Maminka.czTěhotenství

5 tipů, které vám uleví od zácpy nejen v těhotenství

10. 5. 2019
5 tipů, které vám uleví od zácpy nejen v těhotenství | istock.com
Zácpa je spíš ženská než mužská záležitost. Už proto, že vede i v žebříčku těhotenských potíží. Paradoxně právě v těhotenství má svůj logický, kupodivu původně ochranný důvod. Přesto způsobuje komplikace.

Až se zase budete cítit jako sud, počítat dny, kdy jste nebyla na velké, a ptát se, proč má ten sladký jiný stav i hořké příchuti, klidně to sveďte na hormony. Za těhotenskou zácpu totiž může především zvýšená hladina progesteronu – hormonu, který bdí nad hladkým průběhem gravidity. Proto uklidňuje příliš aktivní střevní kličky, aby nerušily dělohu.

Ale je to jako vyhánět čerta ďáblem – takto zlenivělé střevo totiž nepracuje, jak by mělo, má málo kontrakcí, a tak zbytky potravy neposunuje vpřed dostatečně rychle. Kromě toho si těhotné tělo bere z potravin více tekutin, a tím se stolice zahušťuje a její vylučování se komplikuje.

Pokud navíc užíváte tabletky se železem, potíže se nejspíš ještě zhoršují. Odpad zůstává ve střevech déle, než je běžné, a to je příležitost pro hnilobné bakterie, které vytvářejí střevní plyny.

 

Ačkoli je pocit plných střev nepříjemný a nadýmání umí hodně bolet, neděste se, miminko vaše zácpa neohrozí

 

Pokud nedokážete střevům po ránu poručit, jak se to daří mnoha mužům (proti ženám jsou ve velké převaze), vyzkoušejte naše tipy: 

1. Zavodněte organismus

Denně pijte alespoň dva litry vody. Zapomeňte na výmluvy a zkuste svůj příjem tekutin zvýšit všemi možnými způsoby, např. hlavní jídlo doplňte nebo nahraďte polévkami anebo si k běžně vypitému litru a půl dopřejte tzv. pitný náraz. Spočívá v tom, že si každých 15 minut (pomůže vám kuchyňská minutka nebo připomínka v mobilu) dáte velkého panáka, čili 1 dl vody.

Za dvě a půl hodiny máte zcela bezbolestně splněno. Jen si tuhle zavodňovací kúru nenaplánujte na dobu před výletem do končin bez dostupného WC. 

2. Rozpohybujte střeva zvenčí

Zabojujte s hormony a přidejte víc pohybu celému tělu. Abyste zatřásla střevy, nemusíte zrovna skákat, svižná chůze také pomůže a je i pro těhotné břicho bezpečná. Vhodná je i těhotenská jóga. Nebo si zajděte střeva namasírovat do bazénu. Plavání je celkově výborný pohyb pro období 2v1. 

Slinění, zácpa nebo hemoroidy aneb o čem se v těhotenství nemluví

3. Dejte si projímavé potraviny

Mezi ty léty prověřené patří: jablko, švestkový kompot, sušené fíky, hroznové víno a šťáva z kysaného zelí. 

4. Dopřejte si balastní látky

Vážou na sebe vodu, bobtnají, a tak zvětšují objem stolice, což napomáhá jejímu vylučování. Kromě toho dokážou zasytit, předcházejí nadváze, snižují hladinu cholesterolu, vážou na sebe a odvádějí z těla jedovaté žlučové kyseliny a podílejí se na stabilitě krevního cukru.

Velký podíl balastních látek čili vlákniny mají ovoce a zelenina, které současně zvýší váš příjem tekutin, dále sušené plody, celozrnné pečivo apod. Denně byste měla sníst asi 30 g vlákniny, což splníte např.  hrstí ovesných vloček + porcí brambor a zeleného salátu + jedním jablkem + jednou mrkví + jednou paprikou + třemi plátky celozrnného chleba. 

Pozor na trávicí potíže v těhotenství! Co všechno vás může potrápit?

5. Projímadla dobře vybírejte

Ne každé volně prodejné projímadlo je pro těhotné zdravé. Vyhněte se tzv. kontaktním projímadlům, protože působí přímo na střevní stěnu, omezují vstřebávání vody a minerálů ze střeva a téměř vždy jsou návyková. Naproti tomu tzv. osmotická projímadla (např. Duphalac, Lactulosa) působí přirozeněji, natahují vodu do střev a zvyšují objem jejich obsahu. Pokud vám nepomohou režimová opatření či přirozeně projímavé potraviny, poraďte se o vhodném projímadle s lékařem. 


Zkroťte luštěniny 

Byla by škoda vyloučit plynotvorné luštěniny, protože jsou bohaté na těhotenský vitaminkyselinu listovou – i železo. Proto místo hnědé čočky vybírejte lépe stravitelnou červenou nebo žlutou čočku, před přípravou ji na několik hodin namočte a vodu před vařením vyměňte, konzumujte luštěniny naklíčené. Dále platí, že dušená zelenina je lépe stravitelná než syrová, ze syrové zeleniny pak snáze strávíte rajčata, okurky nebo karotku než papriku či ředkvičku a kedlubnu. 

VIDEO: Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme

Témata: Zdraví, Těhotenství, Výživa a stravování, Tipy a rady v těhotenství, Velký podíl, Celozrnné pečivo, Syrová, NEJ, Zácpa, Hladký průběh, Hlavní jídlo, Duphalac, Těhotenská jóga, Zelenina, Těhotné tělo, Projímadlo, Luštěnina, Střevo, Svižná chůze, Tip, Dušená zelenina, Hormon, Tekutina, Minutka, Kysané zelí

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli

Horoskopy

Beran Jste pohlceni láskou a většinu času trávíte jen v její společnosti. Na nic jiného nemáte myšlenky.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné