Maminka.czKrása

7 osvědčených tipů pro dokonalé oholení bez podráždění

vas 14.  4.  2024
Toužíte po hladké pokožce bez červených pupínků a zarudnutí? Pak dodržujte tyto zásady, díky kterým předejdete nepříjemným projevům na kůži. I tak jednoduchá věc, jako je holení, má totiž svá pravidla. Obzvlášť problematické je odstraňování chloupků v oblasti bikin.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nenechávejte holení na poslední chvíli

I když je to někdy trochu otrava, pravidelné holení neodkládejte. Lépe se odstraňují chloupky, které jsou kratší, než ty, které vyrostly do délky přes půl centimetru. Při holení kratších chloupků případné zarudnutí způsobené podrážděním citlivé kůže často do druhého dne zmizí.

VIDEO:  Doba chlupatá? Jak šel čas s ženským ochlupením

Připravte se

Pokud na holení nespěcháte, je dobré provést den předem peeling, čímž se zbavíte odumřelé kůže a chloupky mají lepší průchod skrz kůži. Zároveň tak předejdete jejich zarůstání.  

Ostré břity jsou základ

Ať už používáte jednoduchý holicí strojek či elektrický depilátor, nezapomínejte, kdy jste ho uvedli do provozu. Možná vám tahání chloupků a nepříjemné štípání napoví. Břity se používáním tupí, takže po čase neplní dobře svou funkci a je třeba je vyměnit. Tupým strojkem musíte navíc přejíždět holenou oblast vícekrát, což riziko podráždění značně zvyšuje.

Ve směru, nebo proti směru?

U větších ploch, jako jsou nohy, o směru asi moc nepřemýšlíte a intuitivně táhnete směrem proti růstu. Ale pokud jde o oblast bikin a intimní partie, kde je kůže tenčí a citlivější, jste asi obezřetnější. Ačkoli se může holení ve směru růstu chloupků jevit jako šetrnější, hladké pokožky bez podráždění můžete docílit i tahy v protisměru. Podstatnou roli v tom hraje opět ostrost a kvalita břitů. Kůži pak stačí napnout a holení jde samo.

Kdo maže, ten jede

Nestačí jen použít holicí gel nebo krém. Prvním krokem je teplá lázeň. Ať už to bude sprcha nebo vana, teplá voda je pro kůži zásadní (ideální doba působení je 5 minut). Póry se roztáhnou a holení půjde snáze. Pak přichází na řadu aplikace holicího přípravku – např. gelu, který pomůže k hydrataci a lepšímu skluzu strojku. Při jeho výběru buďte obezřetní. Může se stát, že vybraný prostředek bude obsahovat látku, která vaší kůži nesedí. Pokud máte podezření, že podráždění způsobuje holicí gel, otestujte jiný.  Po oholení je dobré omýt se naopak chladnější vodou, aby se póry uzavřely.

Klystýr, holení, nástřih a další rutinní postupy u porodu. Jsou opravdu nutné? Zeptali jsme se porodní asistentky

Finišem to nekončí

Péče o pokožku nekončí jejím oholením a osušením. Obzvlášť ženy, které trápí suchá kůže, by si měly dopřát hydrataci v podobě šetrného tělového mléka. To nechte dobře vstřebat a nespěchejte s oblékáním. Vlhká, teplá kůže, která se zapaří, bude snadno podléhat drobným zánětům a začervenáním. Ideální je proto volit i volnější oblečení z prodyšných materiálů, aby mohla pokožka dýchat a zklidnit se.

Když vás holení nebaví

Pokud vás neustálé holení obtěžuje, máte i další možnosti. Můžete se objednat do salónu na IPL odstranění chloupků. Tato epilace je nebolestivou a hlavně trvalou metodou, která vám pomůže odstranit nežádoucí ochlupení. Zákrok lze provádět na všech místech těla, včetně intimních partií. Jestliže se vám do salónu nechce, dlouhotrvající hladké pokožky můžete dosáhnout pomocí domácího IPL epilátoru. Intenzivní pulsní světlo zasahuje melanin ve folikulech chloupků pod povrchem kůže. Tím přerušují cyklus jejich dorůstání. Pomocí IPL docílíte až rok hladké pokožky. Ošetření celého těla vám zabere zhruba 15 minut a je ho třeba opakovat v pravidelných intervalech.  S inteligentním přístrojem, který umí rozpoznat tón pleti, to navíc zvládnete i na intimních místech. „Intervaly mezi ošetřeními potřebné pro co nejlepší výsledky jsou velmi individuální a odvíjí se od barvy a tloušťky chloupků a kontrastu mezi barvou chloupku a vaší pokožky. Benefitem nového modelu IPL epilátoru Braun Skin i-expert je sestavení časového plánu epilací vám na míru, intervaly totiž přizpůsobí doposud dosaženým výsledkům," radí dermatoložka MUDr. Jana Housková. Po aplikaci se doporučuje ošetřit epilované oblasti, které by mohly být vystaveny slunečnímu záření, přípravkem s ochranným faktorem 15.

Témata: Tělo, Krása, kůže, pleť, pokožka, Kosmetické tipy, Oholení, Holení, Jana Housková, Nepříjemný projev, Podráždění, Bikiny, IPL, Chloupek, Zarudnutí