Maminka.czPsychika

7 jednoduchých tipů pro jarní restart. Řekněte sbohem únavě a vyčerpání

Vanda Stöckbauerová 1.  4.  2023
Jaro je tu, ale někdo místo přívalu energie a dobré nálady pociťuje spíš velkou únavu. Vyzkoušejte pár osvědčených rad, abyste probouzející se přírodu mohli přivítat plní elánu, energie, vitality a radosti ze života. Restart po zimě vás nakopne. Poradíme, jak na něj.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do ničeho se vám nechce a na nic nemáte náladu? V tomto období je to celkem běžné a neznamená to, že jste nějak “porouchaní“. „Pro přírodu je typické, že v zimě odpočívá, aby na jaře měla dostatek sil k rozpuku. To samé by mělo platit pro člověka – v zimě, kdy jsou dny krátké, by podle přírodního cyklu měl hodně odpočívat. Ale upřímně, kdo má v dnešní době plné stresu, shonu a povinností možnost v zimě plně odpočívat?” říká terapeutka Katka Zachová a dodává, že není divu, že jsou lidé na jaře často spíše vyčerpaní a o slovo se hlásí i známá jarní únava. Psychiku navíc dovedou negativně ovlivnit i zprávy z médií nebo třeba nevyspání kvůli věčnému koloběhu vstávání a uspávání miminka. Je proto vhodné se starat o sebe, svoje tělo, mysl a psychickou pohodu. Jak na to? Myslete na sebe a zaměřte se na povzbuzující činnosti, aktivity nebo rituály spojené s pozitivními emocemi. 

VIDEO: Jarní očista těla: Tyhle bylinky zafungují nejlépe

1. Odlehčete jídelníček

Jaro se nese v duchu zeleně a probouzející se přírody, proto zařaďte do svého jídelníčku zelené plodiny, například čerstvou jarní cibulku, salát a zeleninu obecně. Odlehčení jídelníčku a omezení těžkých, tučných nebo smažených jídel podpoří nejen tělo, ale i mysl. Dostanete do sebe potřebné živiny a vitaminy, díky čemuž budete mít větší chuť do života. Navíc začnete podvědomě vnímat, že děláte něco i pro zdraví.

2. Buďte často v přírodě

Pobyt v přírodě příznivě ovlivňuje psychiku po celý rok, ale na jaře, kdy se všechno kolem probouzí, je obzvlášť povzbuzující. “Vyrazte na čerstvý vzduch, vychutnejte si nádech jara, který je kolem vás cítit, rozmazlujte se příjemnými venkovními teplotami a nechte na sebe působit jarní přírodu a čerstvý vzduch. I to vám dovede dodat energii. Začněte se na něco těšit, plánovat jarní výlety a procházky. V přírodě si snadněji urovnáte myšlenky a zbavíte se pocitu, že se vám do ničeho a nikam nechce,” říká terapeutka Katka Zachová.

3. Relaxujte aktivně i pasivně

Abyste se cítili skutečně ve své kůži a byli v pohodě, je třeba povinnosti, jako jsou práce či péče o děti, prokládat i odpočinkem. A to v jeho aktivní i pasivní formě. Můžete si přečíst knížku nebo si dát vanu, zajít na kávu s kamarádkou nebo na masáž. Nezapomínejte ani na pohyb, protože tělo ho skutečně potřebuje. I když nejste velcí sportovci, můžete si jít zaběhat nebo se jen projít ve svižném tempu s kočárkem. Koneckonců, chůze je pro naše tělo nejpřirozenější pohyb a mohou se jí věnovat i osoby s nadváhou nebo zdravotními problémy. "Na pohyb by skutečně neměli zapomínat ani takzvaní nesportovci, protože pokud se nehýbete, nehýbe se v těle ani energie, tělo takzvaně zahnívá, a i to je častý důvod, proč vám samotným se sebou není dobře, trápí vás únava nebo nepříjemné myšlenky,” dodává Zachová.

20 chytrých tipů pro jarní detox organismu. Jak na očistu a boj proti únavě bez hladovění?

4. Vyhraďte si čas jen pro sebe

I v případě, že jste hodně vytížení, měli byste si vždy udělat čas sami na sebe. Ať už rádi tancujete, malujete, chcete si zajít do divadla nebo třeba dobré restaurace, neodkládejte to. Poděkuje vám nejen vaše psychika, ale i organismus jako celek. Jedná se totiž o aktivity, které navozují dobré pocity, a právě ty následně spoluvytvářejí pozitivní postoj k životu a dodávají radost a chuť do života. Pokud argumentujete, že kvůli péči o děti nemáte čas pro sebe, zkuste poprosit své blízké, zda by je pohlídali, a čas pro sebe si napevno naplánujte do diáře nebo rodinného kalendáře. Stejně jako tam máte schůzky, kroužky s dětmi nebo dovolené, je i v tomto případě vhodné si do diáře zapsat free time a dát mu pevné datum. Když si stanovíte termíny pro čas na sebe, nebudete mít pak tendenci ho vypustit nebo odložit se slovy, že to počká nebo že to není tak důležité.

