Maminka.czBatole

7 mezníků ve vývoji do 1 roku, které čekají vaše miminko

Martina Machová 16.  1.  2013
7 mezníků ve vývoji do 1 roku, které čekají vaše miminko
Během prvního roku života si děťátko osvojí neuvěřitelné množství dovedností. Prvních dvanáct měsíců života je dechberoucí dobou, která se svou intenzitou nebude již nikdy opakovat. Pojďme si připomenout některé důležité milníky tohoto období.

Během prvního roku života se z malinkého uzlíčku, který se bez vaší pomoci nepohnul ani o centimetr, stane neuvěřitelně hbitá bleška, která vám během chvilky s půvabným úsměvem na andělské tváři dokáže vystěhovat šuplíky, přemístit obsah koše a roznést po bytě nedojedené granule ze psí misky. Když mu vysvětlíte že: „Ty ty ty, ne ne ne – to se nedělá!“, vyčítavě se na vás podívá, udělá „pápá“ a odcupitá se pomazlit s tatínkem. Kdo by se toho před rokem nadál?

1. První úsměv: Udělal jsem velký krok do lidského světa

Zhruba na konci 2. měsíce života vykouzlí váš mrňousek první cílené úsměvy, které mu jeho blízcí nadšeně i s přídavkem vrací. Malému usměvavému objeviteli se tak naplno otvírá svět sociálních dovedností – já se usměju, oni se usmějí…

2. První vzpřímení: To mám najednou přehled

Přibližně v průběhu 3. měsíce se malý pozorovatel opře o předloktí a dolní polovinu hrudníku, při pozorování toho podivuhodného světa si najednou může naprosto sám rozšiřovat své obzory!

ČTĚTE TAKÉ: Aktuální výsledky výzkumu: Spokojenost českých žen s péčí v porodnicích. Kde rodí nejraději?

3. Souhra „oko – ruka“: Hm, něco tam visí, bouchnu do toho!

Během 4. měsíce věku bývá většinou již rozvinutá tzv. souhra „oko – ruka“, dítko už chápe, že všechny ty zajímavé věci co vidí, si lze i osahat (časem i ochutnat) a náležitě si této nové zkušenosti užívá. Svět už nejsou jen nedosažitelné obrazy, nové zkušenosti se jen hrnou!

4. Překulím se a zvednu se na rukou: Nic mi neunikne

Půlroční miminko se pomalu mění v dravou píďalku, už mu většinou nestačí pouze mléko a začíná objevovat nové chutě. V zápalu objevování se umí překulit ze zad na bříško a vzpřímit na natažených ručkách. „Kéž bych se k těm zajímavým věcičkám, které jsou ták daleko, uměl sám dostat!“

5. Otočím se ze zad na bříško a zpět: A pozor, občas se i někam dokulím

V 7. měsíci se mnoho miminek již otáčí ze zad na bříško a zpět jako „profící“, a co vidí, nejen uchopí, ale také to náležitě a všemi smysly prozkoumají (tzv. souhra oko – ruka – ústa). Mnohé píďalky se k objektu svého zájmu umí svérázným způsobem přesunout; válí sudy, plazí se, a to nejen popředu, ale třeba i pozadu.

6. Sedím a lezu: Nic přede mnou není v bezpečí – jsem průzkumník a dobyvatel

V 8. a 9. měsíci začíná ten správný adrenalin! Malý šikula se dostává do polohy na kolínkách a dlaních – začíná veledůležitá fáze lezení. Fyzioterapeuti jásají, rodiče z počátku také. Jejich nadšení postupně otupuje, většinou úměrně rychlosti malého čtvernožce. Z polohy na čtyřech si čiperně lezoucí „brouček“ poprvé sedá. A opět je o mnoho samostatnější a zdánlivě nezávislejší!

7. Stoupnu si a jdu: Svět mi leží u nohou

První svíčka na dortu svítí některým šikulům na první krůčky. Z vertikální polohy vypadá vše úplně jinak, svět jim najednou leží u nohou a možnosti jsou nepřeberné. Nové zkušenosti, zážitky a intelektuální výzvy se jen hrnou.

Samozřejmě, že každý mrňousek je jiný; jeden se svým prvním rokem života řítí rychlostí kulového blesku, jiný potřebuje na všechno víc času a spokojeně se loudá k okamžiku, kdy si stoupne, udělá krok, dva, tři, až vám nakonec jednou uteče. A tak si s ním vše měsíc po měsíci raději náležitě užijte, protože stejné dobrodružství již po druhé neprožijete!

Témata: Kojenec, Děti, Novorozenec, Batole, Vývoj, Granule, Půlroční miminko, Vaše miminko, Rok, Velký krok, Vaš, Mimi, Malý šikula, První úsměv, První svíčka, Šikula
Mohlo by vás zajímat
Nechci mít ze syna skleníkové dítě, říká Martin Zach, který je na vozíku
Láchová Michaela
Fejeton otce
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina