Maminka.czKam s dětmi

7 super tipů, kde si užijete svatomartinské slavnosti. Chybět nebudou pečené husy, mladé víno a hlavně spousta zábavy

Simona Procházková 10.  11.  2023
Jedenáctého listopadu přijíždí podle pověstí Martin na bílém koni. Datum 11. 11. zní přímo magicky a kromě prvního sněhu, netrpělivě vyhlíženého hlavně dětmi, přináší slavnosti plné dobrého jídla, jarmarky, husí pečínky, posvícenské koláče a také samozřejmě mladé svatomartinské víno. Přinášíme tipy na místa, kde se bude svatý Martin slavit se vším všudy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Svatomartinský Mikulov

Zábava a bohatý program pro celou rodinu jsou připraveny od pátku 10. až do soboty 18. listopadu v Mikulově. Přijede samozřejmě Martin na bílém koni, budou slavnostně vysvěcena a otevřena svatomartinská vína ročníku 2023, chybět nebudou gurmánské speciality včetně tradiční husy a staročeský jarmark. Husí menu budou nabízet v mnoha místních restauracích, koštovat mladá vína můžete na zámku, zahraje také cimbálová muzika. Pro děti jsou nachystané tvořivé dílničky v městské knihovně.

VIDEO: Recept na Svatomartinskou husu pečenou 5 hodin

Svatomartinské slavnosti v Lázních Velichovky

V sobotu 11. listopadu budou od 10 hodin dopoledne až do večerních hodin probíhat oslavy svátku svatého Martina v Lázních Velichovky. Těšit se můžete na slavnostní příjezd Martina na bílém koni a jeho družiny, pro děti je připraveno divadelní představení s názvem Jak Kašpárek slavil svatého Martina. Postaráno bude též o celodenní hudební doprovod, o který se postará kapela Klapeto. Překvapením bude host, a to zpěvák Petr Kotvald, který zazpívá od 13 hodin. Všichni hosté se mohou zapojit do soutěže o nejlepší svatomartinské rohlíčky. Chybět samozřejmě nebudou husí hody a jarmark.

Svatomartinský průvod světel v Luhačovicích

V sobotu 11. listopadu v podvečerních a večerních hodinách rozzáří lázeňské město Luhačovice lampionový průvod doprovázený ohnivými loučemi. Před radnicí bude probíhat kulturní a hudební program, jehož součástí budou koncerty dobové hudby i taneční vystoupení. Sraz účastníků průvodu je v 16.45 před kinem KKC Elektra. V 18 hodin přijede Martin na bílém koni a v 19 hodin je plánována ohňová show. Svatomartinské občerstvení je zajištěno.

Svatomartinské Poděbrady

Udělejte si v sobotu 11. listopadu výlet do středočeských Poděbrad. Lázeňské město zve na tradiční svatomartinské trhy spojené s ochutnávkou prvních mladých vín na nádvoří zámku a také na Jiřího náměstí. Svatomartinská vína vlastní výroby tady představí celkem 10 moravských vinařství. Kromě vína si užijete staročeské trhy a řemeslný jarmark, kde samozřejmě ochutnáte celou řadu delikates, a to od kachních a husích pečínek po posvícenské koláče. Přesně v 11 hodin přijede Martin na bílém koni, aby požehnal poděbradským občanům a zároveň otevřel první lahev svatomartinského vína. Odpolední program oživí cimbálová muzika.

Svatomartinské slavnosti na hradě Loket

Po celý víkend 11. a 12. listopadu budou probíhat oslavy svátku svatého Martina na západočeském hradě Loket. Těšit se můžete na jarmark, dětskou stezku hradem plnou her a zábavy (po splnění úkolů obdrží každý účastník malou odměnu), kulturní doprovodný program a samozřejmě bohaté svatomartinské menu s pečenou husou nebo kachnou, s rohlíčky, koláči a mladými víny. Pro děti jsou připraveny Svatomartinské pohádky.

8 skvělých tipů, kam s dětmi za kulturou. Nový animák v kině, výprava do Bradavic, Hurvínek či Muzeum stavebnice Merkur?

Svatomartinské husí hody na zámku v Třešti

Tento víkend, a to od pátku 10. do neděle 12. listopadu, můžete vyrazit na husí hody do Restaurace Franze Kafky na zámku v Třešti nedaleko Telče. Husí menu od zdejší šéfkuchařky doplní v sobotu večer slavnostní Svatomartinský večer s cimbálovkou, který bude spojen s ochutnávkou mladých vín vedenou majiteli Vinařství Oulehla. Ochutnat i zakoupit bude možné svatomartinské rohlíčky od zámeckých cukrářek a nakoupit můžete třeba i vánoční dárečky (nákupem přispějete na nadační fond Šťastná hvězda, který pomáhá nemocným dětem).

Svatomartinské prohlídky hradu Šternberk

Sobota 11. listopadu se na hradě Šternberk na Olomoucku ponese ve znamení tradic a mladého svatomartinského vína. Do 15 hodin budou probíhat speciální tematické Svatomartinské prohlídky ve společnosti průvodců v historických kostýmech. Výklad bude tentokrát zaměřen – kromě historie hradu – především na legendu o svatém Martinovi. Prohlídky budou končit v hradní Liechtensteinské kuchyni, kde budou v rámci vstupného připraveny ochutnávky martinských specialit a svatomartinského vína.

Témata: Kam s dětmi, Tradice, Tipy na výlet, zábava, Za zábavou, Cestujeme, Výlety, zámek, Atrakce, Jarmark, Mikulov, Třešť, Víno, Sla, Hrad Loket, Husa, Bílý kůň, Oulehla, Šťastná hvězda, Hrad Šternberk, Poděbrady, Svatomartinské víno, Koláč, Luhačovice, Slavnost