Maminka.czNovorozenec

6 rad pro klidnější první rok

, Časopis Maminka
26. 11. 2012
6 rad pro klidnější první rok
Na miminko jste se nachystala dokonale, máte načteno a „napovídáno“ se zkušenějšími kamarádkami. Přesto alespoň v bodech několik drobností, na které není dobré zapomínat…

1. Hlavně klid

Po návratu z porodnice ho potřebují všichni členové rodiny. Nejvíc samozřejmě maminka a čerstvé miminko. Ovšem pozor! Přestože novorozenec vypadá, že se ho dění kolem něj netýká, velmi citlivě pozná nálady maminky. Vždyť její strachy a radosti cítil už v bříšku. Tomu přizpůsobte režim. Návštěvy nejsou zakázané, dnes naopak mohou chodit obdivovatelé hned (podle zdravotního stavu hlavních aktérů), nesmí být ale cítit napětí a neklid. Babička může vnouče pochovat, přebalit, maminka by však měla být neustále nablízku, aby miminko cítilo její přítomnost. To zvyšuje pocit bezpečí, proto dítě opouštějte v prvních týdnech co nejméně. Zvlášť když jste ve větší společnosti.

2. Jednorázové, nebo látkové (a co eko)?

Tato diskuse probíhá už léta, ale dnes je u větší části rodin jasno: jednorázové plenky jsou natolik kvalitní, že opravdu odvádějí vlhkost od dětského zadečku a jemnou pokožku chrání. Ovšem za předpokladu, že dodržíte pravidla: časté přebalování, otření zadečku vlhkými ubrousky při každém přebalení, časté „větrání“ pokožky, tedy rozbalování potomka, a výběr správné velikosti plenkových kalhotek. Když jsou příliš malé nebo naopak velké, zvyšuje se tření pokožky. Ve spojení s vyšší vlhkostí může vzniknout plenková dermatitida. Nepříjemný jev, který se nepříliš snadno léčí a děťátko obtěžuje.

Vyrážka svědí, mokvá, dítě je nespokojené. Nejčastěji plenkovou dermatitidou trpí starší kojenci ve věku 9–12 měsíců, kteří už lezou a jsou celkově pohyblivější. Plenky kupujte značkové, dermatologicky testované, určitě ne bezejmenné z tržiště. Zde úspora není namístě. Studie ukazují, že v prevenci dermatitidy vítězí jednorázové nad látkovými plenami. Ovšem když dítě látkové pleny dobře snáší, není problém je používat. Dokonce existují i takové, které se zapínají na suché zipy (neskládají se a nežehlí, takže ušetříte čas) a vypadají jako jednorázové. Pro vyznavače šetrného zacházení s přírodou jsou správnou volbou ekoplenky (prodávají se ve formě jednorázových, ovšem musíte počítat s vyššími cenami).

3. Společně v posteli

Chcete se vyspat a být klidná stejně jako vaše miminko? Spěte s ním v jedné posteli. Odpadá neustálé kontrolování, zda dýchá a je v pořádku. Kojení a přebalování je také jednodušší. Dítě se napije podle svých potřeb a v blízkosti mámina těla dřív a spokojeně usne. Obavy, že matka potomka ve spánku zalehne, jsou nesmyslné. Mohlo by se to stát pouze v případě, že je utlumena silnými léky (a ty by při kojení užívat neměla), alkoholem nebo drogami. Kojící žena leží automaticky čelem k dítěti a tím je chrání před přikrytím polštářem nebo pokrývkou. Společné spaní je prevencí SIDS – syndromu náhlého úmrtí kojence. Žena velmi citlivě vnímá změny dechu svého potomka. Mnohé výzkumy navíc ukázaly, že děti, které s rodiči nespaly, byly úzkostnější, měly nižší sebevědomí a někdy i víc problémů při navazování vztahů. Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru a ratolesti byly samostatnější.

