Maminka.czZdraví

6 tipů jak dítěti ulevit při prořezávání zubů

27. 3. 2014
6 tipů jak dítěti ulevit při prořezávání zubů
Když to v dětské puse začíná tlačit a tahat, je i jinak klidné dítě rychle podrážděné. Prořezávání zubů dokáže často pořádně potrápit. Máme tu pro vás pár rad jak svému miminku ulevit od bolesti. Aby vás čas zubů neděsil, máme tu pro vás pár tipů.

První zuby má vaše miminko už před narozením. Jen jsou skryté v dásních. Na prořezání tam čeká 20 mléčných zubů. Také některé druhé zuby, které se prořežou teprve mezi 6 a 12 rokem života, tam mají své kořeny ukryté už před porodem.

První zub se u dětí objeví většinou kolem 6. měsíce života. Nejčastěji se jako první prořeže zub ve spodní čelisti. Není ale neobvyklé, pokud první zoubek najdete už ve 12. týdnu života nebo naopak až v prvním roce. Jakmile se objeví první, jde to už rychle. Zuby se objevují asi s měsíčním odstupem. Takže roční nemluvně se na svět směje už se šesti zuby.

Oslabená imunita

U některých dětí ani nevíte, že se jim zuby prořezávají, ale většina dětí si tohle období protrpí, a rodiče s nimi. Nedivte se. Jak se zuby klubou na svět, čelist se napíná a dásně otékají. To svědí a tlačí a jako na potvoru zrovna tehdy, když by chtěly spát. Může se také stát, že dítěti zrudnou tváře nebo má dokonce horečku. Dětský organismus se nyní zcela soustředí na prořezávání zubů a imunita je oslabená. Pokud by však horečka neustupovala, měl by dítě prohlédnout lékař a zjistit, co je její příčinou.

To, že se děťátku začínají prořezávat zuby, spolehlivě prozradí několik drobných detailů. Děti začnou více slintat a strkají vše, co se jim dostane do rukou, do pusy. Instinktivně totiž vědí, že od bolavých dásní jim uleví jediné – žvýkat, žvýkat a žvýkat.

6 tipů jak dítěti ulevit

Nechte je žvýkat – Než aby do pusy strkalo vše, co mu přijde pod ruku, dejte mu do prstů kousek tvrdšího chleba, kousek pevné zeleniny nebo třeba jen studenou lžíci.

Kousací kroužky – Vyrábějí se v různých provedeních. Dejte však pozor aby byly vyrobeny z nezávadných materiálů (neobsahovaly ftaláty). Existují i kroužky, které můžete vychladit a tím dítěti ulevit. Nikdy je však nemrazte, byly by moc studené. Nedoporučuje se ani dávat dětem kostky ledu.

Masáž dásní – Některým dětem pomáhá, když jim dásně masírujete prsty. Existují na to speciální návleky, které můžete později využít i při zubní hygieně. Masáž můžete provádět jak na sucho, tak také vhodnými masážními oleji nebo gely.

Heřmánkový nebo šalvějový čaj – Neslazeným čajem můžete buď vatovou tyčinkou potírat bolavá místa, nebo můžete dítě nechat čaj pít.

Přečtěte si také: Pij, pij... Kolik toho má dítě vlastně vypít?

Studené obklady – Přikládejte je na tváře či na dásně.

Homeopatika– existují i homeopatické preparáty, které dětem od bolesti uleví.

Témata: Zdraví, Oslabená imunita, Nezávadný materiál, Děti, Neslazený čaj, Tip, První zoubek, Mléčné zuby, Zub, Drobný detail, První zub, Prořezávání

Mohlo by vás zajímat
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Co vás může zaskočit po porodu? Čekají vás tyhle procedury
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Kozoroh Je až neuvěřitelné, jak se vám daří po pracovní i osobní stránce. Nové známosti navazujete levou zadní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světlana, Světla, Svetlana

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu