[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kojenecké plavání patří už dlouhou dobu mezi nesmírně populární rodinné aktivity, což může svádět k domněnce, že jde víceméně o módní záležitost, kterou zkrátka zrovna dělají všichni. Ale tak to není. Pokud se se svým miminkem zapíšete do kurzu plavání nebo s ním začnete plavat doma ve vaně, dopřejete mu výjimečný prožitek a zároveň v mnoha ohledech prospějete jeho zdraví.
V první řadě mu plaváním pomůžete vybudovat kladný vztah k vodě, při plavání se mu uvolní (a zároveň ale i posílí) svaly a jde o pohyb mimořádně příznivý ke kloubům. To, že se při plavání rozvíjejí motorické schopnosti dítěte, je celkem jasné, ale věděla jste, že se tak rozvíjíte například i jeho budoucí schopnost čtení nebo učení?
Velký výzkum provedený na Griffith University v Austrálii, kterého se zúčastnilo sedm tisíc dětí, ukázal, že plavání rozvíjí obě mozkové hemisféry a ty děti, které odmalička plavaly, byly v pěti letech oproti svým vrstevníkům výrazně napřed jak ve verbálních, tak i v matematických schopnostech nebo ve schopnosti porozumění.
Kromě toho se považuje za potvrzené, že kojenecké plavání posiluje vazbu mezi miminkem a rodiči - a marným bonusem není ani skutečnost, že zlepšuje spánek dítěte.
Video: Dítě se dokázalo samo zachránit po pádu do vody
Výzkum z roku 2016, publikovaný v magazínu Frontiers in Psychology, zkoumal vazbu a interakci mezi dětmi a matkami, které je masírovaly. Ve všech ohledech se jejich interakce po masážích zlepšily. Výzkum z roku 2006 zase ukázal, že děti mladší než šest měsíců, které jsou pravidelně masírovány, méně pláčou, jsou v menším stresu a lépe spí.
Kromě toho podpoříte jejich zdravý vývoj a předčasně narozená miminka, kterým dopřejete pravidelnou masáž, rychleji přibývají na váze. Miminko můžete masírovat od ukončeného šestinedělí (do té doby hrozí prochladnutí miminka při masáži, protože teprve po šesti týdnech je termoregulace miminka dovyvinutá a dítě dokáže udržet své teplo). Miminka mladších šesti měsíců se doporučuje masírovat slunečnicovým nebo zastudena lisovaným olivovým olejem, případně esenciálním olejem s velmi jemnou vůní (například heřmánkovým), který „nepřebije“ přirozenou vůni maminky.
Při masírování respektujte aktuální náladu děťátka. Důležité je udržování očního kontaktu po dobu masáže a plynulé tahy a kruhy, které se provádějí dlaní či spojenými prsty a kroužením palci. Pohyby by měly být vedené směrem od srdce. Masáž by měla trvat přibližně patnáct minut.
Pokud jste až posud uvažovala o koupání miminek jako o večerním rituálu s obligátní plastovou vaničkou, je načase, abyste změnila názor. Právě koupání je totiž vynikající příležitostí, jak udělat z vašeho miminka požitkáře a rozvíjet jeho smysly. Určitě proto vyzkoušejte vaničkování. Při něm se vaše miminko protáhne, zrelaxuje, ale i příjemně unaví, což oceníte zejména v noci.
„K tomu, aby se rodiče dobře cítili při plavání ve vaně se svým dítětem, moc doporučuji si pozvat profíka. Tato služba je součástí nabídky plaveckých klubů a v dnešní době není ani problém najít si instruktorku na internetu,“ říká instruktorka dětského plavání Blanka Kolářová Sudíková. „Tak po třetím měsíci můžeme dítěti vytvořit krásný večerní rituál koupání, respektive plavání. Spojíme příjemné s užitečným. Napustíme plnou vanu, aby mohlo dítě plavat, a přitom ho umyjeme. Dítě je malinké, vana velká, je pro něj bazénem, a tak jej můžeme držet jen za hlavičku a bradičku a být pyšní, jak ten malý človíček dokáže pracovat se svým tělem, propojovat si hemisféry, zapojit šikmé břišní svaly a hlavně si to užívat. Ve vaně můžeme dítě i potápět.“
Při neklidu dítěte a i pro pohodlí rodičů doporučuje Blanka Kolářová Sudíková společné koupání. „Večerní plavání je skvělá aktivita pro tatínky, kteří se s novým členem domácnosti sžívají, a vazby vytvořené tímto společným prožitkem jsou pevné a trvalé. Dítě cítí tátovy ruce, sílu a podporu a může se tak odevzdat tátovi i vodě.“
Aromaterapii má většina lidí spojenou spíše s dospělými, ale užít si ji mohou i úplně malé děti. Odborníci doporučují vyčkat s aromaterapií, respektive použitím esenciálních olejů, první tři měsíce, ale poté už ji můžete svému miminku dopřát. Vaší volbou může být například levandulový olej, který dětem ulevuje od bolesti (skvěle působí například proti bolesti oušek), pomáhá při nachlazení a rýmě a ulevuje při kolice.
Heřmánkový olej zase podpoří zdravý spánek a má uklidňující účinek (doporučuje se i při stavech úzkosti nebo depresivním ladění). Mandarinkový olej má podobné účinky jako levandule a může představovat alternativu pro ty děti, které jsou na levanduli alergické. Může ale působit dráždivě, proto by neměl přijít do přímého styku s dětskou pokožkou. Vůně citronové trávy zase zlepšuje náladu a dodává energii.
Bylinnými oleji můžete své miminko buď masírovat (samozřejmě pokud jsou k tomu určeny), nebo mu kápnout několik kapek do koupele, případně do zvlhčovače vzduchu.
Už od dvacátého týdne těhotenství slyší miminko ve vašem břiše zvuky a dokáže na ně reagovat. Muzikoterapie se tak už dlouho a s úspěchem využívá například u nedonošených dětí. Ale stimulaci pomocí hudby můžete samozřejmě využít i u donošených dětí a podpořit tak jejich vývoj.
Například výzkum z roku 2016, provedený na University of Southern California Brain and Creativity Institute, zjistil, že stimulace hudbou urychluje zrání mozku, zlepšuje jazykové schopnosti a v budoucnu i čtení a porozumění textu. Už děti v novorozeneckém věku jsou schopné rozpoznat melodii, ačkoli ještě nerozumějí slovům. Líbí se jim krátké písničky s jednoduchou melodií a výrazným rytmem a nejlépe reagují na hlas matky. I reprodukovaná hudba na ně má uklidňující a relaxační účinek.
Odborníci doporučují pouštět miminku stejné melodie k jídlu, koupání i uspávání, aby mělo tyto aktivity spojené s určitým hudebním motivem. Pomáháte tak svému dítěti budovat pocit jistoty, který ho uklidňuje. A nezůstávejte pouze u pasivního poslouchání a pomozte svému děťátku aktivně se zapojit do hudby. Můžete s ním například kolébat v rytmu, jemně mu v rytmu pohybovat ručičkama a nožičkama. Čím aktivněji se dítě zapojí, tím intenzivnější bude jeho prožitek.