Maminka.czAdvent

7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu

Tereza Víchová 5.  12.  2022
Nejkrásnější období roku pro všechny děti je tu, tak si tento kouzelný čas nenechte ničím zkazit. Udělejte si víc času na intimitu domova a tajemné chvilky při povídání u svíčky. Máme pro vás sedm tipů, jak si letošní advent opravdu naplno užít.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Věnujte se” společně adventnímu věnci

Ať už vyrábíte vlastní, dáte přednost kupovanému nebo vytáhnete z krabice keramický, adventní věnec a první svíčka na něm mají velkou magii. Začíná opravdové čekání na Ježíška a právě to těšení je pro děti vždycky nejhezčí čas. Zapalte si každou svíčku celá rodina pohromadě, určitě na to zůstanou krásné vzpomínky.

Svíčky na adventním věnci si dopřejte co největší, ať hoří dlouho!

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: Zimní slunovrat a magické rituály

Černá hodinka a povídání o Vánocích

Tma už ve čtyři? Nejlepší čas pro „černé hodinky s dětmi”. Nechte si rozsvícená jen světýlka v oknech a vyprávějte si, třeba o tom, jaké byly vaše Vánoce, když jste byli malí. Děti právě tyhle historky milují! Měli jste oblíbenou vánoční ozdobu nebo vám utkvěl zvuk zvonečku? A kudy k vám chodil Ježíšek? To budou dětské oči zářit, až začnete vzpomínat.

Klepněte pro větší obrázek

Hrajte společenské hry

Člověče, nezlob, se, Černý Petr, Dostihy a sázky? V mnoha rodinách už tuhle zábavu vystrnadily televize a tablety. Ale takovou rodinnou pohodu jako společenské hry nikdy nenastolí. Využijte k tomu adventní čas, užijte si s dětmi soupeření a uvidíte, jak hravě vás porazí třeba v pexesu. A na hry na mobilu si přitom ani nevzpomenou. 

Klepněte pro větší obrázek
 
Hrajete rádi deskové hry? Máme pro vás 30 tipů, které stojí za vyzkoušení

Cestujte za zvířátky

Krásnou tradicí může být každoroční cesta za zvířátky do lesa. A adventní víkend je pro to jako stvořený, protože přímo o Vánocích je obvykle méně času a užíváme si je hlavně s rodinou a přáteli. Najděte nebližší krmelce, dejte do nich srnkám kukuřici, kaštany a žaludy, co jste sbírali na podzim.

Klepněte pro větší obrázek

Napečte společně cukroví

Které dítě by ho nemilovalo? Inspiraci na pečení perníčků už jsme vám přinesli, další cukroví může následovat. Rozplánujte si tuhle krásnou tradici, nechtějte všechno stihnout naráz v jeden den, byli byste zbytečně ve stresu. Ta provoněná domácnost několik týdnů se dětem určitě vryje do paměti!

Klepněte pro větší obrázek
Vánoční perníčky měkké hned po upečení zvládnete během chvilky!

Vyberte si stromeček a nové ozdoby

Smrk, jedle, nebo borovice? Pokud vám stromeček nenosí Ježíšek v noci už ozdobený, rozhodně ho vybírejte s dětmi. Samozřejmě proběhne spor o to, aby byl co nejvyšší, ideálně by měl dosáhnout až na strop! Společně vyberte i ozdoby, můžete je každý rok trochu obměnit nebo se pustit do domácí výroby. Nebudou sice jako z katalogu, ale o to víc za ně budou děti na stromečku rády.

Klepněte pro větší obrázek

Obdarovávejte ostatní

Určitě se ve vašem okolí najde příležitost, jak obdarovat právě před Vánocemi potřebné, ať už jde o lidi v nouzi nebo třeba o zvířátka. Najděte si důvěryhodnou sbírku, kam můžete přispět, nechte děti spolurozhodovat na co nebo se vydejte třeba do psího útulku s granulemi. Nenásilně tak děti budete učit, že udělat radost je často větší potěšení, než ji z něčeho sám mít.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Rodina, Cukroví, Tradice, inspirace, Advent, Vánoce, Vánoce 2022, adventní věnec, Ježíšek, Výzdoba, Atmosféra, Stromek, Pandemie, Děti, Černý Petr, Vánoční trhy, Borovice, Pohroma, Nejkrásnější období, Covid, Povídání, Domov, Svíčka