Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

5 tipů, jak dostat děti ráno ven ze dveří bez křiku, stresu a slz

sim aši 13.  9.  2023
Chodíte do práce a vypravujete děti do školy? Pak dobře víte, že taková rána mohou být pěkně hektická a stresující. Dostat je včas z postele, dohlédnout na hygienu, nachystat snídani a svačiny a vyprovodit ratolesti ze dveří, případně s nimi dosprintovat ke školce či škole včas, to může být docela velká divočina. Chcete znát pár šikovných triků, jak si ušetřit nervy a udělat si každodenní ranní kolotoč o něco příjemnější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázku, jak si zorganizovat ranní rutinu, abychom se my mámy necítily jako vymačkaný citron už cestou do práce, je někdy oříšek. Když se každé všední ráno vypravuji se svým synem, pokaždé se v duchu hluboce kláním před maminkami, které mají ratolesti dvě či tři, k tomu ještě třeba v různých „vzdělávacích ústavech“. I s jedním dítkem, chlapečkem, který má na všechno dost času, to bývá dodnes občas „záhul“. A to je už třeťák. V dobách mateřské školy se mi několikrát stalo, že jsem vyrazila do ulic v bačkorách nebo donesla pytel s odpadem až do školkové šatny místo toho, abych ho cestou roztřídila u kontejnerů.

VIDEO: Adaptace na školku: Často si hůř zvykají rodiče

Laura Vanderkam, autorka knihy o tom, jak úspěšné ženy vytěží maximum svého času, poradí některé praktické vychytávky. Tady jsou chytré strategie od mámy čtyř dětí.

Vytvořte si zónu vyhrazenou pro bordel

Existuje nějaký „protijed“ proti výbuchu bot, oblečení, učebnic a tašek po celém domě těsně předtím, než odejdete z domu? Podle Laury Vanderkam ano. Je jím takzvaná odletová a přistávací zóna využívající jakýkoli prostor, který určíte k použití – předsíň, chodba, kout s háčky. Tohle místo by mělo být posvátné pro kabátky, batohy a boty a tyhle všechny věci by měly zůstat jen tam.

"Nezáleží na tom, zda jsou boty seřazené podle barev, jde o to, aby byly právě v téhle zóně,“ tvrdí Laura. U dveří pak potřebujete k odchodu jen jeden pár. Můžete i nakreslit na papírek boty a k nim připsat: "Boty zde." A přilepte ho tam, kam chcete, aby boty děti dávaly. Odletová zóna může být taky místem pro nabíjení telefonu, věšení klíčů a ukládání slunečních brýlí či kšiltovek. Odtud je jen můžete snadno a rychle popadnout. A pak jen utíkat ze dveří...

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak být efektivní při přípravě svačin?

Jak si usnadnit oblékání?

Snídaně jako ranní rituál

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Rodina a vy, Hygiena, Dveře, Boty, Stres, Křik, Snídaně, Postel, Svačina
Mohlo by vás zajímat