[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ve 14. století se Evropou prohnala nejstrašnější morová epidemie všech dob a připravila o život takřka třetinu tehdejších obyvatel Starého světa (údajně 25 miliónů osob!). Kdyby byla v té tobě dostupná moderní antibiotika, obětí by bylo mnohem méně.
Méně by však bylo i obětí válek, které umíraly po tisících nejen v boji, ale také na následky válečných zranění infikovaných bakteriemi. Není tedy divu, že antibiotika byla považována v době uvedení na trh za všelék. Jenže i antibiotika mají svou odvrácenou tvář.
V dnešní době se mluví především o nadužívání a vzrůstající rezistenci vůči jejich účinkům. A zatímco v odborných kruzích se diskutuje o nových „superodolných“ bakteriích, laická veřejnost řeší spíše běžné nežádoucí účinky.
Užívání antibiotik je spojováno s přechodným oslabením imunitního systému, přemnožením některých patogenních bakterií ve střevech a urogenitálním ústrojí (např. kvasinky Candida albicans).
Některé typy antibiotik jsou při dlouhodobém užívání značnou zátěží pro játra a ledviny. Rizikem je i možnost alergické reakce. Nicméně i přes tyto nepříjemnosti existuje řada nemocí, kdy jsou antibiotika požehnáním. Nabízí se tedy otázka, jak eliminovat jejich nežádoucí účinky a dostat se po léčbě zpět do formy.