Maminka.czChování a vztahy

5 morálních principů, důležitých pro život dítěte

, Časopis Maminka
10. 8. 2014
5 morálních principů, důležitých pro život dítěte
Než půjde vaše dítě do školky či školy a začne se od vás pomalu odpoutávat, měla byste ho naučit nejen to, jak se zavazuje tkanička a koho zdravit, ale také morální principy, jež bude potřebovat pro život. A jaké to jsou?

Svému potomkovi chcete předat základy slušného chování a vysvětlit mu, jak se chovat, pokud nechce růst pro kriminál. Aby vaše snaha nepřišla vniveč, máme pro vás tipy, které vám celou tuto etapu výchovy zjednoduší.

1. POCTIVOST

Pomozte dítěti najít sílu a způsob, jak sdělovat pravdu. Nejjednodušší metoda, jak vychovávat z dítěte přímého a pravdomluvného člověka, je chovat se stejným způsobem. Jestliže si vymýšlíte nepravdy a před dítětem je vydáváte za skutečnost, vaše ratolest na tom bude podobně. Važte proto slova a spolu s tím dbejte na to, abyste na sdělení malého človíčka nereagovala přehnaně.

2. SPRAVEDLNOST

Trvejte na tom, že děti za své chyby musejí platit. Každé dítě by se mělo naučit, že pokud udělá nějakou akci, zákonitě následuje reakce. Jestliže vaše dítě něco provede nebo se mu něco nepovede, je namístě vysvětlit mu, že chyba se sice stala a nemá se z ní nijak vylhávat, ale že každá věc se dá napravit. Vy jako autorita pak vždy musíte ukazovat, že dokážete nejen zjednat nápravu, ale také že opovrhujete heslem padni komu padni a spravedlnost je pro vás na prvním místě žebříčku hodnot.

3. ODHODLÁNÍ

Podporujte děti v přijímání výzev. Myslíte si, že nejlepší, co můžete svému dítěti říkat, je věta: „To ani nezkoušej, gymnastika mi také nikdy nešla, jsi levá po mně, ty obrázky ti taky moc nejdou.“ I kdyby to nakrásně byla pravda, nevyslovujte před dětmi podobné věty ani omylem. Naopak zkuste své potomky povzbudit, když se jim nebude chtít do činnosti, kterou jim nabízíte. Podobně se vrhejte do akcí i vy a nikdy s miskou buráků v klíně, sedíc u televize, neříkejte: „Proč bych to dělala, stejně na to nemám.“ Váš negativismus se podobně jako jed dostane do žil nepoznamenaného organismu a v pubertě, až se budete snažit přinutit dítě k nějaké činnosti, se vám váš postoj vrátí.

4. SOUCÍTĚNÍ

Naučte děti přemýšlet o pocitech druhých. Děti se perou – o hračky, o to, kdo první dostane bonbonek… A vy jako rodič byste měla zasáhnout a dětem vysvětlit, proč je důležité vážit slova a přemýšlet nad tím, jestli slova nebo činy nemůžou druhému ublížit. To, že dítě vezme kamaráda na pískovišti lopatkou po hlavě, se sice děje, ale vysvětlil někdo nebohému batoleti, že to bolí a jeho kamarád se kvůli tomu může i trápit?
Pokud nebudete dítěti chování a snahu vcítit se do pocitů druhých vysvětlovat odmalička, může se z něj stát citově plochý člověk.

5. LÁSKA

Velkoryse ji rozdávejte. Rodiče si většinou myslí, že láska je druhou přirozeností dítěte. Omyl. Dítě dělá přesně to, co vidí u svých rodičů, prarodičů a dalších blízkých osob. Děti rády slyší slovíčka „miluju tě“, a proto byste měla malého objevitele přesvědčovat o své lásce denně. Není to směšný americký zvyk, své dítě tím psychicky podpoříte, ukážete mu, že za ním stojíte, i když se občas pere s kamarády. Ukažte a dokažte mu, že s projevy lásky není třeba šetřit.

(Článek vyšel v časopisu Maminka 7/2014)

Témata: Časopis Maminka, Chování a vztahy, Princ, Život, Slušné chování, Děti, Život dítěte, Gymnastika

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Nechcete mít rozmazleného sobce? Přestaňte mu sloužit a vše kupovat!

Horoskopy

Rak S partnerem se sice nehádáte, ale požadujete od něj mnohá vysvětlení. Vztah chcete posunout dále.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květuše, Zbyšek, Lydia

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu