Maminka.czVýchova

7 mocných komplimentů, které by měly mámy říkat svým dcerám v každém věku

Ivana Ašenbrenerová 31.  10.  2023
Komplimenty, které dáváme dívkám, se často soustředí jen na jejich vzhled a málokdy na něco jiného. Pokud nebudou zároveň slyšet i komplimenty týkající se jiných aspektů, mohou mít v budoucnu problémy se sebevědomím. Nikdy není příliš brzo na to, chovat se k dcerám jako k bytostem s vlastními zájmy, potřebami a pocity.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zkuste se zamyslet, co hezkého jste své dceři řekla právě dnes, a pokud nevíte, pak je na čase na tom zapracovat. Existuje spousta věcí, které jsou na vaší dceři skvělé, a měla by to slyšet!

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Miluji tvoje obrázky

Nebo cokoli, co vytváří vaše malá dcera rukama. Batolata milují barvy a velmi často si hrají s pastelkami nebo ráda vytvářejí něco z modelíny. Když vám vaše dcera ukáže své kresby nebo si s vámi chce něco vybarvit, pochvalte její umělecké dílo a povzbuzujte ji, aby vám o svých výtvorech vyprávěla.

Můžu si s tebou hrát?

Každý, kdo strávil odpoledne s typickým dvou- nebo tříletým dítětem, si všimne, že si rádo hraje. Když se své dcery zeptáte, jestli si s ní můžete hrát, a zapojíte se do hry, jednak jí uděláte radost, jednak tím uznáte její nezávislost.

Ráda si s tebou povídám

Určitě jste si všimla, jak moc šťastná dcera je, když ji zapojíte do rozhovoru. Když dívkám ukážete, že si ceníte toho, co říkají, dáte jim najevo, že si jejich slov vážíte a že si zaslouží vaši plnou pozornost.

Jsi jedinečná

Někteří lidé mohou slovo „jedinečný“ používat jako urážku, ale je to opravdu pozitivní věc. Když skládáte dceři tento kompliment, říkáte jí, že má nezapomenutelnou osobnost. Pokud si vaše dcera myslí, že nezapadá mezi ostatní dívky ve školce nebo ve škole, nemusí tento kompliment považovat za posilující. Vše, co musíte udělat, je připomenout jí, že její jedinečná osobnost se vyplatí, až bude starší.

Jsi silná

Síla je víc než jen ta fyzická – je také duševní. Dívky, které jsou psychicky silné, zvládnou vše, co jim život přinese. Kompliment, jako je tento, také potvrzuje jakékoli útrapy, které musí dívka překonávat. Když dívce připomenete její sílu v mladém věku, povzbudí ji to, aby nikdy nepřestala bojovat.

Jsem na tebe hrdá

Říkat své dceři, že jste pyšná na to, co dokázala nebo co udělala, a nemusí to být vždycky jednička nebo zlatá medaile, posílí její sebedůvěru. Nejsou to lichotky, které ji rozmazlí, jen jí tím dáte najevo, že ji podporujete v každé situaci. Hrdá můžete být na to, že se jí podařilo přeskočit překážku, že se jí podařilo složit lego nebo že pustila v tramvaji sednout starou paní.

Děláš mi každý den lepším

Rodiče to často cítí, ale někdy to jejich děti – zejména dcery – potřebují slyšet. Dívky se mohou cítit bezvýznamné, když vyrůstají, a mít tedy po svém boku milujícího a přítomného rodiče je zásadní. Takový kompliment je odměnou pro ženy všech věkových kategorií, ale pro děti je přímo důležitý.

10 typických situací, v nichž matka a otec jednají s dítětem úplně jinak. A jak je to u vás doma?
Témata: Výchova, Dcera, matka a dcera, Dívka, Kompliment, Máma, Sebevědomí, Lego, Vzhled, Věk