Maminka.czPeníze a kariéra

7 důvodů, proč se vyplatí zaměstnat maminku po mateřské

14. 4. 2016
7 důvodů, proč se vyplatí zaměstnat maminku po mateřské
Některé maminky si po skončení rodičovské dovolené musejí hledat nové zaměstnání. Není to jednoduchá situace, neboť „vypadly z pracovního tempa“ a občas mají zaměstnavatelé obavy přijmout do pracovního poměru ženy s malými dětmi. Nebojte se a přesvědčte svého budoucího zaměstnavatele o tom, že na svou pracovní pozici v pohodě máte!

Škatulkovat si ženy po rodičovské dovolené jako méně připravené není správné. Mnohé ženy po rodičovské dovolené mohou být pro zaměstnavatele naopak velkým přínosem, neboť zvládnout péči o malé děti a domácnost vyžaduje vynikající schopnost organizace, a to by se ve firmě jistě dalo dobře zužitkovat.

Myslete na práci i během rodičovské dovolené

Pro maminky je dobré, když na sobě profesně pracují i během rodičovské dovolené, usnadní jim to pozdější návrat do práce.

Když maminka ví, že pořád ještě něco umí, má při pracovním pohovoru mnohem snazší pozici. Proto je během rodičovské dovolené zapotřebí pravidelně zapojovat do péče o dítě a domácnost i tatínka, aby maminka mohla na sobě alespoň částečně i nadále pracovat (např. navštěvovat jazykové kurzy nebo si přivydělávat).

Každá maminka by měla během rodičovské myslet i na sebe. Pokud je v pohodě, cítí se dobře a profesně nestrádá, tak se to pozitivně projeví i na jejích dětech. Mít pracovní uplatnění je totiž pro naši psychiku všeobecně velmi důležité.

Zapojte do chodu domácnosti i tatínka

Pro uchování zdravého sebevědomí, které je pro úspěšný návrat do práce velmi důležité, musíme do péče o děti zapojit partnera.

I tatínek by měl mít své děti sám pravidelně na starost. Většina tatínků chce také „tatínkovo odpoledne“. Rodičovská dovolená neznamená, že maminka pečuje o dítě 24 hodin denně sama.

Pro maminky je dobré, když na sobě i během rodičovské dovolené profesně pracují a zvyšují svou kvalifikaci, aby nezapomněly veškeré svoje znalosti a dovednosti.

Podívejme se na 7 důvodů, proč udělají zaměstnavatelé dobře, když dají výkonné mamince s malými dětmi ve firmě šanci:

1. Mají chuť pracovat

Maminky po rodičovské dovolené se do práce často těší. Chtějí dělat svoji práci dobře a rychle, aby odpoledne už mohly být se svými dětmi. Když nás totiž práce baví, tak jsme nejvíce výkonní. Maličkosti se maminky po rodičovské rychle doučí a kvapně naskočí do pracovního kolotoče. Zaměstnavatelé chtějí pozitivní zaměstnance, kteří mají nadšení.

2. Mají v sobě jasno

Na rozdíl od mnoha uchazečů o práci maminky dobře znají samy sebe. Zpravidla již vědí, co od života chtějí a očekávají. Jsou to ženy, které zvládly postarat se o své děti za jakékoli životní situace - při nemoci, při nevyspání...

3. Rutina jim nevadí

Většina pracovních činností se stává rutinními. Některým zaměstnancům to může vadit, protože chtějí pořád něco nového. Naopak maminky zvládají rutinní úkoly dobře a dokážou se nad nudné pracovní úkoly povznést. V práci jsou rychlé, protože vědí, že čas, který ušetří, mohou věnovat svým dětem. Umějí dělat více věcí najednou a rozhodovat se, která věc je důležitější. Maminky jsou navíc spolehlivé, protože chtějí dokázat, že zaměstnavatel udělal dobře, že jim dal šanci. Dodržování termínů, schůzek, včasné odpovídání na e-maily, to je pro ně samozřejmost.

4. Vysoká loajalita

Většina maminek, které nastoupí do práce po rodičovské dovolené, je loajálních. Velmi si totiž cení toho, že jim zaměstnavatel vyšel vstříc. Do budoucna lze tímto způsobem přilákat do firmy talentované absolventky vysokých škol, které by jinak třeba zlákala konkurence. Pozitivní vztah firmy k maminkám je navíc výborná firemní reklama. Prestiž firmy roste a získává i nové zákazníky.

Možnost skloubit kariéru a rodičovské povinnosti je pro mladé ženy důležitá. Přínosní nemusejí být pouze zaměstnanci, kteří sedí ve firmě od rána do večera, proto je dobré umožnit maminkám časově zvládnout práci i péči o děti, neboť jsou to ženy, které si práce váží a odpovědnost je pro ně velmi důležitá.

5. Zvládají stres

Během rodičovské dovolené musejí maminky často zvládat více věcí najednou. Kdo umí v klidu přesvědčit dítě, aby si pospíšilo nebo netrvalo na zakoupení určité hračky, ten nemá problémy jednat s lidmi i ve vypjatých momentech. V práci, stejně jako v osobním životě, se často musíme umět rozhodnout mezi více variantami. A maminky na rodičovské dovolené byly určitě často odkázány pouze na sebe a musely se s takovou situací umět poprat.

6. Umí si zorganizovat práci

Maminky, které dobře zvládnou domácnost a péči o své malé děti, umějí dobře organizovat čas. Rodičovská dovolená vyžaduje velké nasazení, proto termín „dovolená“ není zrovna přesný. Věnovat se dítěti, aby bylo veselé a šťastné a rozvíjelo co nejvíce své schopnosti, vyžaduje dobrou organizaci času.

Vždyť je zapotřebí nejenom dítě povzbuzovat, ale rovněž uvařit, nakoupit, vyprat či organizovat kroužky starším dětem. A zábava a povinnosti se nejlépe zvládají s dobrým naplánováním.

7. Komunikativnost

Komunikace je základem vztahu i firemního úspěchu.
Moderní společnosti chtějí zaměstnance, kteří umějí komunikovat. Dobrá komunikace je potřebná nejen pro zlepšování firemního prostředí, ale rovněž pro lepší vztahy se zákazníky a dodavateli. V každé práci platí, že když si lidé umějí vyhovět a je jim spolu dobře, pracovní výsledky jsou lepší.

(Článek vyšel v časopise Maminka 5/2014)

Maminka Roku 2019
Témata: Peníze a kariéra, Osobní život, Pracovní činnost, Pracovní pohovor, Máť, Důvod, Zdravé sebevědomí, Velký přínos, Pozitivní vztah, Pracovní kolotoč, Uchazeč

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Váhy Vypadáte jako kdybyste spadli z jiné planety, protože se vám v práci skutečně nic nedaří a nevíte, co…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu