Maminka.czPředškolák

5 nejběžnějších dětských nemocí a jak nad nimi zvítězit

22. 10. 2014
5 nejběžnějších dětských nemocí a jak nad nimi zvítězit
Zvlášť v prvních letech života vašeho děťátka vám může připadat, že stačí jednou navštívit obchodní centrum, jednou si pohrát v herničce, jednou se vidět s kamarádkami a jejich dětmi a už jste opět na týden doma s nějakou chorobou. Jaké jsou ty nejčastější?

Na začátek vás musíme uklidnit, že podobnému scénáři se nevyhne nikdo. Malé děti jsou jako nepopsané tabule. Jejich imunitní systém se musí teprve seznámit s rozličnými chorobami a vytvořit si na ně protilátky. Příště, až se s nimi setká, bude už vědět, jak se proti nim bránit a nezdolají ho. Berte to tak, že každá rýmička, každé nachlazení či virózka nyní rovná se o jednu chorobu méně v budoucnu.

Rýma

V prvních dvou třech letech očekávejte rýmu klidně až pětkrát do roka. Nejvíce na ni zabírá vyplachovat nosní dutinu jemně slanou vodou. Pokud se vám o kladech této léčby nepodaří potomka přesvědčit, potom trpělivě zkoušejte alespoň nosní kapky či přípravky proti alergickým a senným rýmám (všechny mají za úkol splaskávání sliznice).

Někomu se osvědčí jeden přípravek, někomu jiný, mně to se synem trvalo 2 roky, než jsme našli lék, co opravdu funguje. Pokud rýma neustupuje, trvá již několik týdnů a spíše se zhoršuje, vyhledejte svého pediatra, který vám nejspíše předepíše antibiotické kapky do nosu.      

Respirační problémy (kašel)

Zvláště nyní na podzim kašle mnoho dětí. Je třeba ale rozlišovat kašel a kašel. Pokud dítě občas zakucká večer, když si lehne, nebo naopak ráno a přes den nic, není ještě třeba se příliš znepokojovat. Samozřejmě v momentě, kdy kašel způsobuje dítěti problémy při dýchání (slyšíte, jak to v něm při nádechu píská), návštěvu lékaře neodkládejte.

Největší pozor si dávejte při laringitidě – zánětu hrtanu -, kdy dítě sýpe a nemůže často ani pořádně mluvit. Zde totiž hrozí otok hrtanu až to fáze, kdy by se pacient mohl začít dusit. V případě, že dítě nekontrolovaně kašle a nemůže popadnout dech, postavte ho rychle před otevřený mrazák nebo do otevřeného okna, zkrátka na studený vzduch. Samozřejmě ho před tím nejdřív zabalte do deky.

Pátá a šestá dětská nemoc

V obou případech se jedná o virová onemocnění, která se šíří jako kapénková infekce a jsou vysoce nakažlivá. Po jejich prodělání ovšem získáváte celoživotní imunitu. Obě se projevují pupínky, u páté dětské nemoci je ovšem vyrážka jedním z průvodních znaků a vyskytuje se téměř výhradně na obličeji, občas na končetinách.

Teploty jsou většinou jen mírné. Naproti tomu šestá dětská nemoc začíná jako několik dní poměrně vysokých horeček (až 40°C) a teprve až posléze se objeví jasně červená vyrážka po celém těle, která ovšem za den za dva odezní. Ani jedna z nemocí se nijak neléčí, vyžadují jen klid pacienta nejlépe na lůžku a při horečkách dostatek tekutin.

Gastroenteritida

Tím nemyslíme jen nevolnost od žaludku či bolavé bříško, ale i zvracení a průjem. Gastroenteritidy jsou obzvláště nepříjemné u kojenců, u kterých hrozí snadná dehydratace. Základem je podávat tekutiny po hodně malých dávkách (čajových lžičkách) a to nejlépe hořký čaj s glukopurem. Nutností je dodržovat přísnou dietu a to ještě několik dní poté, co se nám pacient už zdá dobrý.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Nemoc, Nemoci, Hořký čaj, Studený vzduch, NEJ, Jak, Kapénková infekce, Horký čaj, Bolavé bříško, Průvodní znak, Dětská nemoc

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Lev Zaměstnání je po delší době tak trochu riskantní a nesourodé. Tak moc se snažíte zaujmout nadřízeného,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, Elizabeth

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu