Maminka.czJen pro maminku

6 jednoduchých rad pro příjemnější ráno

, Časopis Maminka
30. 1. 2013
6 jednoduchých rad pro příjemnější ráno
Podle rychlé ankety, kterou jsme mezi maminkami i dětmi dělali, malí neposedové nejvíc ze všeho nenávidí rána všedního dne. Kupodivu stejně jako maminky. Děti proto, že musejí vstávat, maminky kvůli honičce, která k němu neodmyslitelně patří. Nemohlo by to ale být také trochu jinak?

Ve většině rodin je to stejné. Maminka vstává kolem šesté hodiny ráno proto, aby stihla vypravit sebe, dát si osvěžující sprchu a pak během přípravy svačiny pro školou povinné potomky volat směrem do dětského pokoje, že už je opravdu načase vylézt z postele a začít se oblékat, protože v českých školách od dob Františka Josefa vyučování začíná v osm hodin ráno a nikdo na tom zatím nic nezměnil… Maminky, které děti nemají školou, ale školkou povinné, jsou osvobozené od přípravy svačiny, zase mají více práce s oblékáním samotného mrňouska, který většinou stávkuje, chtěl by se mazlit a jim při pohledu na jeho tělíčko, kterak se zavrtává do matrace, srdce usedá. Ve finále jsou na tom ale obě úplně stejně, když dosednou na své místo na pracovišti, mají pocit, jako by za sebou už jednu šichtu měly, na to, že si kdysi v noci dávaly ranní sprchu, si nepamatují a vlastně ani nevědí, jestli děti dodaly do těch správných ústavů a s požadovanými pomůckami. Co když starší syn přinese místo papírů na výtvarku žaludy, které měla donést dcerka do školky? Nepanikařte, existuje způsob, jak si ráno zpříjemnit, jen musíte vědět, jak na to.

1.Snídani nemusíte chystat na poslední chvíli. Podle průzkumu většina maminek stejně podlehne a ráno nabízí svým dětem slazené cereálie, a ty se přes noc nezkazí. Proč byste si tedy stůl pro snídani nemohla připravit večer a ráno mít o pár minut víc sama pro sebe? Pak už stačí jenom vyndat z ledničky mléko a uvařit kakao, čaj nebo jiný nápoj, který vaše ratolesti po ránu akceptují.

Jak ne: Víte, že se vaše děti u snídaně loudají, vždy je ale raději vzbuďte o pár minut dříve a dopřejte jim čas na nastartování organismu. Ranní doplnění paliva je pro ně nesmírně důležité. Bez něj by se totiž mohlo stát, že usnou nad písemkou nebo při ranní rozcvičce. A to byste přece nechtěla.

2.Svačinová story. Pokud budete po ránu zjišťovat, jaká dobrota by udělala vašemu potomkovi radost o velké přestávce, ztratíte drahocenné minuty plkáním bez jakéhokoli hlubšího smyslu. Dítě po ránu není schopno komunikovat, uvažovat a hlavně spolupracovat. Takže si svačinky připravujte raději večer, před spaním a nechte si je klidně zmrazit. Pokud je ráno kolem šesté vyndáte z mrazničky, budou ve správný svačinový čas svěží a nezkažené. Tak to dělají kupříkladu maminky ve Španělsku a jejich dobroty, bagetu se šunkou a zeleninou, děti milují. Osvěžující je jak v parných letních měsících, tak i v zimě.

Jak ne: Nedávejte místo svačinového boxu dítěti dvacku, aby si samo koupilo něco v automatu nebo v samoobsluze na rohu. Tak mu přísun energie, kterou pro práci mozku potřebuje, rozhodně nedodáte. Zeleninu ani sýr si totiž nekoupí a můžete si být stoprocentně jista, že za vaše peníze posvačí super žvýkačku s práskacími kuličkami a podobně.

3.Samostatně. Hlavně samostatně. Některé maminky mají tendenci dětem ráno s oblékáním pomáhat, protože je to přece rychlejší. Jistě, ale jen na první pohled. Na ten druhý zjistíte, že si pod sebou podřezáváte větev, která by vám měla časem perfektně pomáhat. Pokud zpočátku do tříletého dítěte investujete svůj čas a naučíte ho, jak se oblékat, postupně zvládne základní kusy šatníku samo a vy budete mít klid na práci, která nepočká. Vědomí, že máte samostatného potomka, vám jistě pomůže, navíc budete moci malého šikulku hned ráno pochválit, což jeho sebevědomí rozhodně prospěje.

Jak ne:Nikdy na ratolest, která se obléká svým tempem, nekřičte ani nad ní nestůjte a nepoklepávejte si významně na ciferník hodinek. Každé dítě má svoje tempo a vy ho můžete bachařským přístupem jenom rozhodit. Pokud na jeho styl ranní práce nemáte nervy, raději se přesuňte do vedlejší místnosti. Vaše zlatíčko bude rychleji oblečené, když nad ním nebudete stát jako hrozící výčitka.

4. Připravené hromádky vám usnadní rozhodování co na sebe. Pro vás i vaše děti si kompletní garderobu připravujte s předstihem. Vaše malá parádnice pak nebude ráno zkoumat, jestli se jí k vláskům lépe hodí tričko se Šmoulinkou, nebo s malým poníkem. I vy si vyberte oblečení tak, abyste ráno nezjistila, že máte na saku od kostýmku zbytek čokoládového rohlíku z doby, kdy jste jím uplácela potomka při cestě ze školky, a zaskočit by vás nemělo ani to, že silonky bez puštěného oka se u vás v domácnosti nevyskytují. Pokud takové katastrofy zjistíte večer, budete mít dost času si v klidu promyslet náhradní variantu a ráno se nebudete vztekat nad něčím, co stejně nemůžete v daném okamžiku ovlivnit a změnit.

5.Rozloučení s ostatními členy rodiny by mělo být vždy takové, jako byste se viděli naposledy. Nerozcházejte se za svými povinnostmi naštvaní, jedna pusa vás zdrží tak o pikosekundu, a to je v průběhu dne opravdu zanedbatelný časový úsek. Klasik tvrdí, že nikdy nevíte, co se může stát, a když vás během dne přejede auto, budou si vás děti pamatovat jako vzteklou fúrii, která je popoháněla za povinnostmi, a to přece nechcete.

6.Nezabírá nic z výše uvedeného a rodinná rána se u vás změnila v peklo? Pokud je tomu opravdu tak, radši zkuste víc angažovat tatínka. Třeba mu to půjde líp. Tatínci totiž tolik nelpí na hodinách, dokážou si během uvazování kravaty s dětmi zahrát fotbálek, promrskat malou násobilku… Co na tom, když z bytu, který vypadá jako po výbuchu, odcházejí v pohodě a bez stresu, což je po ránu výborné rozpoložení.

Pokud se vám od samého rána nedaří, děti vstávají zadečkem napřed, partner nespolupracuje, teplá voda neteče, poslední čerstvé pečivo někdo dojedl a vy nevíte, co připravit ratolestem k svačině, nezoufejte. Nemá cenu, abyste byla v presu, stresu a pod tlakem. Zvolněte a uvědomte si, že výjimečná sušenka a jogurt k svačině nikoho nezabily, že čas od času má nárok na pozdní příchod úplně každý a že možná i váš přísný nadřízený teď řeší doma přesně to, co vy – leze po čtyřech po bytě a hledá dinosaura, bez kterého se do školy prostě neodchází. Zasmějte se s dětmi, dejte jim pusu a uvědomte si, že jejich pohoda je opravdu to jediné, na čem záleží. Ne na tom, jestli stihnete správný, nebo o deset minut později jedoucí autobus.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Vedlejší místnost, Příjem, Ráno

Mohlo by vás zajímat
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Tohle rozhodně musíte zažít před příchodem (prvního) dítěte
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu