Maminka.czTěhotenství

5 věcí, na které byste neměla zapomenout v těhotenství

Simona Procházková inf 14.  11.  2023
Dávej na sebe pozor. Hodně odpočívej. Jez zdravě. Choď brzy spát. Vyhýbej se kávě a plísňovým sýrům. Začni nakupovat výbavičku včas. Zapiš se co nejdřív do předporodního kurzu. Nejrůznějších rad, doporučení, zákazů a povinností začne rychle přibývat, a to v podstatě hned od okamžiku, kdy vám lékař potvrdí, že čekáte miminko. Někdy může být seznam „úkolů“ dost stresující a občas se zdá, že roste rychleji než děťátko v bříšku. Zkuste stihnout alespoň ty následující.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zajděte na dětský veletrh

Ve větších městech se pravidelně pořádají různé veletrhy a výstavy zaměřené na maminky a děti. Informace o termínech jejich konání určitě najdete bez problémů na internetu. Pod jednou střechou, na jednom místě si pohodlně prohlédnete vše, co budete jako maminka potřebovat, a co víc – spoustu výrobků zde pořídíte v rámci veletržních slev a akcí velmi výhodně.

VIDEO: Viola Hejlová: Jak žádat o příspěvky v těhotenství?

Výbavičku pro děťátko můžete mnohdy nakoupit o 30 či 40 procent levněji, nabídky výrobců na podobných akcích bývají velmi atraktivní. A co víc, pokud si nejste jisti, jaký vybrat kočárek, postýlku nebo nosítko, vše si na výstavě můžete osobně vyzkoušet a „osahat“. V rámci těchto akcí bývají rovněž různé workshopy a přednášky o první pomoci, porodech, kojení a podobně, takže se ještě něco nového dozvíte a zorientujete se lépe v tom, co vás jako maminku čeká.

Důvěřujte své intuici

Mateřská intuice vám mnohé napoví již v době těhotenství, kdy se intenzivně napojujete na děťátko, které ve vás každým dnem roste. Buďte vnímavá k signálům, které vám tělo i hlava vysílají. Pro spoustu lidí je totiž těhotenské bříško signálem k tomu, aby vás začali zahrnovat nevyžádanými radami, vlastními poznatky a nejrůznějšími historkami, o které rozhodně nestojíte. Vyslechněte (když není možnost rychlého úniku), nekomentujte, nediskutujte a udělejte si vše po svém. Jen vy sama víte, kdy vám ze všeho nejvíc „bodne“ jahodová zmrzlina, toust s nutellou nebo dobré kafe. Bez výčitek!

Naplánujte včas oslavu s kamarádkami

Takzvaný baby shower, tedy oslava těhotenství a blížícího se narození miminka, známe hlavně z amerických filmů a seriálů, ale také v našich končinách poslední roky získává na oblibě. Přece jen, jde o vítané rozptýlení a důvod, proč se sejít s blízkými kamarádkami a těšit se společně s nimi na příchod děťátka na svět. A ještě k tomu je tradicí donést nastávající mamince dáreček, což je určitě velmi milé, že. Před porodem a kolotočem, který vás po něm čeká, si určitě zasloužíte trochu oddechu a zábavy. Nechte se hýčkat a zahrnovat se pozorností od „svých“ žen, vychutnejte si svou „jedinečnost“ naplno.

Síla mateřské intuice a instinktů. Máte v těhotenství nepříjemný pocit, že něco není v pořádku? Nepodceňujte ho!

Sebe mějte na prvním místě

Pečujte o sebe, starejte se o tělo i duši, aby byly v pohodě. Dostatek odpočinku, to je mantra, kterou určitě slyšíte ze všech stran, od lékaře i maminky… Co to ale konkrétně znamená? Roste ve vás nový člověk, což pro organismus znamená spoustu náročné práce a obrovskou zátěž. Je tudíž jasné, že se možná často cítíte bez energie a síly. Buďte sama k sobě laskavá, nesnažte se s únavou bojovat, poslechněte své tělo, které pracuje hodně přesčas, a odpočívejte, jak to jenom jde.

Naslouchejte svým přáním a potřebám. Dopřejte si dobré jídlo, voňavou relaxační koupel, choďte spát brzy, jděte si zaplavat do bazénu, zacvičte si jógu nebo se projděte po lese a zhluboka dýchejte čerstvý vzduch. Taky ale klidně proležte půl dne na gauči u svého oblíbeného seriálu, pokud se vám zrovna do ničeho jiného nechce.

Foťte a nechte se fotit

Ano, i když se cítíte pod psa, kvůli hormonální bouři jste každou chvíli oteklá a máte mastné vlasy, nerezignujte na vytváření vzpomínek a foťte, respektive nechte se fotit. Věřte, že by vás později opravdu mrzelo, kdybyste neměla památku. Ano, i takovou, u které se s odstupem času srdečně zasmějete nebo i možná trochu leknete. Oteklé nohy, pigmentové skvrny na obličeji, zplihlé vlasy i 20 kilo navíc, to všechno je přece spojené s tím úžasným zázrakem, že jste přivedla na svět milovanou živou bytost. Ne nadarmo se říká, že každá těhotná maminka je jako bohyně. I když si tak zrovna nepřipadáte. Je přece úžasné, co vaše tělo zvládne.

Témata: Těhotenství, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Od těhotenství k porodu, Káva, Zdraví žen, internet, Výbavička, Rada, Viola Hejlová, Sýr, Lékař, Děťátko, Bříško, Maminka, Káva na Heureka.cz