Maminka.czPředškolák

5 nejběžnějších dětských nemocí a jak nad nimi zvítězit

22. 10. 2014
5 nejběžnějších dětských nemocí a jak nad nimi zvítězit
Zvlášť v prvních letech života vašeho děťátka vám může připadat, že stačí jednou navštívit obchodní centrum, jednou si pohrát v herničce, jednou se vidět s kamarádkami a jejich dětmi a už jste opět na týden doma s nějakou chorobou. Jaké jsou ty nejčastější?

Na začátek vás musíme uklidnit, že podobnému scénáři se nevyhne nikdo. Malé děti jsou jako nepopsané tabule. Jejich imunitní systém se musí teprve seznámit s rozličnými chorobami a vytvořit si na ně protilátky. Příště, až se s nimi setká, bude už vědět, jak se proti nim bránit a nezdolají ho. Berte to tak, že každá rýmička, každé nachlazení či virózka nyní rovná se o jednu chorobu méně v budoucnu.

Rýma

V prvních dvou třech letech očekávejte rýmu klidně až pětkrát do roka. Nejvíce na ni zabírá vyplachovat nosní dutinu jemně slanou vodou. Pokud se vám o kladech této léčby nepodaří potomka přesvědčit, potom trpělivě zkoušejte alespoň nosní kapky či přípravky proti alergickým a senným rýmám (všechny mají za úkol splaskávání sliznice).

Někomu se osvědčí jeden přípravek, někomu jiný, mně to se synem trvalo 2 roky, než jsme našli lék, co opravdu funguje. Pokud rýma neustupuje, trvá již několik týdnů a spíše se zhoršuje, vyhledejte svého pediatra, který vám nejspíše předepíše antibiotické kapky do nosu.      

Respirační problémy (kašel)

Zvláště nyní na podzim kašle mnoho dětí. Je třeba ale rozlišovat kašel a kašel. Pokud dítě občas zakucká večer, když si lehne, nebo naopak ráno a přes den nic, není ještě třeba se příliš znepokojovat. Samozřejmě v momentě, kdy kašel způsobuje dítěti problémy při dýchání (slyšíte, jak to v něm při nádechu píská), návštěvu lékaře neodkládejte.

Největší pozor si dávejte při laringitidě – zánětu hrtanu -, kdy dítě sýpe a nemůže často ani pořádně mluvit. Zde totiž hrozí otok hrtanu až to fáze, kdy by se pacient mohl začít dusit. V případě, že dítě nekontrolovaně kašle a nemůže popadnout dech, postavte ho rychle před otevřený mrazák nebo do otevřeného okna, zkrátka na studený vzduch. Samozřejmě ho před tím nejdřív zabalte do deky.

Pátá a šestá dětská nemoc

V obou případech se jedná o virová onemocnění, která se šíří jako kapénková infekce a jsou vysoce nakažlivá. Po jejich prodělání ovšem získáváte celoživotní imunitu. Obě se projevují pupínky, u páté dětské nemoci je ovšem vyrážka jedním z průvodních znaků a vyskytuje se téměř výhradně na obličeji, občas na končetinách.

Teploty jsou většinou jen mírné. Naproti tomu šestá dětská nemoc začíná jako několik dní poměrně vysokých horeček (až 40°C) a teprve až posléze se objeví jasně červená vyrážka po celém těle, která ovšem za den za dva odezní. Ani jedna z nemocí se nijak neléčí, vyžadují jen klid pacienta nejlépe na lůžku a při horečkách dostatek tekutin.

Gastroenteritida

Tím nemyslíme jen nevolnost od žaludku či bolavé bříško, ale i zvracení a průjem. Gastroenteritidy jsou obzvláště nepříjemné u kojenců, u kterých hrozí snadná dehydratace. Základem je podávat tekutiny po hodně malých dávkách (čajových lžičkách) a to nejlépe hořký čaj s glukopurem. Nutností je dodržovat přísnou dietu a to ještě několik dní poté, co se nám pacient už zdá dobrý.

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Nemoc, Nemoci, NEJ, Studený vzduch, Hořký čaj, Horký čaj, Jak, Bolavé bříško, Dětská nemoc, Kapénková infekce, Průvodní znak

Mohlo by vás zajímat
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Kozoroh Ve svých názorech jste až moc nekompromisní, což není dobré pro rodinné vztahy. Jeden člen rodiny už…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné