Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

5 sociálních dovedností, které potřebuje umět každé dítě. Budou se mu hodit ve školce i při hledání kamarádů

Simona Procházková 16.  11.  2023
K tomu, aby se vaše děťátko dokázalo úspěšně a bez problémů začlenit do kolektivu svých vrstevníků, rozumělo si s nimi a dokázalo si snadno najít nové kamarády, potřebuje ovládat základní společenské dovednosti. Které to jsou a jak mu můžete pomoct naučit se vše, co by mělo umět v oblasti mezilidských vztahů?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vaše robátko odrostlo plenkám a pomalu, ale jistě se začíná osamostatňovat a objevovat svět bez vašeho nepřetržitého dohledu a podpory. Možná vás čeká velký den – nástup do školky, a tedy do prvního „oficiálního“ kolektivu, kde si bude muset poradit samo, zorientovat se a navazovat vztahy s ostatními dětmi. A pravdou je, že schopnost dítěte dobře komunikovat závisí do značné míry na tom, jak dobře rozvinuté jsou jeho sociální dovednosti. Ano, termín "dovednosti" je možná pro tříletého špunta trochu přehnaný, ale lépe to vyjádřit asi nelze.

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Sociální dovednosti jsou v podstatě souborem schopností a dovedností, které dětem pomáhají zapojit se do rozhovoru, požádat o pomoc, navázat přátelství, spolupracovat s vrstevníky a mnoho dalšího. Určitě víte, že „člověk je tvor společenský“, a ten, kdo to kdysi dávno vyslovil, si nedělal legraci. My lidé potřebujeme být zkrátka v kontaktu s ostatními lidmi, dělá nám dobře se s nimi scházet, povídat si, sdílet… A totéž platí i pro naše děti, které životně potřebují a zpravidla velmi vyžadují sociální interakci s dalšími dětmi.

Potřebují se odpoutat od mámy a táty, umět si hrát s kamarády, komunikovat s učiteli a tak dále. Při každém společenském kontaktu se učí nové věci, získávají cenné zkušenosti jako například to, že nesmí být na ostatní hrubé, nebrat si, co není jejich, rozdělit se, pomoct, když je potřeba, omluvit se, ustoupit… To vše vytváří pevný základ jejich osobnosti. Tady je pět nejdůležitějších sociálních dovedností, které vašemu dítěti velmi pomohou v jeho společenském životě.

Komunikace

Prvotní navázání a také udržení konverzace může být složité a děti s tím velmi často bojují. Stydí se, nedokážou formulovat myšlenky, prosby nebo požadavky, což často vede k záchvatům zlosti nebo agresi. Protože takovému dítěti jednoduše nikdo nerozumí, nechápe, co chce, a dítko se cítí nepochopené, nepřijaté a zahnané do kouta. Tím, že mu pomůžete při každodenních činnostech rozvíjet dobré komunikační dovednosti, naučíte ho vyjadřovat se a komunikovat s vrstevníky slušně a s respektem. Povídejte si, ptejte se, popisujte svět kolem sebe, ukazujte, jak se chovat a co říkat v nejrůznějších situacích.

Empatie

Vaše dítě se jistě každý den setkává s mnoha různými typy lidí. Nemyslíte, že je pro něj důležité pochopit podobnost, a naopak také rozdíly mezi jeho vlastním životem a životy lidí, se kterými se potkává? Právě zde přichází na řadu empatie. Empatické dítě se dokáže vžít do situace někoho jiného a pochopit jeho pocity. A to je pro zdravou sociální interakci opravdu důležité. Není snadné pomoct malému dítěti tuto schopnost rozvíjet. Nejlepší metodou je, když se stanete „zrcadlem“ a ukážete ji v praxi. Když uvidí, že se dokážete vcítit do druhých, pochopit jejich pohnutky, dát najevo soucit, bude mít chuť to dělat také. A hlavně – bude vědět, jak na to.

Řešení problémů

Vaše děťátko se může každý den potýkat s nejrůznějšími druhy problémů od absolutních banalit až po ty závažnější. Pro něj jsou ale všechny zásadní a důležité. Může se třeba stát, že mu pes sežere domácí úkol, zatoulá se mu oblíbený plyšák nebo že se v nevhodnou chvíli vypne televize či internet. Nezáleží však na problému, ale na tom, jak ho dokáže vyřešit. Dejte si záležet na tom, abyste své ratolesti učili strategiím řešení problémů, jako jsou sebekontrola, brainstorming a sebereflexe. Pro výuku hravou a zábavnou formou existuje spousta šikovných společenských her.

Chybou je, pokud se dítě naučí, že je za každých okolností lépe problémům se prostě vyhnout. Takový přístup přinese v pozdějším životě spoustu problémů nových, a ještě větších. Buďte pro své dítko rádcem, pomáhejte mu rozpoznávat problémy, kterým zrovna čelí, vyhodnocovat je a navrhujte řešení. Každé dítě se učí nápodobou, uvidíte, že pochytí mnohé.

Jak vychovat sebevědomé dítě? 9 zaručených tipů, jak se vám to povede!

Vyjadřování pocitů

Děti se vyrovnávají se složitými emocemi stejně jako dospělí. Tedy různě. Vztek, zlost, pýcha, radost, frustrace, zrada, křivda… To vše je nedílnou součástí lidského bytí. Pro některé děti je však obtížné otevřít se a mluvit nahlas o svých pocitech. V takových případech se mohou rozhodnout vyjádřit tyto emoce, zejména ty negativní, prostřednictvím činů – což může vést k naprostému chaosu a dalším nepříjemnostem.

Předcházet takovému „upuštění páry“ můžete tím, že je budete bez přestání povzbuzovat a podporovat v tom, aby své pocity dokázaly formulovat a nestyděly se svěřit se s nimi. Pochvalte je, kdykoli to udělají, a brzy se to pro ně stane naprostou přirozeností.

Sdílení

Všichni jsme již určitě slyšeli frázi: "Sdílená radost je dvojnásobná, sdílená bolest naopak poloviční." Něco na tom jistě bude. Umět být pokorný, velkorysý a laskavý, to jsou velmi důležité hodnoty, které bychom svým dětem měli vštípit. Sdílet své pocity, zážitky, radosti i smutky můžeme s blízkými lidmi, rodinou a kamarády.

A kamarády si mnohem snadněji hledá dítě, které nemá problém se rozdělit, půjčit spolužákovi pastelku nebo nůžky, zastat se slabší spolužačky nebo pomoct s domácím úkolem z matiky. Jistě, svět je velký, obrovský. Ale i zcela malinkými krůčky můžete svému dítěti pomoct rozvíjet důležité sociální dovednosti, které potřebuje, aby se mu v životě dařilo. Chce to jen trochu času, trpělivosti a cviku.

Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt si ruce a čistit si zuby!
Témata: Děti, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Rodičovství, Chování a vztahy, Rodiče, Mateřská škola, Emoce, internet, Kolektiv, Kamarád, Dovednost, Mezilidské vztahy, Vrstevník, Děťátko, Sociální dovednost

Video