Maminka.czBatole

6 praktických tipů, jak zkrotit hračky v dětském pokoji

3. 10. 2014
6 praktických tipů, jak zkrotit hračky v dětském pokoji
Začínali jste na jedné malé poličce, ale s přibývajícím věkem vašeho dítěte a počtem hraček si přestáváte vědět rady s tím, kam je všechny dát? Máme pro vás pár tipů, jak opět vnést do hracího arzenálu vašeho potomka pořádek a řád.

Bojíte se už pomalu vstoupit do dětského pokojíčku, protože víte, že vás tam čekají haldy knížek, panenek, transformerů, mečů a poníků – všechny naházené na hromadu případně rozeseté pod postelí a nábytkem, když by přitom měli být… no kde vlastně? Postupujte podle našich vyzkoušených tipů a pokojíček vašeho dítěte / dětí se opět promění v mírovou zónu (alespoň co se hraček týče).

1. Budujte do výšky

Aby se vám hračky dobře uklízely, musíte je mít především kam dát. Spodní patra skříněk a komod v dětském pokojíčku by tudíž měla patřit výhradně jim. Vyvarujte se zbytečně dlouhých a nízkých kusů nábytku, neboť vám jedině zaberou místo podél stěn a nenabídnou příliš úložného prostoru nahoře.

Naopak co nejvyšší skříně (klidně vestavěné) mají benefit extra úložného prostoru navíc, který můžete využít na věci určené mimo dosah dítěte (vyřazené oblečení, oblečení, do kterého teprve „dorostete“, plenky, kosmetické produkty, ložní prádlo,…). Uvolníte si tak místo na spodních policích, které můžou sloužit jako pokojíčky pro panenky, vlaková depa, garáže či knihovničky.

2. Oblíbeným hračkám dejte prostor

Nesnažte se vtěsnat příliš mnoho do malého prostoru. Pokud si vaše dítě rádo staví z kostek, věnujte jim celou jednu poličku a nic jiného už do ní necpěte. Nesnažte se za každou cenu využít každý volný centimetr, protože to povede jen k nepřehlednosti a pokaždé, když vaše dítě bude chtít vytáhnout svoji oblíbenou hračku, shodí při tom deset ostatních.

3. Transparentní lepší než neprůhledné

Úložní prostory nábytku vám ale stejně stačit nebudou. Košům, krabicím a nejrůznějším kontejnerům na hračky se nevyhnete a ani se o to nesnažte. Poznáte, že jsou velmi velmi praktické a v okamžiku, kdy byt vypadající jak po výbuchu v pěti minutách proměníte k nepoznání prostým naházením hraček do koše, je opravdu oceníte.

Jen si dejte pozor při jejich nákupu a volte raději transparentní materiály, skrze které budou mít děti hračky uvnitř neustále na očích. Sejde z očí, sejde z mysli zde totiž platí dvojnásob.

4. Čím jednodušší systém nastavíte, tím lépe 

Určitý systém roztřídění hraček je nutný, ale nepřekombinovávejte ho. Čím jednodušší bude, tím lépe se bude vašemu dítěti (ale co si budeme povídat hlavně vám) udržovat. Nám se například osvědčilo třídění na hračky dřevěné, plastové a plyšáky. A když dorostl syn, přibyla ještě kategorie auta.

5. Nechte dostatek volného prostoru uprostřed pokoje na hraní

Stoleček na kreslení přirazte raději ke stěně a uprostřed pokoje nechte dítěti volný prostor. Jednak ho potřebuje ke hraní a jednak tím pokojíček opticky zvětšíte a „zklidníte“. Nemluvě o tom, že se vám bude lépe vysávat a vytírat.

6. Zamezte přemnožení populace 

Neříkáme, abyste s každou novou hračkou jinou vyhodili (či dali stranou pro účely darování či prodání), ale nezapomeňte váš hrací arzenál čas od času projít a kritickým okem posoudit, jak moc si s danou hračkou vaše dítě ještě hraje.

Toto provádějte vždy pokud možno bez přítomnosti vašeho dítěte, protože jinak se nikdy nezbavíte ničeho. A než poputují vybrané kousky o dům dál, počkejte raději vždy pár dní, jestli po nich náhodou nenastane akutní sháňka. Hodně štěstí!

Speciální číslo pro táty a mámy
Témata: Děti, Batole, Kojenec, Předškolák, Hračky pro děti, Ložní prádlo, Hra, Přemnožení, Vyzkoušený tip, Praktický tip, Hračky, Volný prostor, Tip, Pokoj

Mohlo by vás zajímat
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková

Horoskopy

Lev Do práce vstanete jako nic, protože máte plnou hlavu super nápadů. Nejdříve si však všechno promyslíte.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu