Maminka.czPraktické rady

6 nejčastějších chyb v péči o vlasy. Neděláte je taky?

Pokud vás „badhair day“, tedy den, kdy si vaše vlasy dělají, co chtějí, trápí častěji, než by bylo záhodno, možná se o ně špatně staráte. Dali jsme dohromady ty nejběžnější omyly, abyste se jim mohla vyhnout.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Špatně myjete

Ona se dá udělat chyba už při mytí vlasů? Bohužel dá. Podle kadeřnice a majitelky salonu Spell Barbory Bajerové jsou těmi nejčastějšími chybami vlasy málo propláchnuté vodou před nanesením šamponu, nepoužívání kondicionéru, aplikace kondicionéru na úplně mokré vlasy, záměna kondicionéru za masku či umývání vlasů studenou vodou. Jak by tedy mělo vypadat správné mytí? „Nejprve sáhněte po kartáči a vlasy jemně a pečlivě pročešte. Štětiny kartáče z vlasů dostanou první nečistoty a učesané vlasy se při samotném mytí tolik nezacuchávají,“ vysvětluje Barbora Bajerová. „Propláchněte je vodou o teplotě, která by měla být příjemná pro pokožku. Poté sáhněte po šamponu, stačí množství zhruba o velikosti lískového oříšku. Rozetřete ho v dlaních a rovnoměrně aplikujte k pokožce hlavy. Začněte na vrchu a postupujte kolem uší dozadu až k temeni. Celý proces šamponování by měl trvat okolo jedné až dvou minut, pak hlavu opláchněte. Následně z vlasů jemně vymačkejte vodu a sáhněte po ručníku, přes který je lehce promačkejte. Nikdy nedrbejte!“ Po šamponování přichází na řadu kondicionér. „Žádné mytí vlasů by nemělo proběhnout bez něj. Šampon totiž vlasy otevře, aby mohly odejít všechny nečistoty, a právě až kondicionér kutikulu bezpečně uzavře,“ popisuje kadeřnice. „Aplikujte ho od střední délky vlasů až ke konečkům. Jemně ho roztírejte směrem dolů a do vyšších partií ho pak včesejte hřebenem. Poté nechte působit podle návodu na konkrétním produktu. Zopakujte oplachování, z vlasů vymačkejte přebytečnou vodu a opět je promačkejte ručníkem. Následně vlasy jemně pročešte. Nezapomeňte na termální ochranu a vyfoukejte dosucha. Pokud je nevyfoukáte, vzniká zbytečná vlhkost, která může pokožce způsobit nepříjemnosti, jakými jsou třeba plísně, lupy nebo nadměrné maštění pokožky.“

VIDEO: Padají vám vlasy? „Zázračné” přípravky neexistují, říká lékařka a popisuje, co pomůže

Nepoužíváte správnou kosmetiku

Většina kadeřníků vás bude pravděpodobně varovat před používáním přípravků z drogerie. Není to kvůli tomu, že by vám chtěli prodávat „svoje“ značky, ale kvůli tomu, že profesionální vlasová kosmetika je k vlasům šetrnější, dokáže jim dodat to, co potřebují, a zároveň má dostatečně účinné složení, abyste jí spotřebovala méně. V konečném důsledku to znamená, že vám i přes počáteční investici vydrží mnohem déle než běžně dostupné produkty, takže kromě kvalitnější péče ještě ušetříte. Ten největší rozdíl mezi péčí z drogerie a tou profesionální je ale v tom, že kadeřnické produkty vlasy neobalují a nezatěžují. S výběrem těch správných přípravků na doma vám nejlépe poradí váš kadeřník, který ví, co vaše vlasy aktuálně potřebují. Zároveň vám dokáže vysvětlit (a naučit vás), jak se o ně starat, protože zárukou krásných vlasů je právě kombinace péče doma a v salonu.

Zapomínáte na tepelnou ochranu

Když už jsme zmínili to foukání vlasů, vždy byste před ním měla použít tepelný styling. O co jde? O přípravek, který chrání povrch vlasů před vysokými teplotami, vlasy se díky němu nebudou vysušovat a pálit. To samé platí také pro kulmování nebo žehlení vlasů. Horké nástroje mění vlhkost ve vlasu, a tím i odpařují bílkoviny, tj. keratin, ze kterého se vlas skládá. Ideálně byste se neměla s teplotou dostat přes 175 °C, proto je dobré používat kvalitní přístroje, které mají více teplotních poloh. A protože podobně se k vlasům chová i sluníčko, měla byste nejen v létě myslet na speciální přípravky na vlasy s UV ochranou a na klobouk.

Chcete intenzivnější péči? Sáhněte po masce. Proniká hlouběji do vlasu než kondicionér. Používejte ji každá 3-4 mytí hned po šamponu.

Chcete všechno hned

Teď nemáme na mysli jen zběsilé zkoušení jednoho produktu za druhým, pokud se vám zrovna zdá, že ten váš nefunguje. Mimochodem, podle kadeřnice byste měla šampon a kondicionér v případě, že si je vybíráte sama, měnit jednou za půl roku. „Ne proto, že by změnily svou účinnost, ale proto, že si na jejich vlastnosti a účinky zvyknete, a můžete tak mít pocit, že už nefungují. Dalším důvodem je také to, že se během roku mění i potřeby vlasů.“ Netrpělivost je hlavním kamenem úrazu hlavně v případech, kdy toužíte po výrazných (nebo častých) změnách barvy vlasů. Samozřejmě se vlasy dají odbarvit rychle, ale vždy to bude na úkor jejich kvality. Proto se vyplatí postupovat pomalu a s pomocí kadeřníka se dostat na odstín, který chcete mít, bez ztráty kytičky (tedy vlasů).

Nevyhledáváte odborníky

I když při domácím barvení můžete vlasy pěkně potrápit (a odborníci ho rozhodně nedoporučují), řeč je o něčem ještě závažnějším. S problémy, jako jsou řídnutí nebo padání vlasů, vám totiž lépe než Google poradí odborník – tricholog. Kromě případu nadměrného vypadávání vlasů (alopecie) je dobré ho vyhledat i v případě problémů s vlasovou pokožkou, jako jsou lupy nebo seboroická dermatitida, ale také u ekzémů, mykóz, nadměrného maštění nebo při citlivé či dehydratované pokožce. Tricholog vám následně doporučí nejlepší postup. Počítejte ale s tím, že je to vždy běh na dlouhou trať.

Nedáváte vlasům, co potřebují

Kromě kvalitní péče a správně zvolených přípravků potřebuje vaše kštice také zdravou životosprávu. Pokud víte, že ta aktuálně pokulhává, můžete sáhnout po potravinových doplňcích. Ideální je kombinace zinku a selenu. Vitaminy B a D zase podporují tvorbu keratinu, který zvyšuje pevnost a pružnost vlasu. Za zmínku rozhodně stojí speciálně vitamin B7 neboli biotin, který má velký vliv na kvalitu vlasů a kůže. Vitamin C je důležitý pro tvorbu kožního mazu a kolagenu. Jeho nedostatek způsobuje třepení a lámání vlasů. Důležité jsou také dostatečný přísun kvalitních bílkovin a pitný režim, díky kterému je pokožka dobře hydratovaná.

Mia Aflao okouzlila svými vlasy i magazín Vogue. Podívejte se na další děti obdařené bujnou kšticí
Témata: Praktické rady, Krása a styl, Hygiena, záměna, pokožka, Vlasy, Kondicionér, Nejčastější chyba, Kolagen, Google, Mytí vlasů, Fresh, Přípravek, Selen, Šampon, Vypadávání, Vypadávání vlasů, Péče, Vlasová kosmetika na Heureka.cz