Maminka.czDěti

5 období dětské samomluvy: Také mluví vaše dítko samo se sebou?

2. 4. 2018
5 období dětské samomluvy: Také mluví vaše dítko samo se sebou?
Také se vám už někdy stalo, že z pokojíku, kde je zaručeně jen jedno dítě, občas slýcháte dva rozdílné hlásky?

„Morc hadr a kurník šuplík – už mě faaakt neštvi! Jestli nenakreslíš to sluníčko pořádně, tak tě píchnu tužkou do palce!“ pištěla v dětském pokojíku tříletá Bětuška. „Nenene, nepíchej mě, já už budu kreslit hezky. Koukej…“ ozval se jakýsi skřehotavý dětský hlásek.

Maminka slyšela bouřlivý dialog až do kuchyně, a tak rychle ztlumila bublající polévku a utíkala za holčičkou do pokojíku. „Co tam proboha ty holky zase vyvádějí?!“ blesklo jí hlavou.

Když však s neblahým tušením vešla do pokoje, seděla Bětuška spořádaně u stolu, ruce měla zvednuté do výšky očí a dlaně a prsty na obou rukou napodobovaly pohyb rtů a vedly vzrušený dialog.

Bětky o rok starší sestřička Andulka seděla zachumlaná v sedacím vaku a spokojeně si prohlížela obrázkové knížky. Maminka si oddechla. Holky byly hodné, zabrané do svých her, jen hra mladší holčičky se zdála být poněkud zvláštní…

Zdá se, že impulsivní samomluvu tolik neužívají

Maminka holčiček sice věděla, že je dětská samomluva nejen zcela běžnou a dalo by se říci i zdravou součástí dětského vývoje, možná by pro ni ale bylo novinkou, že samomluva může být za určitých podmínek i velmi užitečná!

Což ostatně glosuje ve své knize Emoční inteligence dítěte a její rozvoj i dětský psycholog Lawrence E. Shapiro; „Naučí-li se děti vyrovnávat s obtížnými situacemi tím, že budou mluvit samy se sebou, bude to pro ně mít krátkodobě i dlouhodobě pozitivní účinky.“

Dle odborníků dokonce existuje pět zcela přirozených období dětské samomluvy, u některých dětí jsou tato období velmi výrazná, u jiných je dospělí ani nepostřehnou. Malá část dětí těmito obdobími pravděpodobně ani neprochází.

Dle jednoho z nejcitovanějších psychologů 20. století, Lawrence Kohlberga, se v posledním případě jedná zejména o impulsivní děti, které konají rychleji, než přemýšlejí. Tento typ chování jim pak obvykle přináší řadu problémů.

Dětská samomluva je důležitá. 5 období, kdy mluví samo se sebou

5 období dětské samomluvy (dle Lawrence Kohlberga)

  • Mladší batole se skvěle baví! U mladších batolat lze běžně pozorovat broukání, žvatlání, opakování slov a vět ve chvílích, kdy nemají žádnou aktivní společnost. V tomto období tak činí pro zábavu, hru, potěšení a radost.
  • Starší batole mentoruje a vysvětluje. Starší batolata v rámci samomluvy obvykle cosi vysvětlují, poučují, vyprávějí. Velmi často tak komentují, podobně jako Bětuška, své vlastní aktivity.
  • Předškoláček a jeho imaginární kamarád. Ano, toto období samomluvy je dobou, kdy mívají mnohé děti imaginárního kamaráda, s nímž živě rozprávějí a hrají si. Výjimkou nejsou ani živé rozhovory včetně hádek a sporů a pochopitelně také spousta otázek, na něž si samy odpovídají.   
  • Školáček; jen ať mě nikdo neslyší! V mladším školním věku je samomluva stále méně zřetelná, děti si již uvědomují, že tak působí poněkud podivně. Navíc jsou občas upozorňovány dospělými, aby takového zvláštního chování zanechaly. Mnohdy stěží postřehneme, že si dítě cosi šeptá. Nicméně i v tomto věku má samomluva své místo a důvod, dětem pomáhá řídit sama sebe.

Puberťáci i dospěláci nechtějí být k smíchu

Poslední období samomluvy nastává okolo puberty a v některých případech přetrvává i v dospělosti. Dospívající i dospělí, kteří více či méně tiše rozpráví sami se sebou, se nejčastěji „hecují“ a povzbuzují před obtížnými úkoly a schůzkami nebo komentují své neúspěchy či obtížnou činnost, kterou aktuálně vykonávají a podobně.

VIDEO: Proč jsme nedostali stejně? Dětem diskriminace vadí!

Proč děti mluví samy se sebou: aneb proč je samomluva důležitá
Od kdy děti potřebují kamarády? Batole se díky nim učí, předškolák je vyhledává
Potřebují batolata kolektiv? Dospělý nemůže dítěti nahradit vrstevníka
Témata: Děti, Batole, Inteligence, Malá část, Take, Hádek, Dětský vývoj, Stará sestřička, Poslední případ, Poslední období, Dětská samomluva, Staré batole, Určitá podmínka, Imaginární kamarád, Dětský psycholog, Andulka, Obtížná situace, Lawrence, Hlásek, Přirozené období, Mladá holčička, Sedací vak, Samomluva, Dětský pokojík, Obtížný úkol

Mohlo by vás zajímat
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Beran Veškerý volný čas věnujete své rodině, která pro vás znamená úplně všechno. Snažíte se jim nabídnout…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu