Maminka.czBatole

7 tipů na letní odplenkování. Zkuste indiánskou metodu

Také doufáte a plánujete, že toto léto bude úžasné a nezapomenutelné? Že odložíte nejen starosti, shon, ale jednou pro vždy z vaší domácnosti zmizí i pleny?
5. 7. 2016
7 tipů na letní odplenkování. Zkuste indiánskou metodu

Trénink hygienických návyků bývá během zimy i jara poněkud komplikovanější než v létě. Léto je v tomto směru velmi vstřícné a otvírá nám svou hřejivou náruč plnou sluníčka, pohody u vody a také času, který v létě plyne poněkud pomaleji.

Máte-li tedy doma čilé batole, které se po světě rozkoukává již déle než půldruhého roku, pravděpodobně plánujete, že letní období využijete k nácviku čistoty – ostatně to v tomto věku doporučují i mnozí odborníci.

„Výchova k tělesné čistotě by měla začít u dítěte nejdříve v průběhu roku a čtvrt až roku a půl jeho věku. Je to věk, kdy dítě chápe, co se od něj vyžaduje, učení je tedy ze strany dítěte vědomé. Vůlí v tomto věku dovede také ovládat svěrače a pochopí také slovní pokyn ze strany dospělého.“ tvrdí například v jedné ze svých publikací populární dětská psycholožka Ilona Špaňhelová.

Ale protože všechny děti nejsou stejné, doporučuje psycholožka, aby rodič provedl před „akcí“ nenápadný průzkum, zda je dítě na učení opravdu zralé: „Jako zkoušku, zda už s tímto nácvikem má rodič začít nebo ne, může rodič provést to, že zjistí, zda je dítě schopno vykonat nějaký obtížnější úkol.

Například dítěti řekne: ,Běž prosím za tatínkem a dones mu tužku, která je na stole.̒ Dalším kritériem je, že dítě dovede udržet větší množství moče, čili se počurá méně často za den, ale ve větším množství. Pokud tato dvě kritéria dítě umí splnit, může rodič začít s učením dítěte na nočník.“

29 rad, jak vyhrát nočníkovou válku

Pokud se vám zdá, že je vaše batole připraveno pokusit se zbavit mnohdy skutečně těžkého zaváží, které s sebou nosí, kudy chodí, máme pro vás několik letních tipů od zkušených maminek, odborníků a dokonce i od severoamerických indiánů.

7 tipů, jak se v létě zbavit plen

  • Vybavte se trpělivostí a nadhledem, dvojitou zásobou pracího prášku a pohotovostní reservou náhradního oblečení pokud budete vyrážet na hřiště či výlet. Nicméně trpělivost se v tomto případě vyplatí! Většina dětí (i dospělých) potřebuje své zkušenosti zopakovat několikrát, aby je vzala skutečně na vědomí!
  • Zkuste na to jít v duchu hesla „Škola hrou.“; dítě může vědomě „zalévat“ keříky, stromečky, kytičky, travičku, kamínky, broučky apod. Ideálně ať ukáže, co konkrétně zalije. Pokud bude dítě hra bavit a zaujme jej, může mu výrazně pomoci uvědomit si celý proces vylučování.
  • Malé děti se učí nápodobou. A právě malí kluci to v tomto případě mívají jednodušší, chtějí-li sami čůrat jako táta či starší bratr. Využijte toho, že chtějí dělat všechno jako vy!
  • Nechte je prožít důsledek vylučování – nechte je chvíli v mokru. Ano, jsou i tací „draci“, kterým vlhké mokro nevadí. Většině dětí je však mokré prádlo nepříjemné.
  • Je-li horko a k dispozici zahrada, můžete pochopitelně nechat své ratolesti běhat „dole bez“ – i to je pro některé děti cesta, jak vše pochopit. Nočník však v takovém případě nechávejte v dohledu, tedy spíše v dosedu.
  • Můžete se pokusit použít tzv. indiánskou metodu (viz rámeček), kterou ve své knize Nejšťastnější batole v okolí popsal pediatr a autor mnoha populárních knih Harvey Karp.

Indiánská metoda odplenkování

Některé indiánské kmeny v Severní Americe prý dříve praktikovaly velmi jednoduchý způsob vědomého vykonávání potřeby. Do dvou let věku dítě jej dospělí nechaly odkládat „jeho poklady“, kde chtělo. Ve dvou letech malého indiánka vzali stranou a vysvětlili mu, kam má chodit vylučovat – a hotovo, to bylo vše.

Světe div se, tato metoda fungovala. Pravidla byla jasná a celá komunita je dodržovala. I někteří současní rodiče tuto metodu praktikují; dlouho nic neřeší, pak vše vysvětlí, „zabaví“ pleny, vyzbrojí se trpělivostí a úklidovým náčiním a vyčkávají. Trvalý úspěch se údajně dostavuje během několika (náročných) dní.

  • Nikdy dítě za jeho neúspěchy netrestejte, nezesměšňujte, neošklivte mu celý proces komentáři o „ohavném puchu a špíně“ apod., mohli byste tak paradoxně dosáhnout opaku! Dítě by celý proces bojkotovalo a ošklivilo si jej. Myslete také na to, jak mu vše ulehčit praktickým oblečením. Ne každé oblečení se svlékne během pár vteřin, které uběhnou mezí tím, kdy si dítě vzpomenete a vy následně zareagujete – pomozte mu zažít úspěch 

Video: Podívejte se, jak tatínek "nezvládá" přebalování

Tři tajné triky, jak naučit dítě na nočník za tři dny

29 rad, jak vyhrát nočníkovou válku

 

 

 

 

 

 

 

 


Témata: Děti, Batole, Vaše porodní příběhy, Nočníky, Hygienický návyk, Let, Letní období, Jednoduchý způsob, Rámeček, Tip, Náhradní oblečení, Drac, Ilona Špaňhelová, Mokré prádlo

Mohlo by vás zajímat
Princezna Charlotte udává módní trendy. Stejné šatičky může nosit i vaše dcera
Chtěla bych třetí dítě. Rodina si myslí, že jsem se zbláznila
Diana Kobzanová porodila na Floridě druhou dceru
Proč dítě pláče po kojení? Může jít o alergii, reflux, ale také o pocit bezpečí

Video

Testovali jsme autosedačku s airbagem Maxi Cosi. Podívejte se, jak to dopadlo

Horoskopy

Býk Uprostřed pracovního týdne zvláště nejsou vhodné žabomyší války mezi vámi a vaší druhou polovičkou.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otto, Ota, OtoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu