[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.
Nejkrásnější je park ale opravdu na jaře, kdy kvete velké množství zajímavých rostlin. Své kouzlo má také v zimě, kdy je příroda pokryta sněhovou přikrývkou a vodopády jsou zamrzlé. Vstup do parku je možný nejen hlavním vchodem u zámku, ale i vchodem ze silnice směrem na Dobřejovice, která rozděluje park na dvě části.
Park je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku. Do Průhonického parku se vydejte rozhodně i koncem května, když kvetou rododendrony. Do parku se, ale můžete vypravit v kterémkoli ročním období a vždy budete mít na co se dívat. Kromě významu umělecko-historického je park cenný i dendrologicky, jako sbírka domácích a cizokrajných dřevin – okolo 1600 druhů. Výjimečná je sbírka rododendronů čítající okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.
www.parkpruhonice.cz
Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.
V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny Chráněné krajinné oblasti Český ráj, která byla v roce 2005 vyhlášena geologickým parkem UNESCO.
Na skalách jsou rovněž patrné stopy po sedmi dřevěných stavbách a šesti mostních konstrukcích, které spojovaly jednotlivé bloky. Skvělá poloha a mistrovské využití skalních útvarů, tvořících podstatnou část opevnění, zaručovala Drábským světničkám dlouhá léta nedobytnost.
Přes vrchol legendární hory Velký Blaník vede naučná stezka. Stezka vede od úpatí Velkého Blaníku k rozhledně na vrcholu. Začíná a končí na parkovištích na opačných stranách hory (nad obcemi Louňovice pod Blaníkem a Kondrac).
Stezka seznamuje turisty s flórou, faunou a přírodními poměry rezervace Velký Blaník, geologickou stavbou území a historií osídlení. Informuje také o historii Blaníku v době po národním obrození v 19. století (pochází odtud např. jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze). Informační panely jsou doplněné speciálními hravými i důmyslnými dětskými zastaveními. Děti se mohou procvičit například v poznávání ptáků nebo rostlin a nenásilnou formou se něco dozvědět o přírodě i o tom, jak ji chránit.
V Nelahozevsi u Prahy se narodil hudební skladatel Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody. Začátek stezky je na nádraží v Kralupech, vede přes Hostibejk (kde je již vybudovaný odpočinkový altán) na Lobeč, dolů k Vltavě a po levém břehu k zámku v Nelahozevsi.
Stezka je zaměřena zejména na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody. Spatřit zde můžete kormorány a mnoho jiných druhů vodních ptáků. Cesta je schůdná za každého počasí, jen je třeba dávat velký pozor na výmoly, které zde zanechala povodeň. Celou trasu obklopuje z jedné strany řeka a z druhé strany pískovcový masiv, ve kterém jsou místy skalní věže. Povrch skal je provrtán mnoha děrami. Cestou se nachází také několik železničních tunelů. Pokud budete pozorně sledovat okolí, jistě nepřehlédnete čáru na skále označující výšku vody při povodni. Po krátké procházce lesem stanete již pod samotným zámkem, který se tyčí na vysoké skále.
Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen od úterý do neděle, pondělí je zavíracím dnem.
Dnes si lze prohlédnout, kromě úvodní expozice, i japonskou zahradu s původními druhy japonských rostlin, geografickou expozici rostlin Turecka a Středomoří a pod ní sbírku kosatců. Od dubna 2004 je pro veřejnost zpřístupněna jedna z nejkrásnějších pražských vinic – vinici sv. Kláry a tropický skleník Fata Morgana.
www.botanicka.cz