Maminka.czKam s dětmi

7 tipů, jak o víkendu zabavit děti a 5 navíc jen pro maminky

Veronika Vlachová 29.  7.  2016
Druhá polovina prázdnin nabízí spoustu letních atrakcí, zajímavých knih i filmů. Stačí si jen vybrat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro děti

Na čtení

Emilie Gillet: Řekni mi kolik? (Knižní klub, 359 Kč)

Klepněte pro větší obrázek

Kolik teček má beruška na krovkách? Kolik očí má pavouk? Kolik času zabere cesta kolem světa? Spousta otázek, které mohou napadnout vaše zvídavé dítě, na které najdete odpovědi v sympaticky ilustrované encyklopedii s praktickou spirálovou vazbou a samolepkami.

Helena Haraštová: Nebojím se tmy (Albatros, 169 Kč)

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile padne tma, malý Tomík se začne třást strachy. V pokojíčku mu řádí strašidlo, z garáže se ozývají podivné zvuky. Nebo je to jinak? Ilustrovaná interaktivní kniha dětem ukáže, co se pod strašidelně vypadajícími předměty skrývá. Stačí jen rozsvítit.

Do ouška

Kašpárek v rohlíku: Postřelená (audio)kniha (Supraphon, 149 Kč)

Klepněte pro větší obrázek

Hudebně­kabaretní uskupení přichází se zábavnou exkurzí do života Kašpárka s původními písničkami jako Kraví stádo, Hop hop nebo Strejda Jára.

Loutky v nemocnici: Pohádková medicína (Indies Scope, 212 Kč)

Klepněte pro větší obrázek

Čtyři pohádky, které načetli například Jiří Lábus či Bára Hrzánová, patří nejen dětem hospitalizovaným v nemocnici, aby se jim vykouzlil šťastný úsměv, ale také všem, kteří milují napínavé příběhy.

Do kina

Heidi, děvčátko z hor (Bohemia MP)

Klepněte pro větší obrázek

Osiřelé děvčátko Heidi se nejlépe cítí při hlídání koz, bezstarostného hraní i dýchání čerstvého alpského vzduchu. Ovšem teta ji převeze k nemocné dívce Kláře, aby ji alespoň trochu obveselila. Jenže Heidi se po domově velice stýská. Nové filmové zpracování klasické pohádky ukáže krásnou švýcarskou přírodu i příjemnou atmosféru.

Tip na výlet:

Pískový svět

Klepněte pro větší obrázek

Stavení báboviček v Pískovém světě je jen malým zlomkem toho, co se dá v tomto zábavním parku dělat. Na své si přijdou děti, které obratně i neobratně pracují s archeologickými pomůckami, aby objevily pozůstatky z kostry mamuta. Více informací najdete na www.dolnimorava.cz.

Výstava

Výstava Bratři v triku (Stará Boleslav)

Klepněte pro větší obrázek

V Oblastním muzeu ve Staré Boleslavi si můžete prohlédnout bohatou historii a produkci studia, které je spjato s tvorbou například Jiřího Trnky, Zdeňka Milera nebo Jiřího Brdečka, respektive pohádkovými postavičkami jako Krteček, víla Amálka, Mach a Šebestová nebo Křemílek a Vochomůrka. Více na www.muzeumompv.cz.

Pro maminky

miniROZHOVOR pro srpen

Klepněte pro větší obrázek

Mladá a talentovaná spisovatelka, autorka úspěšné novely V Tichu a maminka malé Julinky, Alžběta Bublanová, prozrazuje, co jí narození dcery přineslo a jak ji v životě inspiruje. Vydala jste novelu V Tichu, která je o dívce a pak ženě, která se marně snaží svůj život změnit k lepšímu.

Jak moc se váš život i tvůrčí psaní změnilo příchodem vaší dnes téměř roční dcery?

Tak to se změnilo dost. Odněkud přišla hromada energie a chuť něco dělat. Jasně, že mám dost práce s malou, ale ta práce má význam, není ubíjející. Akorát bojuji s časem, nápadů mám ale spousty.

Máte nějaký svůj osobní fígl, jak se i přes mateřské povinnosti a starosti, věnovat sama sobě či najít čas pro své vlastní aktivity, které vás nejvíce baví? Co třeba vy sama konkrétně děláte?

Tak zaprvé úklid dělám jen jednou týdně, prostě tyhle věci musí počkat. Další věc je, že se snažím sžít s Julinkou a leccos děláme spolu. Pořádám kurzy tvůrčího psaní a moje dcera je prostě ta první, která si to musí vyposlechnout, když si to doma zkouším. A taky má babičky. Když chci mít opravdu dovolenou, jedu k mámě na celý den i noc. To pak vyrážím do kina a kaváren, kde píši.

Léto je teď v plném proudu. Jaké máte plány na léto a co musí rozhodně vaše dcera toto léto zažít?

No tak plány musíme přizpůsobit Julince. Budeme hodně na chatě. Ale taky bych ráda na nějaký ten festival, myslím filmový, možná na podzim do Písku na přehlídku studentských filmů. No a Julinku bych chtěla více seznámit s přírodou.

Na čtení

Karla McLarenová: Řeč emocí (Noxi, 399 Kč)

Klepněte pro větší obrázek

Vyznat se v emocích dokáže jen málokdo. Ovšem tato tlustá kniha se stane mimořádně potřebným zdrojem všech informací, abyste se to konečně naučili. Navíc předkládá praktická cvičení, která jsou výborný návodem, jak se naučit pracovat s emocemi vlastními i těch ostatních.

Do kina

Seznamka (Bontonfilm)

Klepněte pro větší obrázek

Jak najít nějakého zajímavého muže, když člověk tráví svůj čas v práci nebo už vyčerpal všechny možnosti? Letní komedie o mužích ženách a fenoménu poslední let: internetové seznamce vás rozesměje i ukáže bez cenzury to, co si často jen myslíme.

K poslechu

Republic of Two: Back to the Trees (Indies MG)

Klepněte pro větší obrázek

Pražská skupina, která před šesti lety získala Cenu Anděl v kategorii Objev roku, po dvou letech vydává novou desku Back to the Trees. Novinka se obrací ke kořenům i přírodě a nepřímo bojuje proti všem obrazovkám, hlukům měst nebo zrychlení všeho druhu.

Kam si vyrazit

Filmové léto

Klepněte pro větší obrázek

Pražské filmové léto z žižkovského Aera se přesouvá v průběhu prázdnin i do dalších měst po republice. Nejen v Praze, ale i Hradci Králové a Brně můžete zhlédnout za symbolických čtyřicet korun všechny filmové novinky uplynulé sezóny jako například Dánská dívka, Ztraceni v Mnichově, Polednice nebo Domácí péče.

Napište nám vaše tipy na víkend :-)

 

Témata: Děti, Kam s dětmi, Maminka cestuje, Komedie, Supraphon, Seznamka, Jiří Lábus, Víkend, Indie, Heidi, Emílie, Kašpárek, Mnichov, Spisovatelka, Samolepka, Šebestová, Pavouk, Jak, Děvčátko, Švýcarsko, Obrazovka, Garáž, JEN, Republic of Two, Beruška