4. Přílišná čistota není namístě

Pokud není dítě alergik nebo atopik, není nutné koupání každý den. Dětská pokožka má trochu opožděnou regenerační schopnost (oproti té naší). S nečistotami tedy smyjeme i kožní film, který ji chrání, a dítě si ho musí vytvořit znovu. Stačí proto omývat nejvíc namáhaná místa na tělíčku, miminko mýt vodou a speciálními přípravky pro kojeneckou pokožku. Nikdy nepoužívejte na čištění oušek nebo nosních dírek vatové tyčinky. Jen vatou opatrně namočenou do vlažné vody očistěte okolí. Nepoužívejte houby (ani z prodejen pro kojence). Bývají semeništěm choroboplodných zárodků. Dítě stačí mýt rukou, kusem gázy, později žínkou (při každém koupání čistou).

Stejně tak to nepřehánějte s dezinfekcí v domácnosti. Dítě potřebuje kontakt s mikroorganismy, aby si vytvořilo protilátky, a tedy přirozenou odolnost. Když bude všude dokonale uklizeno, nikde smítko, o to větší potíže by váš potomek mohl mít, až přijde do kolektivu vrstevníků. Samozřejmě, že když má někdo z rodiny alergii, musíte být opatrní. Lepší než stálé dezinfikování je odstraňování prachu, místo závěsů omyvatelné žaluzie, místo koberců parkety, dřevo nebo dlažba. Podlaha se lépe udržuje a zbavíte se roztočů. Nezapomínejte ani na matrace: pravidelně je proklepávejte a větrejte.

5. V chodítku se dřív chodit nenaučí

Každé dítě má svůj přirozený vývoj. A chodítko jej narušuje. Nevyvíjejí se dostatečně správné svalové skupiny ani jejich souhra, potomek si neosvojí přiměřenou koordinaci pohybů, nenaučí se držet rovnováhu. Lékaři varují, že mohou být narušeny klouby (hlavně kyčelní) a předčasné dlouhodobé vzpřimování vybočuje páteř. Nejlepší je, když dítě co nejdéle leze po čtyřech, fyzicky tím dozrává, sílí a posiluje ty správné svalové skupiny, které mu později pomohou se postavit a chodit. Proti chodítkům a skákadlům mluví i další důvod: nebezpečnost. Kolem roku věku jsou děti již velmi pohyblivé a v chodítkách se pohybují velkou rychlostí. Snadno se může stát, že ratolest najede (při rychlosti až 10 km v hodině) na překážku a převrhne se. Dojde-li ke schodišti, následuje pád. Ten je kvůli upevnění v chodítku nebezpečnější, než když se skutálí lezoucí dítě. Takový pád bývá často kutálení se kolem vlastní podélné osy a dítko při něm neudělá tolik kotrmelců. Může vyváznout i bez zranění. Zatímco v chodítku se bouchá do hlavičky o schody nebo stěny. Při střetech s nábytkem se náraz přenáší i do oblasti krční páteře, kterou může ohrozit.

6. Vanička nebo kyblík

Řada rodičů řeší, v čem miminko koupat. Volba je buď ve vaničce, nebo kyblíku. Ten má speciální tvar, který dítěti připomíná prenatální prostředí. Oblé dno a stěny pozvolně se rozšiřující do stran. Na dně je protismykový proužek, ze strany rysky pro plnění vodou. Množství vody závisí na váze ratolesti. Ta je do kyblíčku vkládána ve svislé poloze a ve vodě je po krk. Po zanoření se obvykle miminko zklidní, rozevře dlaně rukou a zaujme polohu v děloze (ne hlavou dolů). Často kope, protahuje se, vznáší se. Na rozdíl od vaničky je o něco obtížnější je v kyblíku uchopit. Problematičtější je i samotné mytí s důkladným namydlením. Musíte si sami vyzkoušet, co se vám víc osvědčí. Může také nastat problém u samotného dítěte: bude se bát velkého množství vody a prostoru kolem, až ho budete přesouvat z kyblíku do vany.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Batole, Kojenec, Chodítka, Časté větrání, Klid, Rok, Plenková dermatitida, Regenerační schopnost, První rok, Chodítko, Nepříjemný jev, Řád

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík

Horoskopy

Rak Hurá! Už je tady poslední den v práci! Sice šlo všechno docela dobře, ale na druhou stranu jste rádi,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné