Maminka.czDomácí mazlíčci

5 projevů, které vám pomohou lépe poznat vaši kočku

Martina Miláčková 20.  9.  2021
Zdroj: Istock
5 projevů, které vám pomohou lépe poznat vaši kočku | Zdroj: Istock
Je lepší kočka, nebo pes? Věčná otázka mezi milovníky domácích mazlíčků. Pejskaři jsou podle studie zpravidla lidé aktivnější a vstřícnější a mají tendenci dodržovat pravidla. Milovníci koček naopak bývají více introvertní a citlivější. Podle výzkumů pak mají „kočkaři“ dokonce v průměru o něco vyšší inteligenci než páníčci psů. A právě na majitele kočičích mazlíčku se zaměříme v následujícím článku.

Kočky jsou velmi svébytné a mají různé projevy. Ale jak se v nich zorientovat? Pomůžeme vám!

Proč přede?

Projevuje tím spokojenost při kontaktu s člověkem. Koťata předením dávají najevo, že jsou v pořádku a nic jim neschází. A předoucí máma jim na oplátku dodává pocit bezpečí. Pokud kočka přede tlumeně a na konci zavrčí, dává tím najevo, že se chystá k útoku. Mručivé předení je zase spojené s bolestí. Zkontrolujte, zda není někde zraněná.

Proč ignoruje kočičí záchod?

Páchnoucí problém nenechá v klidu snad žádného majitele kočky. V první řadě se zaměřte na velikost kočičího wc. Pokud máte velkou kočku, vyberte dostatečně prostorný záchod. Dbejte také na pravidelnou výměnu podestýlky. To byste měli dělat 1x týdně. Jednou denně také vyberte hrudky z kočičího záchodu. Pokud se vám kočka vyměšuje do vaší postele, může to značit to, že jste udělali z jejího pohledu něco nepříjemného (jinak rozestavěný nábytek, jiné stelivo či že se změnilo vaše chování k mazlíčkovi).

Proč doma značkuje?

Značkování je formou komunikace a teritoriálním znakem většiny zvířat. Je naprosto běžné u nekastrovaných koček, ale značkování jsou schopny kočky všechny včetně kastrovaných kocourů. Kočky si prostřednictvím zápachu moči předávají zprávy, kocour se tak může snažit zastrašit cizí kočky z domu i ze zahrady. Značkování může být také projevem onemocnění, např. močového ústrojí.

Proč škrábe nábytek?

Pokud vám váš mazlíček škrábe nábytek, pravděpodobně stojí v cestě mezi miskou a místem, kde nejraději spí. Dejte proto k pelíšku vertikální škrabadlo. Myslete na to, že kočka potřebuje škrabadlo, které je vysoké alespoň 90 cm. Pokud si škrabadla nevšímá, navoňte ho sprejem z kozlíku lékařského nebo šanty kočičí. Tu můžete i např. nasypat do sáčku a zavěsit ho. Obojí kočičákům voní a přitahuje je.

Proč se otírá obličejem?

Otíráním kočky zanechávají vlastní pachové stopy na okolních předmětech, lidských nohou nebo třeba jiných zvířatech. Při vzájemném otírání koček dochází k přátelským dotykům a výměně pachových stop. K tomuto chování dochází vždy mezi zvířaty, která mají různé postavení ve skupinové hierarchii. Značkování dotykem je také pozdravný rituál mnoha koček, když se jejich lidská rodina vrací domů. 

Témata: Domácí mazlíčci, Zajímavosti, Zvířata, Inteligence, Pes, Záchod, Mazlíček, Kočka, Výzkum, Nábytek, Projev, Milovník, Značkování
Mohlo by vás zajímat
Mámy, buďte praktické i elegantní: Těchto 10 podzimních "must have" vám nesmí chybět v šatníku!
Mrázková Dita
Podzimní trendy
Pojišťovny budou hradit umělé oplodnění ženám až do 40 let. Navíc proplatí mražení vajíček po onko léčbě
Procházková Simona
Zdraví žen
VIDEO: Tyto momenty ze života tatínků vás dostanou! Když hlídají oni, stojí to za to
redakce
Rodičovství
RECEPT: Pórková polévka s cizrnou. Dopřejte si dobrotu plnou vitamínů
Formánková Simona
Recepty
GALERIE: Mariah Carey, Justin Bieber, Julia Roberts...Co je spojuje? Mámy samoživitelky! Měly to těžké, ale jejich děti zná celý svět
Formánková Simona
Galerie
Porotkyně Maminky roku Tereza Majerová: Rozhodnu se srdcem
redakce
Maminka roku