Maminka.czDomácí mazlíčci

5 projevů, které vám pomohou lépe poznat vaši kočku

Martina Miláčková 20.  9.  2021
Je lepší kočka, nebo pes? Věčná otázka mezi milovníky domácích mazlíčků. Pejskaři jsou podle studie zpravidla lidé aktivnější a vstřícnější a mají tendenci dodržovat pravidla. Milovníci koček naopak bývají více introvertní a citlivější. Podle výzkumů pak mají „kočkaři“ dokonce v průměru o něco vyšší inteligenci než páníčci psů. A právě na majitele kočičích mazlíčku se zaměříme v následujícím článku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kočky jsou velmi svébytné a mají různé projevy. Ale jak se v nich zorientovat? Pomůžeme vám!

Proč přede?

Projevuje tím spokojenost při kontaktu s člověkem. Koťata předením dávají najevo, že jsou v pořádku a nic jim neschází. A předoucí máma jim na oplátku dodává pocit bezpečí. Pokud kočka přede tlumeně a na konci zavrčí, dává tím najevo, že se chystá k útoku. Mručivé předení je zase spojené s bolestí. Zkontrolujte, zda není někde zraněná.

Proč ignoruje kočičí záchod?

Páchnoucí problém nenechá v klidu snad žádného majitele kočky. V první řadě se zaměřte na velikost kočičího wc. Pokud máte velkou kočku, vyberte dostatečně prostorný záchod. Dbejte také na pravidelnou výměnu podestýlky. To byste měli dělat 1x týdně. Jednou denně také vyberte hrudky z kočičího záchodu. Pokud se vám kočka vyměšuje do vaší postele, může to značit to, že jste udělali z jejího pohledu něco nepříjemného (jinak rozestavěný nábytek, jiné stelivo či že se změnilo vaše chování k mazlíčkovi).

Proč doma značkuje?

Značkování je formou komunikace a teritoriálním znakem většiny zvířat. Je naprosto běžné u nekastrovaných koček, ale značkování jsou schopny kočky všechny včetně kastrovaných kocourů. Kočky si prostřednictvím zápachu moči předávají zprávy, kocour se tak může snažit zastrašit cizí kočky z domu i ze zahrady. Značkování může být také projevem onemocnění, např. močového ústrojí.

Proč škrábe nábytek?

Pokud vám váš mazlíček škrábe nábytek, pravděpodobně stojí v cestě mezi miskou a místem, kde nejraději spí. Dejte proto k pelíšku vertikální škrabadlo. Myslete na to, že kočka potřebuje škrabadlo, které je vysoké alespoň 90 cm. Pokud si škrabadla nevšímá, navoňte ho sprejem z kozlíku lékařského nebo šanty kočičí. Tu můžete i např. nasypat do sáčku a zavěsit ho. Obojí kočičákům voní a přitahuje je.

Proč se otírá obličejem?

Otíráním kočky zanechávají vlastní pachové stopy na okolních předmětech, lidských nohou nebo třeba jiných zvířatech. Při vzájemném otírání koček dochází k přátelským dotykům a výměně pachových stop. K tomuto chování dochází vždy mezi zvířaty, která mají různé postavení ve skupinové hierarchii. Značkování dotykem je také pozdravný rituál mnoha koček, když se jejich lidská rodina vrací domů. 

Témata: Zajímavosti, Zvířata, Inteligence, Domácí mazlíčci, Milovník, Značkování, Mazlíček, Výzkum, Nábytek, Záchod, Pes, Projev, Kočka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci