Maminka.czŠkolák

7 tipů, jak zorganizovat domácnost, abyste přežili školní rok v klidu a bez pocuchaných nervů

Simona Procházková 5.  10.  2023
Školní rok už se rozjel na plné obrátky a vy se doma stále topíte v chaosu? Pokud vám letos (už zase) nevyšlo předsevzetí, že uděláte dětem pořádek ve věcech a „vyčistíte“ domácnost od stohů výkresů, poházených zbytků pastelek, zlámaných kružítek, vypsaných fixů a starých sešitů dřív, než skončí prázdniny, pak právě pro vás máme šikovné tipy od profesionálky na úklid a organizaci Dr. Reginy Lark z Kalifornské univerzity.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dobrá organizace a komplexní „čistka“ před začátkem školních povinností můžou do značné míry zmírnit stres, přispěje to k tomu, abyste doma dokázala udržet dlouhodobě řád a pořádek, a pomůže to soustředit se na nové úkoly a každodenní povinnosti, které vás i vaše ratolesti čekají. Stačí udělat jen pár drobných a nenápadných změn a brzy poznáte, že díky nim bude každý den probíhat po všech stránkách mnohem poklidněji.

VIDEO: Jak správně zorganizovat čas školákovi?

Najeďte na vlastní rutinu

Připravte se na zítřek, ještě než půjdete spát. Naplánujte si večer zhruba 30 až 40 minut času, který věnujete výběru oblečení na další den, kontrole školních pomůcek a aktovek (pokud je to u vašich školáků ještě potřeba) a přípravě svačin. Na začátku každého týdne si projděte svůj diář nebo rodinný kalendář a zjistěte včas, co vše vás aktuálně čeká – odvozy dětí na kroužky a jejich vyzvedávání, školní akce, sportovní turnaje ratolestí, porady a důležité schůzky v zaměstnání, společná večeře s přáteli nebo návštěva prarodičů…

Vytvořte zónu pro domácí úkoly

Každé dítě potřebuje doma svůj prostor, o tom není pochyb. Pokud ale jde o domácí úkoly a přípravu do školy, usadí se děti obvykle nejraději u jídelního stolu v kuchyni nebo obýváku, tedy v centru všeho dění (mám potvrzeno z vlastní zkušenosti i průzkumem mezi kamarádkami a kolegyněmi). Je to fajn pro ně, jelikož jste na dosah a mohou se ptát, nechat si poradit, jenže… Dítě se potřebuje na učení plně soustředit, musí mít klid a nebýt rozptylováno vnějšími podněty, jako jsou hovor ostatních členů rodiny nebo puštěná televize… Určete potomkům jejich pracovní prostor, kde budou mít po ruce veškeré pomůcky (tužky, pastelky, nůžky, lepidla, ořezávátko, pravítko atd.), klid a dostatek místa pro psaní nebo kreslení.

Mějte přehled o důležitých dokumentech

Organizace je klíčem k úspěchu doma i v zaměstnání. K tomu, aby vás v bytě nebo domě doslova nezaplavily nejrůznější lejstra, formuláře, tiskopisy, staré smlouvy, reklamní letáky a další „papíry“, je potřeba zvolit si efektivní a praktický systém jejich archivace. Rozdělte veškeré tyto listiny na dvě skupiny: ty, které si zaslouží vaši pozornost a vyžadují, abyste je uchovávali pro případné budoucí využití, a pak ty, se kterými se nemilosrdně rozloučíte a které donesete do tříděného odpadu. Pokud máte v oblibě tzv. stohování papírů, použijte plastový stohovací zásobník a jednotlivá patra opatřete štítky.

Výkresy a jiná výtvarná a umělecká dílka ratolestí, které mají emocionální hodnotu, můžete uložit do boxu nebo koše, který se vejde pod postel nebo na dno skříně. Zde prozradím radu, která se mi osvědčila a které se držím. Na konci každého školního roku vyberte a ponechte si tři nejlepší dílka a zbytek vyhoďte. Nebo ještě lépe: pořiďte si jejich fotografie na památku.

Založte rodinný kalendář

Někdo upřednostňuje papírový diář, jiní nedají ani ránu bez on-line Google kalendáře v mobilu, obrovskou službu vám ale udělá rodinný kalendář. Můžete si ho sami vyrobit (a klidně zapojte i děti, ať si ho vyzdobí podle své fantazie) nebo se porozhlédněte v obchodech, rodinné kalendáře v různých podobách i velikostech jsou běžně k sehnání. Umístěte ho doma na dobře viditelné a frekventované místo, abyste ho měli všichni na očích (na lednici, na dveře, na magnetickou nástěnku nebo poličku v obýváku). Zapisujte a vyznačujte do něj všechny důležité rodinné i školní akce, domácí práce, telefonní čísla pro případ nouze, narozeniny členů rodiny, termíny důležitých plateb atd.

Jak zařídit či změnit pokoj pro školáka? Tady jsou šikovné tipy (nejen) od bytových architektů

Používejte látkové sáčky a plastové či nerez krabičky

Každý může přispět svou – i nepatrnou – troškou do pomyslného mlýna, pokud jde o vztah k životnímu prostředí a ekologické chování. Někdy stačí opravdu málo. Roztřiďte denní a pravidelné aktivity (nejen) dětí do pytlíků a sáčků. Ale do těch „eko“, které můžete používat opakovaně. Oblečení a boty na tělocvik nebo fotbalové či taneční tréninky se pohodlně nosí v látkových nebo šusťákových pytlících se stahovacími šňůrkami. Děti si mohou vybrat z mnoha motivů, třeba oblíbené filmové hrdiny.

Na svačiny pořiďte plastové nebo nerezové boxy různých velikostí. Ideální jsou ty, které mají vnitřní prostor rozdělen přihrádkami. Na pití do školy nebo na výlety se zase hodí tzv. zdravé lahve nebo sportovní lahve z tritanu.

Nenechávejte si vše, co donesete domů

Každodenní nepořádek, zbytečnosti a nejrůznější nashromážděné papíry ukládejte do krabice nebo pytle, které máte připraveny blízko vchodových dveří, abyste nezapomněli pravidelně vynášet odpad do kontejnerů. Nepoškozené, ale již nepotřebné věci, které máte v plánu třeba ještě někomu darovat, ukládejte taktéž do krabice a pravidelně je odbavujte z domu.

Šuplík na (ne)zbytné maličkosti

Na nepoužívané a nepotřebné drobnosti a všemožné „mini harampádí“, které bývá mnohdy roztroušené po celém domě či bytě, vyhraďte jeden šuplík. Známe to všichni, postupně se spolehlivě zaplní zpola vypsanými tužkami, načatými tubami vteřinových lepidel, bateriemi, kancelářskými sponkami, pohlednicemi, účtenkami, výstřižky z časopisů nebo se tam najde třeba i upadlé ucho od památečního hrnku, které ještě pořád nikdo nepřilepil. V tom našem byste našli například vánoční františky, prskavky, jedlové šišky, loňské seschlé kaštany (darované synkem z lásky, přece je nemůžu vyhodit) nebo zlomená pravítka.

Svačina pro školáky. Všechno, co potřebujete vědět, a šikovné nápady a triky navíc
Co můžete udělat pro svého školáka? Tady je 8 jednoduchých tipů, jak se zapojit
Témata: Rodina, Školák, Rodina a vy, Domácnost, Jak ušetřit, Nákupy, Pořádek, Úklid, Google, Výkres, Pastelka, Sešit, Kalendář, Školní rok, Tip, Úklidové pomůcky na Heureka.cz

Video