Maminka.czČasopis Maminka

7 pravidel, nejšťastnějších dětí

Jakmile dojde na diskusi o dětech, dospělí nikdy nevědí a ani se neshodnou na tom, co je udělá šťastnými. Nový tablet? Značkový outfit, nebo poslední barbína? Co myslíte vy?
, Časopis Maminka
3. 7. 2014
7 pravidel, nejšťastnějších dětí

Dospělé dnes zajímá především úspěch. S produkty denní potřeby jejich děti zabodují v partě, s diplomy ze všemožných kroužků a prestižních škol zase v životě. Jistě, vzdělání je důležité, stejně jako by se holčičky ve školním věku měly cítit dobře v tom, co mají na sobě. Je potřeba vědět, co je pro předškoláky primárně důležité, ale jedno je jisté – mnohdy to nevědí ani samy děti. Ne nadarmo se proto rodičovství nazývá nejsložitějším byznysem všech dob. Vy musíte umět dát dítěti to, po čem vlastně netouží, ale tak, aby bylo spokojené. Ne nakrmit je, koupit mu novou hračku, ale vymyslet, kdy bude vaše dítě opravdu šťastné, a pak mu dodat, co ke štěstí a k pocitu nirvány potřebuje. Je to jednoduché. Žijeme podle škatulek, předem daných scénářů, a totéž chceme i od našich dětí. Není to trochu nesmysl?

Zapomeňte na to, co musíte, a jděte si stavět lego, pouštějte si matchboxy nebo česejte barbíny, vyjeďte si na kole, prostě dělejte cokoli, díky čemu budou vaše děti šťastné a zalykat se smíchem. A které jsou ty nejšťastnější momenty? Tady je jejich sedm malých tajemství. Zkuste je aplikovat na sebe i své děti a uvidíte, že svět bude hned vypadat mnohem krásněji...

1. Jedí v přesně stanovené době

Dokonalá rodičovská strategie. Přemýšlejte: Měla jste někdy vy sama takový hlad, že jste měla touhu křičet? Přesně tak se cítí děti, které vynechají svačinku a nemají plné bříško. Ty, jež jsou plně saturovány, vidí svět v lepších barvách. Stejně jako vy po pravidelném a dobrém obědě. Pamatujte tedy na interval 2 hodin, přesně to je totiž doba, kdy by po obědě měla následovat malá svačinka. Navíc svačinou či pravidelným jídlem děláte pro dítě víc, než si myslíte. Mozek ani tělo se bez dostatku živin zkrátka vyvíjet nemůže. A to bolí…

2. Pravidelně spí

Jak se cítíte vy, když přetáhnete sledování detektivky a jdete si jeden den lehnout ve tři ráno, jiný den v deset večer a o víkendu se snažíte do oběda dospat spánkový deficit? Asi nic moc. I spokojené děti potřebují ke štěstí klidný a pravidelný spánek. A tomu je musíte naučit vy jako jejich rodiče. Jestliže se děti cítí přetažené, jsou slušně řečeno „na zabití“. Nekomunikují, zato křičí, prohýbají se v hysterickém luku a moc toho s nimi nesvede ani ta sebedokonalejší matka. Proto si udělejte z odpoledního relaxu a usínání po večerníčku rituál, který se nikdy nemění. Alespoň do nástupu do školy ne. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

3. Hrají si bez instrukcí

Nestrukturovaná zábava v dnešní době není obvyklá. Je to umění, které se z dětských heren vytratilo. A přitom tolik rozvíjí psychiku. Nechte své děti, aby odložily desénové hračky, z mísy na ovoce udělaly kočár pro panenky, z vašeho značkového pásku opratě a z ponožek partnera prince, který jede osvobodit svoji princeznu. Klidně nechte potomky, aby mixovaly dřevěné hračky a plastové kostky. Koho zajímá, že bude binec, když je to taková švanda!

4. Můžou vyjadřovat emoce

Děti ječí, když je něco štve. Slzí, když upadnou a bolí je kolínko. Běhají po bytě a vztekají se, když vlastně netuší, co by měly cítit a jak se chovat. Taky se v obchodě válejí na zemi, když jim nechcete koupit hračku. A vy je okřikujete, protože jejich chování je nevhodné. Nechte je občas, aby se chovaly, jak to cítí ony samy, ne zvídavé oči lidí kolem, kteří si myslí něco o nevychovaných harantech. Opravdu šťastné děti mohou dát najevo emoce, aniž by je někdo prudil a tvrdil, že se to nedělá. Navíc uzavírat negativní emoce v duši se nevyplácí. Naučte své potomky, že ke štěstí stačí, když se s nimi budou umět vypořádat. Předejdete tak emocionálním problémům v budoucnosti.

5. Mají možnost volby

Děti mohou mít jen velice malou kontrolu nad svými životy. Pořád jim někdo nařizuje, kam mají jít, co dělat, kdy jíst a co. Stačí, dopřejete-li jim trochu volnosti, a zjistíte, že jsou mnohem spokojenější. Nechte předškoláka, aby si vybral, co na sebe. Umožněte potomkovi, aby si jednou v týdnu řekl, co chce k večeři. Zeptejte se, jaké kroužky ho těší, a dejte mu možnost občasného rozhodování. Odměnou vám bude pohoda a úsměv spokojeného dítěte.

6. Cítí, že je jim nasloucháno

Děti jednají intuitivně. Přesně vnímají, kdy se rodiče přepnou na autopilota a nevěnují jim tolik pozornosti, kolik by bylo záhodno. A pak zlobí a nejsou v dobré náladě. Dejte jim najevo, že na otázku neodpovídáte posté zpaměti, ale že se nad odpovědí vážně zamýšlíte. Když budete dětem naslouchat, mnohdy se něco zajímavého dozvíte i o sobě. A vybudujete si vztah, díky kterému bude vaše dítě opravdu šťastné.

7. Očekávají bezpodmínečnou lásku

Dělají nepořádek, lžou, občas jsou špinavé, neposlouchají. Ale proboha, jsou to děti! Dětství je založeno na metodě pokus omyl, tak jim experimenty dopřejte. Odpouštějte jim a mějte je rádi. Copak čisté triko a dojedená večeře, případně uklizení plyšáci jsou tím, kvůli čemu budete své dítě milovat? Milujte je právě proto, že jsou, jaké jsou. Momentálně se šmouhou na nose. Naučte je, že dělat chyby je lidské, odpouštět je božské. Jděte a dejte pusu svému dítěti. Hned, časopis na vás počká. Dítě dnes možná taky, ale zítra nejspíš už ne…

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
LENKA (42 let): Chůva nám zachránila manželství
Mýty o klíšťatech: Nejlepší je zakousnuté klíště vykroutit. Jaké jsou ty další?
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu