Maminka.czJak ušetřit

7 jednoduchých tipů, jak po Vánocích zahojit rodinný rozpočet!

Andrea Machajdíková 2.  1.  2024
Na rodinný rozpočet útočí vysoké ceny energií, potravin i služeb a dost se na něm určitě podepsaly i Vánoce. Máme pro vás super tipy, jak během pár měsíců ušetřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nakupujte podle plánu

Sestavte si vždy na týden dopředu jídelníček, kterého se budete držet. Svůj nákupní seznam mu přizpůsobte a udělejte si zásobu jen potřebných surovin na celý týden. Nekupujte zbytečnosti, které pak musíte z donucení jíst kvůli alarmujícímu datu spotřeby, nebo dokonce vyhodit. A aby vás stravování doma neomrzelo, vymyslete občas třeba zábavný domácí piknik v bunkru nebo si, když to počasí dovolí, připravte jídlo a snězte si ho třeba venku v parku. 

Nakupujte z druhé ruky

Nainstalujte si třeba aplikaci Vinted a nakupujte oblečení z druhé ruky za super ceny. Obzvláště se to vyplatí v případě dětského oblečení, ze kterého vaše ratolesti brzy vyrostou. A pokud máte spoustu hezkých kousků, které už děti nebo vy rodiče nenosíte, pošlete je taky dál. Když se vám nakupování z druhé ruky zalíbí, můžete začít projíždět i second handy se super stylovými kousky jak pro děti, tak i pro dospělé. Velmi oblíbené jsou například "sekáč" s názvem 1981, který má e-shop i kamennou prodejnu, nebo třeba dětský second hand Brumla. 

Jak šetří známé české mámy? Ze zbylého pyré polévka pro rodiče, výbavička z druhé ruky, zákaz nakupování hloupostí

Půjčujte si věci

Kromě nákupů z druhé ruky jsou v poslední době oblíbené i zápůjčky, a to ať už knížek, společenských šatů nebo třeba drahých čističů do domácnosti. Můžete si třeba se sousedy na jeden den zapůjčit stroj na tepování sedaček a koberců a navzájem si ho prostřídat. A pokud má někdo z vašich přátel třeba supervýkonný čistič na okna, zkuste se s nimi domluvit na "výměnném obchodě". Oni vám ho půjčí a vy jim třeba na oplátku půjčíte něco jiného nebo jim nabídnete třeba hlídání dětí. 

Nekupujte blbosti

Když si budete chtít pořídit něco nového, ať už oblečení, domácí spotřebič nebo třeba hračky pro děti, zamyslete se, jestli daný kousek opravdu potřebujete, využijete ho a bude vám dlouho spolehlivě sloužit. Nekupujte věci jen proto, že vám do e-mailu přišla informace o slevě. A když už opravdu budete chtít do něčeho zainvestovat, využijte srovnávače cen, které vás třeba navedou na e-shop s výhodnější cenou. 

Vyzrajte na energie

Rozhodně po vás nikdo nechce, abyste doma seděli potmě nebo se klepali v huňatém svetru. Stačí jen změnit malé drobnosti. Nesviťte zbytečně v místnostech, kde zrovna nejste, a pořiďte si úsporné žárovky. Zkraťte dobu sprchování nebo si vanu místo každý den dopřávejte jen jednou týdně. A jestli vám už delší dobu kapou kohoutky, je na čase je spravit. Můžete také oslovit svého dodavatele energií, jestli pro vás nemá cenově výhodnější nabídku. A pokud ne, můžete se porozhlédnout u konkurence. Vyplatí se taky prát na nižší teploty. Díky jednoduché změně, jakou je přechod na krátké cykly a teplotu okolo 30 °C můžete ušetřit až 75 % energie během jediné várky prádla. Například prací kapsle Ariel EcoClic od Procter & Gamble disponují technologií, díky které je s nimi možné prát prádlo na nízké teploty a krátké prací cykly. I ve studené vodě totiž zbaví vaše prádlo nežádoucích skvrn a zápachu. 

Osm nejlepších aplikací, které naučí děti zacházet s penězi

Méně jezděte autem

Přemýšlejte, jestli jsou cesty, během kterých lze nahradit auto třeba hromadnou dopravou, jít pěšky nebo jet na kole. A jestli to máte třeba do školky, školy či práce daleko a auto je jedinou možností, zkuste s někým jízdy sdílet. Třeba ve vaší blízkosti bydlí někdo, jehož děti chodí do stejné školky či školy. Můžete se s nimi domluvit a v odvozu dětí se střídat. Stejně tak se můžete domluvit třeba s kolegou z práce, který bydlí poblíž, že budete jezdit společně a o výdaje na benzin se podělíte. 

Ušetřete peníze i planetu

Ušetřit se dá taky na osobní spotřebě v případech, kdy jako bonus budete šetřit také naši planetu. Příkladem můžou být omezení využívání tašek, které si zakupujete u nákupu v supermarketu, či omezení dalších jednorázových obalů. Například investice do vlastní lahve na vodu či na kávu a čaj ušetří přírodu a také může ušetřit peněženku, pokud si kávu na cestu připravíte doma. Zamyslete se, kolik jste třeba jenom za poslední rok utratili za kávu mimo domov. „Další velkou položkou v rodinném rozpočtu tvoří hygienické pomůcky. Pokud jsou v rodině dvě ženy, například maminka a dcera, za jednorázové ženské hygienické pomůcky za rok utratí i mnoho tisíc korun. Přesto existuje stále využívanější řešení, které je nejen levnější, ale i šetrnější k planetě. Tím jsou hygienické pomůcky jako menstruační kalhotky nebo kalíšek, které se dají používat opakovaně. Jejich používáním lze ušetřit velmi významnou položku v rodinném rozpočtu,“ doporučuje Ilona Bittnerová z Maluna.cz.

VIDEO: Na čem se dá ušetřit v těhotenství?

Témata: Rodina, Káva, Peníze, Vánoce, Finance, Potraviny, Jak ušetřit, Nákupy, Ilona Bittnerová, E-shop, Energie, Tip, Oblečení, Rodinný rozpočet, Piknik, Bunkr, Bruml, Káva na Heureka.cz

Video