Maminka.czPorod

5 věcí, které zhoršují vnímání porodních bolestí

10. 9. 2015
5 věcí, které zhoršují vnímání porodních bolestí
Které věci a stavy mohou zhoršit vnímání porodních bolestí? Jak je překonat?

Slovo bolest v nás naprosto přirozeně vyvolává negativní pocity. Vybavíme si bolesti zubů, zad, hlavy, bolesti provázející vážné nemoci či zranění. Nicméně možná si po chvíli přemýšlení vybavíme i bolesti vcelku sympatické, například příjemně namožené tělo po dni stráveném vysokohorskou turistikou nebo v sedle kola či v posilovně, kdy bolest rozhodně nespojujeme s něčím negativním.

Podobně pozitivně se ale můžeme podívat i na porodní bolesti: „Porodní bolest není zlá. Právě ona rodící ženu vede, pomáhá zaujímat nejvhodnější pozice a polohy, koncentruje.“ říká například psycholožka Pavla Koucká. Zajímavý je i její pohled přirovnávající porodní bolesti k mužským iniciačním rituálům u přírodních národů, při kterých je dospívající chlapec přijímán mezi muže.

Během zkoušky musí chlapec obvykle prokázat, že je schopen odolávat bolesti, strachu a nepohodlí. „Nabízí se zde určitá paralela iniciačního rituálu mužů s porodem jakožto přirozeným přerodem dívky v ženu – matku.“ uvádí Koucká. Tyto zajímavé postřehy nás ženy sice bolestí nezbaví, ale mohou nám pomoci změnit na porodní bolesti náš často veskrze negativní pohled.

A jaké, docela obyčejné, okolnosti nás nutí k tomu, vnímat porodní bolesti silněji?

5 věcí, které zhoršují vnímání porodních bolestí

  • Strach má velké oči, zabíjí myšlení a ochromuje celé tělo i mysl. Podáme-li se strachu, vše se zdá temnější, děsuplnější a bolestivější. Každý máme své cesty, jak nad strachem vítězit. Přemáhá-li nás strach z porodu nad míru snesitelnosti, rozhodně bychom se neměly stydět poradit se odborníkem, jak dostat strach pod kontrolu.
  • Stres; se stresem je to podobné jako se strachem. Stresu jde naštěstí částečně čelit i dobrou přípravou. Pocitu klidu nám může dodat například kvalitní předporodní kurz a cvičení. Důležitá je i volba porodnice, lékaře nebo porodní asistentky, kterým plně důvěřujeme. Pozitivní roli může sehrát i dula, které budeme plně důvěřovat.
  • Únava může být stejně jako bolest stavem, který je za určitých podmínek docela příjemný. Například můžeme-li po náročném sportovním výkonu slastně padnout do peřin nebo zajít na masáž. Nicméně čeká-li unavenou rodičku několikahodinový porodní maraton, může bolesti s ním spojené vnímat mnohem intenzivněji. Opravdu je nutné mít před porodem vydrhnutý celý byt a zrytou zahradu? Není lepší věnovat volný čas sobě? Jít třeba na procházku a zároveň tak poskytnout partnerovi šanci, aby se také blýsknul?
  • Osamění je bolestné samo o sobě. Někdy jej lze zvládat vcelku lehce, jindy, během vypjatých životních situací, dokáže neuvěřitelně tížit. Spolu s pocitem osamění chodívá ruku v ruce i sebelítost. Oba tito neblazí společníci umocňují negativní pocity včetně bolesti. Není-li možné mít někoho blízkého u porodu a zároveň jste jemná duše, jež podporu potřebuje, vězte, že v tom nikdy nejste sama! Pomáhá vám totiž vaše miminko! To během porodu tiskne ruce k tělu, tlačí hlavičkou kupředu, propíná nožky… Ostatně u porodu nemusíte mít výhradně jen partnera…
  • Nevhodná poloha při vypuzování je naštěstí stále menší bolestí moderního porodnictví a ve většině porodnic je již nastávající mamince umožněn nejen pohyb v první době porodní, ale i zaujmutí pro ni samotnou pohodlné, avšak samozřejmě i bezpečné polohy v druhé době porodní.

A pohlazení na konec…

Legendárnímu francouzskému porodníku a citlivému a vnímavému lékaři, Fredericku Leboyerovi, se podařilo nádherně popsat celý porodní proces z úplně jiné strany, než bychom od lékaře, milé maminky, čekaly:

„Je to jako smrt a zmrtvýchvstání. Přijde jako dívka a odejde jako žena a matka. Jak důležitým a tajemným procesem přitom prochází. Když dá život dítěti, je jiná, než byla předtím. Je zkrátka proměněná a mnohem víc rozumí životu. Přivést na svět dítě znamená vykoupat se v pramenu života.“

Témata: Zdraví, Porod, Porodní bolesti¨, Bolest, Frederick, Celý porod, Vnímání, Nevhodná poloha, Pavla Koucká, Věc, Negativní pocit

Mohlo by vás zajímat
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Panna S blížícím se víkendem jste veselejší a těšíte se, jak si odpočinete od povinností. Můžete být rádi, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné