Maminka.czmindfulness

5 mindfulness tipů pro děti: Naučte je žít tady a teď, budou vám vděčné!

Michaela Láchová 7.  12.  2022
Mindfulness je velkým přínosem pro dospělé, ale věděli jste, že může být skvělé i pro děti, především ty školou povinné? Rozhodnutí žít v přítomném okamžiku může vnést do jejich každodenního života větší pocit vědomí a štěstí. Podívejte se na malou mindfulness ochutnávku!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mindfulness neboli všímavost je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, a to bez posuzování, hodnocení a očekávání. Je to tedy v podstatě opak multitaskingu, schopnosti dělat více věcí naráz, která je tak typická právě pro maminky. Když se děti soustředí na to, aby si všímaly věcí kolem, podvědomě zpomalí. Díky mindfulness se mohou vyrovnat s frustrací i s tím, když něčemu obtížnému v životě čelí.

Méně stresu, více trpělivosti

Děti mohou mindfulness využít třeba tehdy, když potřebují zaměřit svou pozornost na něco konkrétního a nedovolit, aby je něco rozptylovalo. A že je toho například ve škole rozptyluje až až! Celkově jsou ti, kteří metodu všímavosti praktikují, méně ve stresu a jsou trpělivější. Všímavost pomáhá dětem a dospívajícím naučit se, jak se zastavit ve všech možných situacích a reagovat promyšleně, ne jen automaticky. Procvičování všímavosti pomáhá zvládat stres, regulovat emoce, soustředit se na úkol a rozvíjet pozitivní náhled na život.

Zázrak v podobě mindfulness: Naskočte na alfa vlnu a nenechte se rozhodit

Pryč s úzkostmi

Pozitivní pocit pohody je důležitý pro duševní zdraví dítěte, pomůže předcházet problémům s úzkostí, stresem, depresemi či problémům se sebeúctou. V případě sociálních vztahů může mindfulness pomoct k lepší interakci s okolím.

Osvojení mindfulness dovedností vyžaduje trošku cviku, rozhodně se ale vyplatí. Máme pro vás pět tipů, díky kterým si můžou školáci zažít jednoduché techniky. A vy se k nim můžete přidat:

 1. Ráno si vyhraďte dvě minuty pro sebe:
  Lehněte si nebo se posaďte, zavřete oči a soustřeďte se na pomalý nádech a výdech. Dýchejte hluboko do břicha. Věnujte pozornost tomu, jak se dnes cítí vaše tělo a mysl. Můžete vyzkoušet i tzv. body scan, tedy vědomé „procházení“ celého těla. Cítíte někde napětí?
   
 2. Buďte vděční:
  Každý den si napište seznam pěti věcí, za které jste vděční. Pak zavřete oči a představte si každou z nich i to, proč tomu tak je. Místo psaní si o tom před spaním můžete společně s rodiči popovídat, uděláte si tak hezkou večerní chvilku.
   
 3. Soustřeďte se na jídlo:
  Jezte pomalu a soustřeďte se na chuť i strukturu pokrmu, jídlo si vychutnávejte. Jestliže se zaměříte na chuť jídla, možná si uvědomíte, že je výraznější než obvykle. Zkuste vědomě jíst alespoň jednou denně. Uvědomte si, že tablet ani mobil k jídlu rozhodně nepatří, proto po nich nesahejte.
   
 4. Třikrát se zhluboka nadechněte:
  Před plněním domácích úkolů, při testu, během soutěží nebo zkrátka při pocitu stresu ve škole se třikrát vědomě nadechněte. Díky pomalému nádechu a výdechu se budete lépe soustředit. Hluboké dýchání má navíc zklidňující účinky na nervovou soustavu.
   
 5. Čas na procházku:
  Dopřejte si každý den několik minut pro sebe. Jděte se projít na zahradu nebo do parku s rodiči, odpočívejte, dýchejte. Je to skvělý způsob, jak zklidnit tělo i mysl po náročném dni ve škole. Až se na procházku vydáte, věnujte chvilku pozornost okolí – jak vypadají domy nebo stromy kolem vás, jaké vůně cítíte nebo jaké slyšíte zvuky. Můžete přenést pozornost i ke svému tělu, soustředit se na to, jak se pohybuje.
Mindfulness v praxi: Z unavené mámy zase tou skvělou ženskou! Jak na to?

Knižní tipy:

 • Mindfulness u dětí a dospívajících: 154 technik a aktivit (Debra Burdick)  Komplexní, praktická příručka nabízí dětem různého věku možnosti, jak se stát stabilnějšími, sebevědomějšími a úspěšnějšími. Obsahuje 154 technik, aktivit, her a meditací, které pomáhají zlepšit soustředění, náladu, lépe ovládat emoce a reagovat na stres. (grada.cz, 373 Kč)
 • Co je mindfulness – knížka aktivit (Chiara Piroddi)   Barevné ilustrace a zábavné hry vytvořené doktorkou Chiarou Piroddi, psycholožkou se specializací na kognitivně-vývojovou terapii, rozvíjí vašim dětem tvořivost, soustředěnost, sebedůvěru i sebekontrolu. (megaknihy.cz, 132 Kč)
 • Pohoupej medvídka. Mindfulness pro nejmenší a jejich dospělé (Sally Arnold)   Kniha her seznamuje děti s technikami mindfulness velmi jednoduchým a věku přiměřeným způsobem. Jednotlivé hry podává dětem jednoduše, jejich zklidňující a terapeutický záměr dokáže zaobalit činností, která je pro děti jasná, zábavná a lehce představitelná. (luxor.cz, 268 Kč)
Témata: Děti, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, jídlo, Rodiče, Cvičení, mindfulness, Tip, Osvojení, Luxor, Technika, Stres, Přítomný okamžik, Pozornost, Velký pocit, Všímavost, Grada
Mohlo by vás zajímat
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Ve dvou letech platila za nejkrásnější batole na světě. Jak vypadá a žije „živá panenka“ Aira Marie Brown dnes?
len
Životní příběh
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
GALERIE: Dvojčata jsou to nejlepší, co nás potkalo! 16 celebrit a jejich dvojnásobná radost i starost
Mrázková Dita
Galerie