Maminka.czDomácí mazlíčci

5 projevů, které vám pomohou lépe poznat vaši kočku

Martina Miláčková 20.  9.  2021
Zdroj: Istock
5 projevů, které vám pomohou lépe poznat vaši kočku | Zdroj: Istock
Je lepší kočka, nebo pes? Věčná otázka mezi milovníky domácích mazlíčků. Pejskaři jsou podle studie zpravidla lidé aktivnější a vstřícnější a mají tendenci dodržovat pravidla. Milovníci koček naopak bývají více introvertní a citlivější. Podle výzkumů pak mají „kočkaři“ dokonce v průměru o něco vyšší inteligenci než páníčci psů. A právě na majitele kočičích mazlíčku se zaměříme v následujícím článku.

Kočky jsou velmi svébytné a mají různé projevy. Ale jak se v nich zorientovat? Pomůžeme vám!

Proč přede?

Projevuje tím spokojenost při kontaktu s člověkem. Koťata předením dávají najevo, že jsou v pořádku a nic jim neschází. A předoucí máma jim na oplátku dodává pocit bezpečí. Pokud kočka přede tlumeně a na konci zavrčí, dává tím najevo, že se chystá k útoku. Mručivé předení je zase spojené s bolestí. Zkontrolujte, zda není někde zraněná.

Proč ignoruje kočičí záchod?

Páchnoucí problém nenechá v klidu snad žádného majitele kočky. V první řadě se zaměřte na velikost kočičího wc. Pokud máte velkou kočku, vyberte dostatečně prostorný záchod. Dbejte také na pravidelnou výměnu podestýlky. To byste měli dělat 1x týdně. Jednou denně také vyberte hrudky z kočičího záchodu. Pokud se vám kočka vyměšuje do vaší postele, může to značit to, že jste udělali z jejího pohledu něco nepříjemného (jinak rozestavěný nábytek, jiné stelivo či že se změnilo vaše chování k mazlíčkovi).

Proč doma značkuje?

Značkování je formou komunikace a teritoriálním znakem většiny zvířat. Je naprosto běžné u nekastrovaných koček, ale značkování jsou schopny kočky všechny včetně kastrovaných kocourů. Kočky si prostřednictvím zápachu moči předávají zprávy, kocour se tak může snažit zastrašit cizí kočky z domu i ze zahrady. Značkování může být také projevem onemocnění, např. močového ústrojí.

Proč škrábe nábytek?

Pokud vám váš mazlíček škrábe nábytek, pravděpodobně stojí v cestě mezi miskou a místem, kde nejraději spí. Dejte proto k pelíšku vertikální škrabadlo. Myslete na to, že kočka potřebuje škrabadlo, které je vysoké alespoň 90 cm. Pokud si škrabadla nevšímá, navoňte ho sprejem z kozlíku lékařského nebo šanty kočičí. Tu můžete i např. nasypat do sáčku a zavěsit ho. Obojí kočičákům voní a přitahuje je.

Proč se otírá obličejem?

Otíráním kočky zanechávají vlastní pachové stopy na okolních předmětech, lidských nohou nebo třeba jiných zvířatech. Při vzájemném otírání koček dochází k přátelským dotykům a výměně pachových stop. K tomuto chování dochází vždy mezi zvířaty, která mají různé postavení ve skupinové hierarchii. Značkování dotykem je také pozdravný rituál mnoha koček, když se jejich lidská rodina vrací domů. 

Témata: Zajímavosti, Zvířata, Inteligence, Domácí mazlíčci, Projev, Záchod, Milovník, Nábytek, Pes, Mazlíček, Výzkum, Značkování, Kočka
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky