Maminka.czPorodnice

7 důležitých otázek, na které se zaměřit při výběru porodnice

inf vas 16.  4.  2024
Možná jste právě objevila na těhotenském testu dvě čárky a už přemýšlíte, kde své dítě přivedete na svět. V České republice je téměř devadesát porodnic, v nichž se každoročně narodí okolo 100 tisíc novorozenců. Podle čeho se rozhodnout, která z nich je pro vás nejvhodnější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Máte rizikové těhotenství, nebo vše probíhá bez komplikací?

Při výběru porodnice hraje důležitou roli fakt, zda se jedná o fyziologické, málo, či hodně rizikové těhotenství. „Od toho se poté odvíjí strategie výběru porodnice. Rizikové porody směřují dle daného rizika do perinatologických a intermediárních center, což je v rukou lékaře. Fyziologické či nízce rizikové těhotné v případě donošeného těhotenství pak mají větší možnost výběru,“ vysvětluje MUDr. Daniela Fišerová z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

Organizace péče a centralizace patologických těhotenství do specializovaných center je v České republice na velmi vysoké úrovni. Porodnice jsou rozdělené do tří skupin: První jsou perinatologická centra intenzivní péče, kterých je v ČR 12 (např. Všeobecná fakultní nemocnice U Apolináře, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Fakultní nemocnice Brno). Zajišťují péči o novorozence narozené již od 23+0 týdne těhotenství. Dále jsou to perinatologická centra intermediární péče, jichž je 15 (např. Thomayerova nemocnice, Nemocnice Hořovice). Odborníci se zde dokážou postarat o miminka narozená od 31+0 týdne těhotenství. V těchto porodnicích s vysoce specializovanou péčí rodí například maminky, které čekají jednovaječná dvojčata, rodičky s diabetem prvního typu, pokud má miminko vážnou vývojovou vadu atd. Třetím typem jsou zařízení primární úrovně. Těchto základních porodnic určených pro nízkorizikové rodičky a donošené děti narozené po 36. týdnu (od 37+0) je po celé ČR 60. Je však nutno podotknout, že předčasně, tedy do 36. týdne (36+6) těhotenství, se ročně rodí pouze 7 ze 100 dětí. Drtivá většina žen má proto možnost si porodnici vybrat dle vlastních preferencí. 

VIDEO: Podcast Maminka: Jak si vybrat porodnici?

 Jak důležitou roli pro vás hraje blízkost bydliště?

Nastávající maminky se obvykle nejprve poohlížejí po nejbližších porodnicích. „I já osobně bych vybírala porodnici podle místa bydliště, abych měla pohodlnou cestu do porodnice a domů,“ připouští Lucie Pecinová, porodní asistentka porodnice ve Slaném.

V České republice máme velice hustou síť porodnic. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou v každém kraji ČR minimálně 3 porodnice, až na 6 výjimek je nejméně jedna porodnice také v každém okrese. V každém kraji je alespoň jedno specializované perinatologické centrum. To znamená, že v dobrém dojezdu od místa svého bydliště můžete mít na výběr hned několik porodnic. Některé ženy jsou ochotné kvůli své vybrané porodnici vážit i delší cestu. Výjimkou nejsou ani maminky, které jedou rodit do města, kde mají své rodiče, protože babička pak může v šestinedělí s péčí o novorozence vypomáhat. 

Maminka v porodnici Slaný: Rodinné prostředí, screeningová vyšetření v těhotenství, nový rodinný pokoj

Budete se lépe cítit ve velké porodnici, nebo spíš v rodinném prostředí?

Každý člověk je jiný, proto i nastávající maminky mohou ke svému porodu přistupovat odlišně. Záleží na tom, co od porodu očekáváte a jaké prostředí je pro vás důležité. Některé rodičky, ačkoli nemají rizikové těhotenství, mohou mít obavy z případných komplikací, které nelze u žádného porodu dopředu stoprocentně vyloučit. Vybírají proto zařízení s nejmodernější lékařskou péčí, včetně novorozeneckého ARO a JIP. Pro jiné je důležitější pocit intimity a atmosféra klidného rodinného prostředí, proto raději volí menší porodnici, kde nepřichází na svět tolik dětí, a díky tomu je možné se blíže seznámit i s personálem. V malé porodnici se může snadno stát, že stejná porodní asistentka ženu přijme, je s ní u samotného porodu a nakonec ji propustí domů.

„Je pravda, že v posledních letech se porodnictví ubírá spíše komunitním směrem. Rodičky se více informují o tom, kdo se o ně stará. I mně se líbí, že v menších porodnicích, jako je ta naše, se člověk potká s nastávající maminkou před porodem, během porodu i po něm. Ženy mají šanci s námi komunikovat a také pro mě je zpětná vazba velmi důležitá, když za nimi mohu druhý či třetí den po porodu přijít a popovídat si s nimi. Navíc je možné setkat se s maminkami ještě v těhotenství, například v předporodním kurzu. Když jsem dříve pracovala ve velké porodnici, viděla jsem maminku pouze na porodním sále,“ říká porodní asistentka Jitka Benešová ze slánské porodnice, kde ročně přijde na svět okolo šesti stovek dětí, v průměru tedy dvě denně.

I malá porodnice by však měla být personálně a přístrojově vybavena pro případy náhlých komplikací a disponovat porodním sálem s možností provedení akutního císařského řezu i vybavením pro provedení porodnických operací.

Maminka v Porodnici U Apolináře: Nové porodní centrum, zrušené registrace a možnost časného propuštění

Koho chcete mít u porodu a chcete doprovod i během celého pobytu v porodnici?

Trendem posledních let je doprovod komunitní porodní asistentky. Vybraná asistentka provází maminku již během těhotenství, je přítomna u jejího porodu a v případě nekomplikovaného průběhu ženu přímo odrodí. Následně je jí k dispozici i v poporodním období. Tato služba je placená, a pokud o ni máte zájem, je opět důležité zjistit, zda ji ve vámi vybrané porodnici umožňují. V některých porodnicích musí být komunitní porodní asistentka pouze součástí stálého týmu porodnice, jiná zařízení umožňují i vedení porodu asistentkou na volné noze.

Některé maminky si také k porodu plánují vzít dulu jako psychickou podporu. Jestliže k nim patříte, je důležité zjistit přístup porodnice k přítomnosti dul. Dula, na rozdíl od porodní asistentky, nemusí mít zdravotnické vzdělání, tudíž nesmí rodičku vyšetřovat, poslouchat srdeční ozvy miminka, podávat léky ani rodit. Sehrává ale důležitou roli jako psychická opora, může pomáhat nefarmakologickými způsoby tišit bolesti a funguje jako jakási „spojka“ mezi lékařem a maminkou.

Doprovod u porodu v dnešní době umožňují všechny porodnice, je tedy standardem, že při příchodu miminka na svět je přítomný jeho tatínek, případně ještě druhá osoba. Někdy si s sebou rodička ale vezme jako oporu i maminku, kamarádku či sestru.

Pro mnoho žen je důležité také to, jak to vypadá na oddělení šestinedělí, zda jsou k dispozici nadstandardní pokoje s vlastním sociálním zařízením. U některých porodnic se lze setkat také s nadstandardními pokoji, kde může doprovod po celou dobu pobytu zůstat s novopečenou maminkou a miminkem. Některé rodinné pokoje připomínají dokonce samostatnou bytovou jednotku se sociálním zařízením i kuchyňkou.

Trendem posledních let je i zaměření na jídelníček. V některých porodnicích si lze připlatit za nadstandardní stravování, jinde jsou v rámci pobytu poskytovány bufetové snídaně nebo jsou maminkám zdarma k dispozici ledničky s různými mléčnými produkty atd. 

Maminka v porodnici Chomutov: Bufetové snídaně, kolektiv mladých lékařů a řada služeb zdarma

Jaká jsou vaše očekávání?

Častým přáním mnoha žen je takzvaný přirozený porod. Co si pod tím ale představit a co je vlastně reálné? „Rodičky často přicházejí s porodním plánem, kde mají sepsané různé požadavky a přání. Ve většině případů si přejí, abychom do průběhu porodu nijak nezasahovali. Je-li to možné, nepřejí si žádné léky v průběhu porodu, odmítají protržení vaku blan, často chtějí omezenou monitoraci plodu, volný pohyb, příjemné a intimní prostředí, doprovod v průběhu porodu, možnost výběru polohy při porodu, odmítají nástřih hráze. Po porodu pak obvykle žádají o dotepání pupečníku, přejí si bonding, tedy přiložení nahého novorozence na hrudník matky a takzvaný rooming-in, tedy nepřetržitý kontakt novorozence s maminkou. Někdy odmítají aplikaci vitaminu K (Kanavit) do svalu novorozence a tzv. kredeizaci, tj. ošetření očí novorozence antiseptickými očními kapkami,“ vyjmenovává MUDr. Fišerová nejčastější položky na seznamu porodních přání maminek a dodává: „Jsme ochotni vyhovět přáním rodiček, probíráme s nimi jejich porodní plány, snažíme se jim vysvětlit, co je a není reálné a za jakých podmínek. Vše ale záleží na průběhu těhotenství, zdraví rodičky a vývoji plodu.“

Maminka v porodnici Příbram: Individualizovaná péče, vaginální porody po císařských řezech, stravování formou bufetu

Máte zájem o alternativní pomůcky?

Mnoho žen dává přednost nefarmakologickým metodám tišení bolesti. Poměrně běžně se lze v českých porodnicích setkat s podpůrnými metodami, jako je například využití rebozo šátku, aromaterapie, hydroterapie, spolupráce s fyzioterapeutem anebo možnost polohování. Dnes už nemusejí maminky rodit na klasickém porodnickém lůžku na zádech, ale mohou miminko přivést na svět i v jiných polohách. Trendem, který se dostává také do České republiky, je například porodnický gauč, jenž umožňuje porod v různých polohách.

PODCAST: Porodní gauč je geniální pomůcka! Být žena, chci na něm rodit, říká lékař

V některých porodnicích naleznete také vany či nafukovací porodnické bazénky – ale pozor, často bývají pouze součástí hydroterapie v první době porodní, kdy ulevují od bolesti. Porod přímo pod vodní hladinu je v ČR umožněn jen v několika málo porodnicích (např. porodnice Krnov). 

V krnovské porodnici rodí až polovina žen mimo lůžko. Podívejte se, které pomůcky jim pomáhají

Kde zjistit o porodnici co nejvíce informací?

Výběr porodnice často ovlivňuje zkušenost jiných maminek. „Dnes si ženy vybírají porodnice podle sociálních sítí, recenzí, doporučení kamarádek i známých,“ potvrzuje porodní asistentka Lucie Pecinová. Základní informace lze najít na webových stránkách či v informačních brožurách jednotlivých porodnic.

Od loňského roku byla také veřejnosti zpřístupněna data o českých porodnicích, která poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Údaje umožňují zjistit, jak jsou na tom jednotlivé porodnice, pokud jde o četnost císařských řezů, vyvolávané porody, použití porodnických kleští a vakuumextraktoru či nástřihy hráze. Odborníci však upozorňují, že tato data je důležité správně interpretovat – například v porodnicích, kam se kumulují rizikové rodičky, lze logicky očekávat i vyšší počet císařských řezů. Také Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství, z. s., ve svém průvodci porodnicemi uvádí v profilech jednotlivých porodnic zajímavé informace, statistiky i hodnocení rodiček.

Osobní návštěva

Ideální je, když vybranou porodnici ještě před porodem navštívíte. Seznámení může proběhnout v rámci těhotenské poradny či předporodního kurzu, mnohé porodnice umožňují i prohlídky prostorů a možnost setkání a konzultace s porodními asistentkami. Zkuste proto do porodnice zavolat a informovat se o této možnosti. Je užitečné si dopředu sepsat otázky, které vás o porodnici zajímají: Zejména co vše dané zařízení umožňuje, zda bude možné realizovat vaše porodní přání, jaká je poporodní péče atd. Díky předem připravenému seznamu na nic důležitého nezapomenete. Osobní prohlídka vám navíc prozradí nejvíce o atmosféře, která v porodnici panuje.

Témata: Těhotenství, Porod, Novorozenec, Miminko, Těhotenský test, Porodnice, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Aperio, Krnov, Slaný, jednovaječná dvojčata, Thomayerova nemocnice, Nemocnice Slaný, Kanavit, Maminka, Fakultní nemocnice Brno, Jitka Benešová, Nemocnice Hořovice, Lucie Pecinová, JIP, ÚZIS, Rodička, Česká republika, Těhotenské testy na Heureka.cz