Maminka.czDěti

7 největších mýtů o levorukosti: Aneb levákem se každý rodí!

Martina Machová 29.  1.  2018
Okolo levorukosti stále panuje řada mýtů, asi nejznámějším je ten, že lidé jsou od přírody buď praváci, nebo leváci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Historie lidstva má mnoho temných koutů; jedním z nich je i vztah církve, školství a tím i celé středověké společnosti k levákům. Ti byli považováni za podivíny, za osoby podřadné, méně inteligentní, zdegenerované či dokonce satanské – nelze se divit, vždyť i o ďáblu se říkávalo, že byl levák!

Možná i proto bylo mateřské znaménko na levé polovině těla u žen obviněných z čarodějnictví nesporným důkazem viny. Naštěstí je tato doba již pryč, avšak mnohé mýty o levorukosti stále kolují.

A mimochodem, věděli jste, že v bývalém Československu bylo přeučování levorukých žáků oficiálně zrušeno až v roce 1967 rozhodnutím Ministerstva školství?

Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě?

7 největších mýtů o levorukosti

Mýtus č. 1: Preference ve smyslu leváctví či praváctví se týká celého těla.  Tato domněnka se nikdy nepotvrdila jako pravdivá! Mnoho dětí dokonce dlouhou dobu nemá žádnou dominantní stranu.

Mýtus č. 2: Lidé jsou naprosto vždy buď leváci, nebo praváci. Toto tvrzení popírají vědecké studie, velká část populace je v dětství nevyhraněná a vykazuje jak znaky praváctví, tak i leváctví, a to v různých poměrech. Mnoho takových lidí se však během života „přizpůsobí“ pravoruké většině společnosti.

Mýtus č. 3: Podchytí-li se levorukost včas, lze ji přeučit. Přeučování „pravých“ leváků je velmi škodlivé a může zanechat v dětské psychice fatální následky.

Mýtus č. 4: Levákům značně usnadňují život speciální nástroje pro leváky. Je to zvláštní, ale levoruké nástroje zas až tak moc „nefrčí“. Zdá se, že leváci žijící v „pravorukém“ světě se prostě v používání většiny nástrojů časem přizpůsobují pravákům.

Mýtus č. 5: O leváctví už víme prakticky všechno. Právě naopak! Moc toho o leváctví stále nevíme. Doktor Michael Corballis z university v Aucklandu, který se levorukostí zabývá více než čtvrt století, prohlásil: „Leváctví existuje už velmi dlouho, a my mu pořád ještě nerozumíme.“ Nicméně vědci se domnívají, že určitou – zdaleka ne však jedinou – roli hraje genetika. Což je patrné i z některých rodin včetně britské královské rodiny! Leváky jsou jak Alžběta II., tak princ Charles i William.

Mýtus č. 6: Leváci bourají častěji než praváci a mívají i více úrazů. I to je mýtus; žádná taková statistika neexistuje! Ani zdravotní pojišťovny, ani jiné podobné instituce podobné statistiky nevedou.

Mýtus č. 7 (a více): Leváci jsou méně inteligentní, umírají dříve, jsou více nemocní, častěji bývají alkoholiky, kuřáky, drogově závislými apod. Tyto mýty, či spíše pověry, snad netřeba vyvracet. Vycházejí ze středověkého nazírání na levorukost a nemají s realitou nic společného.

VIDEO: Používá vaše dítě často tablet? Může mít problémy s psaním

Není pravák jako levák. Víte jak je rozeznat?
Kdy spolehlivě poznáte, že je vaše dítě levák?
Když je tou pravou levá
Dítě je na světě

Když je tou pravou levá

Témata: Děti, Genetika, Lev, mateřské znaménko, Instituce, Československo, Dlouhá doba, Mýtus, Zdravotní pojišťovna, Čarodějnictví, Jediná role, Dětská psychika, Sata, Řada mýtů, Princ Charles, Podivín, Velká část, Vědecká studie, Studie, Alžběta II., Fatální následek, Největší mýtus, Celé tělo, Speciální nástroj, Temný kout
Mohlo by vás zajímat