Maminka.czDěti

6 typů šikany, které mohou potkat vaše dítě! Jak se projevují a jak se jim bránit, poradí odbornice

Andrea Machajdíková 3.  12.  2024
Školní šikana může mít mnoho podob. Někdy jsou to zdánlivě neškodné slovní narážky, jindy dojde i k fyzickému napadení. Nikdy ale není vhodné jakékoli projevy šikany zlehčovat, nebo dokonce vůbec neřešit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když se řekne šikana, většina z nás si jako první vybaví kluka, který je o hlavu větší než jeho spolužáci a který je s potěšením pošťuchuje a slovně napadá. Šikana má ale mnoho podob a mnohdy ji dělají děti, které jsou v rodině považovány za naprosté andílky. Na první pohled byste to do nich vůbec neřekli… Jak vypadají různé druhy šikany a co dělat, když se její obětí stane právě vaše dítě?

VIDEO: Šikana – jaké jsou její varovné příznaky?

Slovní šikana

Asi nejrozšířenějším typem šikany je právě ta slovní, která zahrnuje opakující se nadávky, ale i vyhrožování nebo negativní komentáře vzhledu či rodinné situace. „Za slovní šikanu se považují i různé přezdívky a zkomoleniny i zdrobněliny jména jako třeba Barbie, Mareček nebo čutálista, které nemusí být hanlivé, ale mnohdy dítěti vadí a ubližují mu. Stejně tak jsou naprosto nevhodné charakteristiky dotyčného dítěte jako například špekoun, šprt, socka nebo smraďoch," říká příklady Jarmila Kubáňková, Ph.D., metodička služeb a statutární zástupkyně neziskové organizace Cesta z krize. 

Fyzická šikana

Za fyzickou šikanu jsou považovány například píchání kružítkem, podrážení nohou, podkopávání židle, facky, kopance, ale také omezování osobní svobody jako například nepouštění do třídy nebo držení dveří na záchodě. Stejně tak tam patří i třeba házení jídla nebo jiných předmětů po dotyčném dítěti, takže ne vždy je fyzická šikana na těle na první pohled vidět. Velmi často provádí tento typ šikany skupina dětí, která se zaměří na jedince. Jsou tak vůči němu v přesile. 

Vztahová šikana

V tomto případě se jedná o vylučování z kolektivu, které může začít zdánlivě nevinným neodpovídáním na pozdrav nebo ignorováním otázek. Postupuje pak třeba k zakazování sednout si v jídelně ke stejnému stolu. Šikanující mohou také šířit fámy, sdílet důvěrné informace a manipulovat se situací, to vše jen proto, že chtějí zabránit, aby byl dotyčný rovnocenným členem skupiny. 

Šikana se u nás týká většiny škol! Podle čeho poznáte problém na svém dítěti a jak eliminovat následky?

Kyberšikana

V dnešní době je čím dál častější, protože děti mají spoustu možností, jak škodit skrze moderní technologie a sociální sítě. Do kyberšikany spadají věci jako vylučování ze skupin na sociálních sítích, hanlivé komentáře pod příspěvky, zakládání falešných profilů, fotomontáže nebo zneužívání intimních fotografií

Šikana formou ničení majetku a vydírání

Často se ve školách objevuje i tento typ šikany, který nejčastěji vypadá nějak takto: Buď za mě uděláš úkoly, nebo ti vyleju pití do tašky, roztrhám učebnici, zničím mobil... Dítě je vydíráno, aby něco udělalo, a zároveň je mu vyhrožováno, že mu bude zničena nějaká jeho věc. 

Sexuální šikana

Za sexuální šikanu jsou považovány už jen nevhodné intimní narážky. Ale může to dojít také mnohem dál. „Oběti mohou být proti své vůli osahávány na prsou i v rozkroku nebo jsou donuceny k předstírání orálního i normálního sexu pomocí pohybů. Naprostým extrémem je pak strkání prstů nebo předmětů do vaginy či análního otvoru, ale bohužel i s těmito případy se setkáváme,“ říká Jarmila Kubáňková.  

Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně

Co dělat, když je vaše dítě obětí šikany?

Ať už se jedná o jakýkoli druh ubližování, postup rodiče by měl být vždy stejný. Vzhledem k tomu, že šikana probíhá ve škole, je nutné, aby ji řešila právě škola. Pokud tedy zjistíte, že se vaše dítě stalo obětí šikany, urychleně informujte třídního učitele, metodika prevence nebo přímo ředitele školy. „Vždy je lepší, když si rodič k ústnímu sdělení informace také sepíše na papír a následně si je nechá ve škole podpisem potvrdit, aby nedošlo k pozdějšímu dohadování, co kdo řekl a neřekl,“ radí Jarmila Kubáňková. 

Kontaktování rodičů dítěte, které někomu ve škole ubližuje, obvykle nepřináší žádoucí efekt a dost často situaci jen zhorší. Dítě může doma rodičům slíbit cokoli, a pak se ve škole bude chovat úplně jinak. Mnoho rodičů nechce ani uvěřit, že by jejich dítě mohlo něco takového provádět. Za řešení situace je zodpovědná škola, která musí svým žákům zajistit bezpečí. „Pokud se do dvou až tří týdnů situace nevyřeší, je možné do řešení zapojit Českou školní inspekci, která postup dané školy prověří,“ dodává odbornice. 

Když děti necháme, aby se krmily bizarnostmi a destrukcí, nemůžeme se divit, že mají problémy, říká odbornice

šikana ve školách. Co může pomoci? 

Podle statistik se v České republice setkává 9 z 10 dětí se šikanou, přičemž více než třetina všech dětí ve světě se stává obětí šikany. Většina škol však šikanu či jiné problémy s chováním dětí často zaznamená až tehdy, když jsou již problémy v plném rozsahu. A to může být pozdě.

Aplikace YoungLink nabízí nový způsob, jak těmto problémům předejít. S pomocí moderního sociometrického algoritmu sleduje atmosféru ve třídách, odhaluje potenciální konflikty a rizikové chování a poskytuje okamžité informace o školním klimatu nejen učitelům, ale i rodičům. Cílem je identifikovat problémy v jejich počátcích, než se vyhrotí do vážných konfliktů, a tím předejít eskalaci negativních jevů, jako je šikana.

„V současnosti se příliš soustředíme na výkon žáků, ale mnohdy zapomínáme, jak důležité je, aby se děti ve škole cítily bezpečně a podporovány. Naše aplikace je navržena tak, aby průběžně monitorovala, jak se děti ve třídě vzájemně vnímají a jaké je sociální klima ve třídě. Tímto způsobem dokážeme včas reagovat na zhoršující se situace,“ říká Dušan Brabec z týmu YoungLink.

Aplikace funguje na principu opakovaného měření v průběhu školního roku, což ji odlišuje od jiných nástrojů, které se používají pouze v krizových momentech. YoungLink nejenže pomáhá školám lépe porozumět dynamice třídy, ale také umožňuje efektivně komunikovat mezi školou a rodiči, což výrazně zlepšuje vzájemnou spolupráci při řešení problémů.

Témata: Děti, Rodiče, Psychika, Puberta, škola, Šikana, Základní škola, Barbie, Kyberšikana, oběť, daně, Mareček, Česká školní inspekce, Pot, Narážka, Třída, Jarmil, Česká republika, Cesta, Odbornice, Fyzické napadení, Typ

Video