Maminka.czRodina

6 jednoduchých tipů, jak dětem vrátit dobrou náladu a radost ze života

29. 3. 2021
6 jednoduchých tipů, jak dětem vrátit dobrou náladu a radost ze života
Nucená covidová izolace je náročná pro nás i naše děti. Už vám doma ratolesti lezou pomalu po stropě, jsou znuděné, apatické nebo naopak popudlivé, vzteklé a náladové? Zkuste je naučit, jak žít tady a teď a umět si užít přítomný okamžik. Začít můžete u sebe, třeba takto.

Vědomé a úmyslné rozhodnutí žít přítomností, netrápit se minulostí a neupínat se k budoucnosti může člověka neskutečně obohatit a vnést do každodenního „všedního“ života větší pocit radosti a štěstí. Umíte se radovat z maličkostí? Vychutnat si naplno, co vás aktuálně těší, dojímá nebo naplňuje? Pokud si tuto „dovednost“ osvojíte a naučíte ji i své děti, jde o jednu z nejcennějších životních lekcí a zkušeností, kterou jim můžete předat. Jak jim můžete poměrně snadným způsobem pomoci, aby byly všímavější, odolnější vůči stresu a tlakům z okolí a ve větší psychické pohodě?

Ranní rituál

Začněte den v klidu. Po probuzení si dopřejte dvě minuty jen sami se sebou. Najděte si klidné místo, sedněte nebo lehněte si na zem, zavřete oči a zaměřte se na pomalé plynulé dýchání, hluboké nádechy a dlouhé výdechy. Soustřeďte se na to, aby nádech vycházel ze spodní části břicha. Tato jednoduchá meditační technika vás pozitivně naladí do nového dne. Věnujte plnou pozornost tomu, jak se cítí vaše tělo i mysl. Když budou děti chtít, můžou se přidat. Ukažte jim, jak na to. Místo ranního chaosu, nervozity a křiku si naordinujte klidný start.

Buďte vděční

Každý den si sedněte i s ratolestmi ke stolu nebo na gauč a napište seznam pěti věcí, za které jste ve svém životě vděčni, které se vám povedly a dělají váš soukromý a rodinný svět radostnější, šťastnější a naplněnější. Pak zavřete oči a představte si každou z nich zvlášť. Papírky se seznamy můžete schovávat třeba do krabice nebo velké vázy a po čase si je společně přečíst. Uvědomíte si, jak je váš život bohatý.

Děti tloustnou v domácí izolaci. Nudí se a stres řeší jídlem. Co s nimi?

Pozor na to, co a jak doma jíte

Rodinný jídelníček ovlivňuje emoce, náladu a celkové psychické rozpoložení více, než si možná myslíte. Vaříte z kvalitních a čerstvých surovin? Dbáte na pestrou stravu? A hlavně, užíváte si společné stolování? Věnujte více pozornosti tomu, jak rychle jídlo konzumujete, myslete na to, co zrovna jíte a proč. Zaveďte společné snídaně nebo večeře a udělejte z jídla příjemný rodinný rituál, na který se všichni budou těšit.

Nešetřete těmito slovy

Je důležité, aby vaše děti cítily, že vám můžou důvěřovat a že jsou schopny zvládnout jakoukoli výzvu, která jim vstoupí do života. Díky jednoduchým frázím v nich probudíte pozitivní energii. A i malé krůčky jsou lepší než žádné, takže tohle opakujte klidně každý den:

„Věřím ti,“ „Jsem na tebe pyšná(ý),“ „Dokážeš všechno, co budeš chtít,“ „Ať se stane cokoli, vždycky tu budu pro tebe,“ „Zajímá mě, co si o tom myslíš,“ a samozřejmě „Mám tě rád(a) a jsi pro mě důležitý.“

Tři nádechy proti stresu

Čekají vás domácí práce, velký úklid, nepříjemné povinnosti, vaše ratolesti zase distanční výuka nebo domácí úkoly? Dříve, než začnete, třikrát se zhluboka nadechněte. Pomalu a soustředěně se prodýchejte. Je prokázáno, že tímto krátkým „cvičením“ se začnete lépe soustředit a mysl se dostane do větší pohody. Udělejte z toho hru, sesedněte se s dětmi dokola a dýchací cvičení si dejte společně.

Děti a pandemie: Co jim nejvíce chybí a co jim pomáhá?

Dopřejte dětem jejich čas

Každý potřebuje své soukromí, vlastní prostor a čas jen pro sebe. Vám možná připadá, že děti vyvádějí a zlobí, možná jsou ale prostě jen unavené, vyčerpané, přetížené. Nechte je, ať se věnují, čemu chtějí, dopřejte jim klid a samotu, když se zavřou ve svém pokoji, hlídejte, zda kvalitně odpočívají.

Dílnička: Vyrobte s dětmi jednoduchou květinu. Podívejte se na video.

Odvaha, nebo bláznovství? Rodina přivede na svět třetí dítě do obytňáku
Nespavost, výbuchy vzteku nebo zlé sny? Takhle ovlivňuje pandemie život batolat
Vzpomínáte? Tohle se dřív nosilo do školy. Měli jste tyhle pomůcky taky?
Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Rodina a vy, Rodina, Rodina a vztahy, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, jídlo, Přítomný okamžik, Břicho, Stres, Dobrá nálada, Ratolest, Nádech

Mohlo by vás zajímat
Dcera je naše "začarovaná" princezna, říká maminka Hrdinka 2018. Její životní příběh chytá za srdce
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Jaká poloha je nejlepší pro porod? Nechte si poradit od asistentky
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Edwardsův syndrom: Jak se projevuje a lze odhalit v těhotenství?

Horoskopy

Štír Hvězdy stojí proti vám, ale ve štěstí nebrání. Záleží jen na vás, jak se k problematice postavíte. Není…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné