDr. Kamila Žižková.

Masáž hráze je ideální prevencí před nástřihem. Kdy a jak ji provádět? A je vhodná pro všechny těhotné?

Hygiena

Ať už se jedná o menší či větší poranění, péče je víceméně stejná. V první řadě je zásadní hygiena. „Během prvních dnů po porodu, kdy je rána živá, je vhodné genitál oplachovat po každém močení. Nebo doporučuji močit ve sprše, protože někdy moč v ráně štípe. Oplach proveďte i po stolici a po kojení. Po kojení z toho důvodu, že se po něm více stahuje děloha a dochází k většímu zakrvácení. Očistky jsou infekční materiál, proto často vyměňujte i vložky a snažte se genitál udržovat nejen v čistotě, ale i v suchu,“ radí lékařka.

Lze používat speciální intimní mýdla. Vhodná jsou ta přírodní s bylinnou složkou nebo přímo určená pro porodní poranění s dezinfekčním a hojivým účinkem. „Poranění po sprše osušte jednorázovým ubrouskem nebo například papírovou kuchyňskou utěrkou tak, abyste si do rány nic nezavlekla a abyste zbytečně neinfikovala ručník. Pokud preferujete ručník, tak v době krvácení doporučuji speciální ručník určený jen na genitál, ten je vhodné často měnit a prát na vyšší teploty,“ radí Kamila Žižková.

Děsí vás únik stolice u porodu? Nejste v tom sama. Co si o tom myslí porodníci? Kamila Žižková uklidňuje

Větrání

Důležité je také ránu větrat a ne ji „dusit“ v kalhotkách s vložkami. Volte pohodlné vzdušné prádlo, nejvhodnější jsou síťované jednorázové poporodní kalhotky. „Nedoporučuji ránu fénovat fénem, aby byla suchá. Ve fénu mohou být jako v jiných fukarech uložené bakterie a prach,“ říká lékařka.

Chlazení

Ránu je vhodné také chladit. Buď jsou k dispozici speciální porodní chladivé vložky, nebo si chladítko můžete vyrobit z ledu a gázy. „Pro větší účinek vyrobíte led smícháním vody a bylin, například tam dáte měsíček lékařský. Led na hráz je vhodný zejména na poranění spojené s otokem. Obklad nechte na ráně zhruba 15 minut a led nepřikládejte na ránu přímo, abyste se vyhnula riziku lokálních omrzlin,“ radí Kamila Žižková.

Kontrola stehů

Většinou se rány šijí vstřebatelnými stehy, které se do 14 dnů začnou rozpouštět a samy vypadnou. „I když většinou doporučuji se na poranění nedívat, je přece jen vhodné občas juknout, jak to tam dole vypadá, a v případě pochybností se na lékaře obrátit dříve než po šestinedělí – například pokud se rána rozestoupí, krvácí, hnisá nebo zapáchá či se objeví teploty,“ radí Kamila Žižková.

Masáž

Příjemné mohou být také sedavé koupele, například z dubové kůry. Ty mohou být nápomocné také při obtížích s hemoroidy. „Až se rána zahojí – dáváme procesu hojení v podstatě celé šestinedělí – doporučuji její masáž. Jizva je tuhá a může v budoucnosti způsobovat bolesti například při styku, vaginální diskomfort, pocit něčeho cizího. Jizvu stačí ze začátku jen hladit, postupně poklepávat a lehce promačkávat,“ uzavírá Kamila Žižková.

5 porodních překvapení: Placenta, odchod stolice, očistky... Co dalšího vás může zarazit?

Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v naší soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. 

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Porod, Šestinedělí, Po porodu, Zrcátko, Tipy a rady porod, Kamila Žižková, Hráz, Hlavní zásada, Poranění, Ručník, Gynekoložka, Rána, Masáž

Video