První letní počasí, na které jsme se tak těšili, je konečně tady. Slunce praží a vzduch se téměř nehne. Pokud máte miminko, nevystavujte jej extrémním teplotám. Jeho tělíčko se s nimi těžko vyrovnává.
1.Novorozeně nemá ještě zcela vyvinutý termoregulační sytém. Proto není nejlepší nápad procházet se v horkých letních dnech s kočárkem po městě. Možná vám radí babičky, že s miminkem by se mělo chodit ven za každého počasí. Když se však teplota blíží ke třicítce, doporučují lékaři vydržet doma a vyrazit na procházku třeba až k večeru.
2.Pokud jste na cestách a není možné se před vysokými denními teplotami s vaším drobečkem schovat doma, je třeba dodržovat některé důležité zásady, abyste zabránila přehřátí dětského tělíčka. Je to stav, kdy veškeré ochlazovací mechanismy selžou a tělíčko se nedokáže vyrovnat s teplotou okolí. Za normálních okolností se organismus ochlazuje pocením. To však za určitých podmínek nestačí a tělesná teplota může začít prudce stoupat. U malých dětí se přehřátí nejčastěji projevuje neklidem, nevolností, zvracením.
3. Jak miminko ochránit? Zejména striktně dodržujte pitný režim. U kojených dětí je to jednodušší, protože většinou dostávají potřebné množství tekutiny v mateřském mléce. U nekojených dětí a batolat je nutné sledovat příjem tekutin mnohem důsledněji. V horkých dnech můžete přidávat k umělé výživě kojeneckou vodu nebo slabý neslazený čaj.
4.Při vysokých teplotách mohou miminko potrápit potničky. Tyto drobné svědivé pupínky se objevují zejména na obličeji, v zátylku nebo na nožičkách. Jedinou možností, jak si s potničkami poradit a současně zabránit jejich dalšímu vzniku, je oblékat dítě do vzdušných bavlněných oděvů.
5.Ve vysokých teplotách hrozí miminku riziko úpalu. K častým příznakům patří horečka, horká, červená a suchá kůže, slabé pocení a zrychlený tep. Pomoc je jednoduchá - co nejrychleji dítě zabalte do mokré látky nebo ponořte do studené vody. Dejte pozor na cestování autem! Nikdy nenechávejte mimiko ve stojícím autě a při výletech dělejte často přestávky „na provětrání“.
6. Při delším pobytu na slunci může u malých dětí nastat úžeh. Dochází při něm k dehydrataci, která je pro miminka velmi nebezpečná. Dítě je unavené, zvrací, nadměrně se potí. Má bledou, lepkavou kůži a tep spíše slabý. V rámci první pomoci skloňte dítěti hlavu a dávejte mu pít. Jako účinná prevence pomáhá čepička, a to i ve stínu a ve vodě.
7.Přehřát se miminko může nejen na sluníčku nebo v rozpáleném autě. Stačí k tomu často, když ho příliš obléknete. Tuto chybu dělá řada maminek - aby náhodou děti při sebemenším závanu větru nenastydly, navlékají na ně i v létě zbytečné vrstvy oblečení. Řiďte se jednoduchým pravidlem - co máte na sobě vy, oblékněte dětem, maximálně o jednu vrstvu navíc. A pořiďte svým drobečkům na léto slabší bavlněnou přikrývku!