Maminka.czDěti a nemoci

7 nejčastějších důvodů, proč děti bolí bříško. Může to být třeba kýla, intolerance nebo reflux

Simona Procházková 20.  4.  2024
Bolesti břicha potrápí čas od času většinu dětí a dobrou zprávou je, že zpravidla nejde o nic závažného. Pro rodiče ale může být v takové situaci obtížné rozpoznat, kdy jde o banalitu a kdy by měli pro jistotu vyrazit k lékaři. Tady jsou nejčastější příčiny obtíží, včetně typických příznaků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Maminko, tatínku, mě bolí bříško.“ Věta, kterou občas zaslechne snad každý rodič. Samozřejmě pokaždé znervózníte a začnete přemýšlet, co by mohlo být příčinou a jak moc to asi bude vážné. Snědlo dítko něco špatného? Přejedlo se? Nevyklube se z toho střevní viróza? Nemá zánět slepého střeva? Ano, může být skutečně obtížné dopátrat se, co za bolestmi břicha vězí. Přiblížíme vám nejčastější příčiny a dozvíte se, při jakých příznacích zpozornět a vyhledat pediatra.

VIDEO: Kojenecká kolika a rady zkušené duly

Střevní chřipka neboli gastroenteritida

Jde o akutní infekční onemocnění, obvykle virové, které postihuje žaludek a střeva. Mezi běžné příznaky patří bolest nebo pálení v oblasti mezi hrudní kostí a pupkem nebo nadýmání v horní části břicha. Pravděpodobně se neobejde bez intenzivního vodnatého průjmu a zvracení, k tomu se může přidat zvýšená teplota či dokonce horečka a bolesti svalů. Zažívací potíže zpravidla samy odezní a nejsou považovány za závažné. Pokud potíže přetrvávají déle než tři dny, případně se ve stolici nebo zvratcích objeví krev, kontaktujte ošetřujícího lékaře. Dbejte na to, aby malý pacient pil hodně tekutin, průjem může organismus rychle dehydratovat.

Reflux jícnu

Nepříjemný reflux je poměrně častou poruchou trávení, kterou způsobuje proniknutí obsahu žaludku, to znamená části natrávené potravy a žaludečních šťáv, zpět do jícnu. Při refluxu dochází k tomu, že jícnové svěrače neplní dostatečně svoji funkci a obsah žaludku se přes oslabený svěrač dostává zpět do jícnu, kde kyselina chlorovodíková společně s kyselými částmi jídel narušuje sliznici jícnu a hltanu.

Příčinou refluxu bývá mnohdy nevhodná strava bohatá na tučná, smažená, kořeněná či sladká jídla, také ale třeba brániční kýla. Mezi projevy patří zvracení, bolesti v horní části břicha nebo nadměrné říhání. Reflux je běžným jevem u kojenců do jednoho roku, kdy se projevuje ublinkáváním po krmení. Problém může nastat, když příznaky přetrvávají ještě po 18. měsíci života.

Jak zvládnout zácpu u dětí? Změnou jídelníčku a správnými návyky!

Zácpa

Zácpa je jednou z nejčastějších příčin bolesti břicha u malých dětí. Způsobuje plynatost, nadýmání, bříško je tvrdé, citlivé a nafouklé. Stolice je objemná a tvrdá, což při pokusu o vyprázdnění způsobuje velké bolesti. Pokud se problémy se zácpou objevují často, mohou poukazovat na jiné zdravotní potíže, jako je například celiakie nebo nedostatečná činnost štítné žlázy. Základním preventivním opatřením je úprava jídelníčku. Je vhodné zařadit do každodenní stravy potraviny s vyšším obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny), zvýšit příjem tekutin, nejlépe čisté vody, a dbát na dostatek pohybu. Dávejte však pozor na krvácení z konečníku. To může signalizovat vážnější problém.

Uskřinutá tříselná kýla

Tříselnou kýlu poznáte obvykle podle otoku a vyboulení, vyklenutí podkožní tkáně v oblasti třísel, hmatná boule může být až velikosti švestky. Kýla mnohdy nezpůsobuje vůbec žádné potíže, někdy si ale dítě může stěžovat na opakující se bolest, například po fyzické aktivitě nebo při zvedání těžších věcí.

Závažným akutním stavem je, když dojde k tzv. uskřinutí kýly. V takovém případě je nezbytný okamžitý zásah lékaře, jelikož v postiženém místě může dojít k přerušení průtoku krve, což následně může způsobit odumření tkáně. Příznaky uskřinutí kýly jsou: otok, zarudnutí a silná bolestivost v okolí kýly, pálení v tříslech, horečka, zvracení a celková nevolnost.

Zánět slepého střeva

Náhlá a ostrá bolest kolem pupku, která se přesouvá do pravého podbřišku je u dítěte mnohdy známkou akutního zánětu slepého střeva. V takovém případě byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jelikož prasklé slepé střevo je život ohrožující komplikací. Jde o urgentní stav, bolest se obvykle ještě zhoršuje při pohybu nebo při kašli. Mezi příznaky zánětu slepého střeva patří, kromě bolesti v pravém podbřišku, ztráta chuti k jídlu, nevolnost a nucení na zvracení, zvracení, průjem a zvýšená teplota nebo horečka.

Celiakie: Celoživotní nemoc, které nelze předejít. Naučte své dítě, jak žít bez lepku

Nesnášenlivost laktózy

O intoleranci laktózy hovoříme v případě, že organismus není schopen strávit mléčný cukr laktózu. Za normálních okolností je laktóza rozštěpena enzymem laktázou na glukózu a galaktózu. Příčinou intolerance je právě nedostatečná aktivita nebo nedostatek tohoto enzymu. Nerozštěpená laktóza začne poté ve střevě kvasit vlivem střevních bakterií, což se projevuje plynatostí, nadýmáním, průjmem a křečemi v břiše, nevolností nebo dokonce zvracením. Potíže se obvykle objevují zhruba hodinu až tři hodiny po požití potraviny s obsahem laktózy. Intolerance laktózy u dětí může být dočasná, například po prodělaném zánětu žaludku a střev, nebo trvalá.

Infekce močových cest

Záněty močových cest se bohužel nevyhýbají ani těm nejmenším, podle lékařů jde po onemocnění dýchacích cest o druhou nejčastější infekci vůbec. Původcem infekcí močových cest jsou většinou bakterie, a to zejména ty, které běžně najdeme v trávicím ústrojí, jako například E. coli. Méně často ji pak způsobují i jiné bakterie, případně viry nebo kvasinky.

Poznáte ji obvykle podle velmi nepříjemných příznaků, jako je časté močení, přičemž dítko se pokaždé vyčurá jen málo, stěžuje si na ostrou, bodavou bolest v podbřišku a pálení a řezání při močení. Moč může být zakalená, tmavá a silně zapáchající. Může se objevit i zvýšená teplota či horečka nebo bolest v dolní části zad.

Časté záněty močových cest u dětí. Jaká je nejlepší prevence?
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Předškolák, Kojenec, Alergie, Děti a nemoci, Nemoci, Bolest, Dětské nemoci, zácpa, Průjem, Bříško, Reflux, Laktóza, Zvracení, Kýla, Lékař, Bolest břicha, Příznaky, Intolerance, Zdraví na Heureka.cz