Maminka.czVýchova

6 frází, které maminky někdy říkají, ale v kterých není ani špetka pravdy. Jaká je skutečná realita?

Ivana Ašenbrenerová 2.  1.  2024
Lhát se nemá, říkáte určitě svým dětem pořád. Ovšem někdy to jinak nejde a občas nějakou tu milosrdnou lež použijeme i my dospělí. Proč někdy zalžeme a jaký důvod to má? Podle psycholožky, blogerky a matky tří dětí Samanthy Rodman je to kvůli tomu, že jedině tak si zachováme svou tvář před ostatními matkami.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samantha Rodman trefně podotýká, že mateřské lži jsou prostě někdy nezbytné. Ušetříme tak ostatním čas (proč se zbytečně zamotávat do vysvětlování pravdy) a ulevíme tak i samy sobě. Jaké nejčastější lži matky vypouštějí z úst?

VIDEO: Tipy jak být ještě lepší maminkou

Přechod na nočník nám dal trošku zabrat, ale jsme už bez plínky

Pravda: Nočník je pro nás pořád noční můra. Oliver pořád čurá po celém bytě, v noci to bez plenky nejde a nefunguje vůbec nic. Žádné triky nezabírají. Obávám se, že až půjde do první třídy, bude mít v tašce kromě svačiny taky trénovací plenku.  

Můj manžel je skvělý, moc mi pomáhá

Pravda: Máme se moc rádi, ale když po něm něco chci, musím mu to desetkrát připomenout. A do přebalování se taky moc nehrne a v noci se mu krmit taky dvakrát nechce.

Jasně, když odvedu děti do školky, hned jedu do posilovny

Pravda: Pokud jsem se nevrátila do práce, tak než bych jela do posilovny, vlezu si zpátky do postele, čtu si nebo koukám na Netflix. Prokrastinuji, pojídám oříšky a užívám si toho, že jsem na chvíli sama. Proč bych jezdila do posilovny, když cvičit můžu doma (když by se mi tedy chtělo).

Náš Martin na mladšího brášku vůbec nežárlí. Jsou jako spřízněné duše

Pravda: Pravda je taková, že dost často je to mezi nimi spíše na nože než na láskyplné sourozenecké vrkání. Pořád je od sebe odtrhávám, klidním emoce a snažím se zachovat aspoň zdánlivý pocit pohody.

Valentýna a podobné blbosti neslavíme

Pravda: Bože, jak já bych byla šťastná, kdyby mi manžel na Valentýna (a jiné podobné svátky) přinesl kytku nebo mě pozval do kina. Jenže on Valentýna nesnáší a svátky se u nich nikdy v rodině neslavili. Takže utrum.

No jasně, i my s dětmi chodíme rádi do divadla, muzea a na výstavy

Pravda: Tedy nevím, jak to máte vy, ale kdo by chodil s čtyřletými dvojčaty do muzea nebo na prohlídku zámku? Nudou by se ukousaly, začaly by brečet a řvát, a to tedy vážně nepotřebuji. Když si chci zajít na výstavu nebo do zámku, jdu sama a děti nechám s babičkou nebo s manželem a pak je vezmu radši na zmrzlinu. Však se dočkají a ten zámek si užijí, až budou starší.

10 typických situací, v nichž matka a otec jednají s dítětem úplně jinak. A jak je to u vás doma?
Témata: Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Matka, Valentýn, psycholožka, Netflix, Valentýna, Realita, Fráze, Pravda, Špetka, Lež, Maminka