[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Slovo bolest v nás naprosto přirozeně vyvolává negativní pocity. Vybavíme si bolesti zubů, zad, hlavy, bolesti provázející vážné nemoci či zranění. Nicméně možná si po chvíli přemýšlení vybavíme i bolesti vcelku sympatické, například příjemně namožené tělo po dni stráveném vysokohorskou turistikou nebo v sedle kola či v posilovně, kdy bolest rozhodně nespojujeme s něčím negativním.
Podobně pozitivně se ale můžeme podívat i na porodní bolesti: „Porodní bolest není zlá. Právě ona rodící ženu vede, pomáhá zaujímat nejvhodnější pozice a polohy, koncentruje.“ říká například psycholožka Pavla Koucká. Zajímavý je i její pohled přirovnávající porodní bolesti k mužským iniciačním rituálům u přírodních národů, při kterých je dospívající chlapec přijímán mezi muže.
Během zkoušky musí chlapec obvykle prokázat, že je schopen odolávat bolesti, strachu a nepohodlí. „Nabízí se zde určitá paralela iniciačního rituálu mužů s porodem jakožto přirozeným přerodem dívky v ženu – matku.“ uvádí Koucká. Tyto zajímavé postřehy nás ženy sice bolestí nezbaví, ale mohou nám pomoci změnit na porodní bolesti náš často veskrze negativní pohled.
A jaké, docela obyčejné, okolnosti nás nutí k tomu, vnímat porodní bolesti silněji?
Legendárnímu francouzskému porodníku a citlivému a vnímavému lékaři, Fredericku Leboyerovi, se podařilo nádherně popsat celý porodní proces z úplně jiné strany, než bychom od lékaře, milé maminky, čekaly:
„Je to jako smrt a zmrtvýchvstání. Přijde jako dívka a odejde jako žena a matka. Jak důležitým a tajemným procesem přitom prochází. Když dá život dítěti, je jiná, než byla předtím. Je zkrátka proměněná a mnohem víc rozumí životu. Přivést na svět dítě znamená vykoupat se v pramenu života.“