5. Myslete na seberozvoj

Abyste byli psychicky v pohodě, nepodceňujte psychickou hygienu a seberozvoj. Zajít můžete například na konstelace. Právě tato metoda seberozvoje je ideální ve chvíli, kdy se věnujete sami sobě nebo třeba nabíráte síly pro nový projekt, životní krok či novou životní etapu. “Právě na jaře je vhodný čas věnovat se věcem, které předtím čekaly, spaly zimním spánkem,” říká konstelářka Katka Zachová a dodává, že konstelace člověka podpoří, rozšíří mu obzory a nasměrují ho lepším směrem. Pomohou vám tedy dát si věci do souvislostí a například se posunout dál i v oblasti, ve které už se dlouho nemůžete hnout z místa.

6. Udělejte si čas na úklid

Bude to znít asi nepopulárně, ale i úklid je pro jarní restart zásadní. Nejde přitom o detailní gruntování, vytírání a leštění nábytku, ale spíš o zbavení se nepotřebných věcí. To je aktivita, která podpoří psychiku. Pokud totiž žijete v nepořádku, dost často je to odraz i vašeho nitra a pomyslného nepořádku v hlavě. Možná je v ní zmatek, nevíte, co dřív, jste roztěkaní, nedokážete věci řešit koncepčně, až se dostanete do fáze, že se toho nakupí tolik, že nevíte, odkud začít – až zcela rezignujete. Neřešený nepořádek, ať už v domácnosti nebo ve vašem životě, vytváří jen další stres a rostoucí problémy. Když se vrhnete na úklid domácnosti a vyklízení skříní, šuplíků a poliček, možná vám to dodá dobrý pocit odhodlání a nové chuti do života. 

7. Naslouchejte svému tělu

Terapeutka Katka Zachová vysvětluje: “Celkově je třeba věnovat pozornost svým potřebám a signálům těla. Vaše tělo ví mnohdy mnohem lépe než vy sami, co právě potřebujete. Často ale pod tíhou všech starostí na své pocity a signály těla zapomínáte a nevěnujete jim pozornost. Udělejte si proto každý den pětiminutovku, kdy se zastavíte a zeptáte se sami sebe, jak se právě cítíte, jaký pocit právě máte a co vám tělo říká... Zda vás něco bolí, nebo se naopak cítíte plni energie. Zamyslete se nad tím, co byste momentálně nejvíce ocenili." Pokud totiž budete naslouchat vlastnímu tělu a jeho potřebám a budete se jeho řečí řídit, jste na té nejlepší cestě nejen ke správnému jarnímu restartu, ale i k dlouhodobé psychické pohodě, od které se odvíjí vše – od zdraví těla přes vyvážené vztahy s rodinou a okolím až třeba po zhubnutí a získání vysněné postavy.

Odpovídá terapeutka Katka Zachová:

Měla byste nějaké rady pro maminky s malými dětmi?

Pro maminky s dětmi je nejdůležitější, aby si dovedly skutečně alespoň na chvíli odpočinout a věnovat se myšlenkami jen samy sobě. Maminky mají často tendenci se plně věnovat svým potomkům, a to na úkor svých potřeb. Zdá se to jako ušlechtilý postoj, nicméně i tady platí pravidlo, že nic se nesmí přehánět. Věnovat se mimo jiné i sama sobě není sobectví, je to za prvé nutnost a za druhé je to i zdravá zpráva pro děti, které se nejčastěji učí nápodobou. Tím, jak se chováte, jim předáváte informace, jak se věci dělají a jak se mají dělat. Když se tedy budete věnovat kromě jich samých i sobě, naučíte je, že věnovat se v dospělosti vlastním potřebám je normální a zdravé. Navíc když se maminka věnuje sama sobě, tak tím načerpá energii právě i pro děti, kterým se pak ve společném čase bude moct věnovat na sto procent.

Klepněte pro větší obrázek
terapeutka Katka Zachová
Jste unavená? Jarní detox vám přinese spoustu energie
Témata: Psychika, Tělo, příroda, očista, jaro, detox, Zima, Terapeutka, Restart, Time, Rada, Energie, Únava
Mohlo by vás zajímat