Maminka.czStavebnice

6 dobrých důvodů, proč dětem kupovat stavebnice. Tyhle jsou nejoblíbenější!

Lenka Chvostová 17.  3.  2023
Váháte, zda pořizovat další hračku? Sáhněte po stavebnici! Pro děti je to skvělý způsob, jak rozvíjet různé dovednosti a schopnosti, a to jak motorické, tak kognitivní. Stavebnice se navíc báječně hodí pro děti každého věku – od nejmenších až po puberťáky. Stačí jen správně vybrat. A s tím my vám teď pomůžeme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Stavebnice zdaleka nejsou pouhou hračkou, která dítě jen na chvilku zabaví a dříve či později skončí někde na dně krabice. Jsou současně skvělým nástrojem pro rozvoj dětských dovedností. A nejlepší je začít s nimi už od útlého věku. Existuje mnoho typů dětských stavebnic, důležité je tak vždy zvolit tu nejvhodnější v závislosti na věku a schopnostech dítěte.

Výběr je v dnešní době obrovský, inspirovat se můžete v naší fotogalerii v úvodu článku, kde najdete ty nejlepší stavebnice pro všechny věkové kategorie. A po kliknutí na odkaz u fotky si vybrané zboží dokonce můžete rovnou koupit.

VIDEO: Jak učit děti hodnotu peněz?

Pro nejmenší děti od přibližně 12 měsíců věku, kdy se začíná rozvíjet jemná motorika a také koordinace rukou a očí, jsou nejvhodnější velké kostky. Ty dětem pomáhají učit se základní geometrické tvary a rozvíjet prostorové vnímání. Děti o pár měsíců starší už zaujmou jednoduché stavebnice, jako je například Lego Duplo.  

Pro děti kolem 4 let věku, kdy začínají rozvíjet kreativitu, schopnost plánovat a řešit problémy, jsou vhodné například různě tematicky zaměřené sady Lego. Tyto stavebnice podporují kreativitu a fantazii dětí a umožňují jim vytvářet vlastní modely a scény. Při výběru ale vždy zohledněte zájmy a preferenční směry dítěte, jinak se může stát, že ho stavebnice nebude bavit.

Pro starší děti jsou pak vhodné například technicky zaměřené stavebnice a stavebnice s elektronikou, které umožňují stavět složitější mechanismy a zařízení. Pomáhají rozvíjet technické a konstrukční schopnosti a mohou být velmi inspirativní pro ty děti, které se zajímají o vědu a technologie.

6 důvodů, proč dětem pořizovat stavebnice

  1. Podporují správný vývoj. Stavebnice pomáhají dětem rozvíjet kognitivní schopnosti, jako je například rozpoznávání tvarů a barev, a podporují rozvoj prostorové představivosti.
  2.  Rozvíjejí motorické dovednosti. Stavění s kostkami a dalšími stavebnicemi vyžaduje od dětí jemnou motoriku a koordinaci rukou a očí, což může být prospěšné pro jejich celkový motorický vývoj.
  3. Rozvíjejí kreativitu a fantazii. Stavebnice umožňují dětem tvořit vlastní nápady a řešit problémy, pomáhají jim rozvíjet kreativitu a fantazii, což může být velmi prospěšné pro jejich celkový rozvoj. Děti mohou s pomocí stavebnic tvořit různé objekty a modely podle svých představ a inspirace.
  4.  Rozvíjejí logické myšlení. Stavebnice umožňují dětem pracovat na řešení problémů a rozvíjet logické myšlení. Při stavbě modelů čekají na děti různé výzvy, jako jsou například spojování různých dílů, řešení problémů s konstrukcí a vytváření funkčních mechanismů. 
  5. Učí spolupráci a komunikaci. Stavebnice jsou skvělou aktivitou, kterou mohou děti provozovat samostatně. Mohou být zároveň ale také fajn způsobem, jak se naučit spolupráci a komunikaci s ostatními. Při stavění s rodiči nebo kamarády se děti učí dělit se o zdroje, spolupracovat a komunikovat, aby dosáhli společného cíle.
  6. Podporují trpělivost a vytrvalost. Stavění s kostkami a dalšími stavebnicemi může být složité a vyžaduje čas a trpělivost. Tím, že děti tráví čas sestavováním a skládáním, mohou rozvíjet svou schopnost soustředit se a vytrvat i při obtížných úkolech. Tvoření modelů z různých stavebnic je navíc pro děti zábavné a uklidňující, což jim může pomoct snížit případný stres a úzkost.
Retro hry našeho dětství: Naučte děti, jak se bavili jejich rodiče. Nadchnete je!
Témata: Děti, Hračky pro děti, Stavebnice, Volný čas, Fantazie, Dovednost, Schopnost, Kreativita, Hračky, Lego, Hračky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat