Maminka.czDospívání

6 vět, které si před dětmi v pubertě raději zakažte. Zraní a ničemu nepomáhají

aši 30.  1.  2022
Zdroj: Istock
6 vět, které si před dětmi v pubertě raději zakažte. Zraní a ničemu nepomáhají | Zdroj: Istock
Možná jste podobná slova slýchali sami, když jste byli teenageři. A moc dobře asi víte, jak někdy bolí víc než facka (ne že byste facky mohli beztrestně dávat). Jen si ale vzpomeňte na nějakou větu, kterou vám vaše máma nebo táta říkali, když jste dospívali. Proto byste neměli dělat stejnou chybu a dětem byste neměli říkat věty, které zejména v době dospívání bolí nejvíc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"To já, když byl v tvém věku..." Nebo: "Vypadni ode mě a neukazuj se tady, nechci tě ani vidět." Těch bolestných frází je celá řada. Některé z nich jsou možná úsměvné, jiné ale dokážou pěkně bodnout do srdce. Tyhle věty svým dětem, pokud jim je dvanáct a víc, rozhodně neříkejte!

VIDEO: Jak učit děti vnímat své tělo zdravě?

Jestli to nevíš, peníze nerostou na stromě!
 Dospívající děti mají spousty přání a tužeb, zejména pokud jde o nové typy chytrých telefonů a podobně. Jistěže věci nejsou zadarmo a něco stojí a je jasné, že vaše dítě to musí vědět. Ovšem tyhle fráze k ničemu nevedou, akorát ho pěkně namíchnou. Lepší je učit dítě od raného věku hospodařit s penězi, učit ho znát jejich hodnotu. Naučte ho, jak se peníze vydělávají, co se pro to musí udělat a že je velmi snadné o ně taky přijít, když s nimi člověk inteligentně nehospodaří. Možná dokonce zvažte, že jim v určitém věku založíte vlastní účet v bance, existují junior účty určené právě pro adolescenty.

GALERIE: Záchvat vzteku, nebo předčasná puberta? Podívejte se, co tyto děti neskutečně rozčílilo!

 

To já, když jsem byl/a v tvém věku…
 


 

Jak říká psycholožka Roseli Silva, do dnešní doby se prostě tahle věta nehodí ani náhodou. Tyto typy vět ztratily platnost, protože vzdělávání, a to i pokud jde o hodnoty a pozitivní disciplínu, kterou nyní rodiče dětem vštěpují, není stejné jako před 20 nebo 30 lety. V ideálním případě mluvte s dítětem jako rovný s rovným a dejte mu najevo, že všechno, co se učí, mu bude k užitku po celý život.
 

Přestaň už na sebe upozorňovat…
 Poslouchejte a pozorně sledujte, co vám chce vaše dospívající dítě říct. Když budete pořád říkat, aby na sebe neupozorňovalo a raději mlčelo, zablokujete v něm možnost odhalit vám své důvody nebo argumenty. Mluvte s ním klidně a dávejte mu najevo, že jakýkoli problém nebo nepříjemnosti, které má, s ním rádi vyřešíte a proberete. Důležité je, aby dítě vědělo, že stojíte při něm.

Pozor, blíží se puberta. 7 chytrých rad pro rodiče dětí mezi 9 a 12 lety

 

Bojíš se? Nemáš proč! 

Když neberete vážně důvody, které vedou dospívající dítě k tomu, že se trápí nebo se cítí smutně, může se pak cítit podřadně. Když je dětem dvanáct, jejich délka života se liší od té vaší, přitom se chtějí chovat jako dospělí, ale bohužel jim chybí dospělácké zkušenosti. Proto jako rodič musíte mít trpělivost, abyste jim porozuměli. 

Kéž by mi bylo, jako je dnes tobě!

 Chyba. Uvědomte si, že čas prostě nevrátíte a litovat toho, že vám není patnáct, je nesmysl. Nechte své dítě, aby žilo svůj život a po svém, zůstaňte po jeho boku, aby šlo správnou cestou, a v případě nutnosti ho jen podržte a podpořte. Nic víc nedělejte.
 

Co z tebe bude, když budeš takhle pokračovat?


 

Kdo je podle vás nejlepším příkladem pro vašeho dospívajícího syna (nebo dceru)? No přece vy, matka či otec. Nemusíte mu přece pořád předhazovat, co z něj bude, když přinese ze školy čtyřku, nebo dokonce pětku. Vždyť je to vaše krev, vidí vás a vidí, jak se chováte, co děláte a čím se živíte. Nebude to žádná tragédie. Je životně důležité, abyste naučili své potomky připravit se na život. Ani jim nesmíte vnuknout strach a obavy, že žijí ve světě rizika, a když nebudou opatrní, selžou. Veďte je a naučte je, že když budou poctiví sami k sobě, v životě se neztratí.

 

Témata: Rodina a vztahy, Výchova, Dospívání, Peníze, Puberta, Teenager, Psychika, Věta, Podobné slovo, Hospoda, Děti, Nevis, Facka, Věk
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných