Maminka.czOvulace

7 znaků, podle kterých poznáte ovulaci

Tereza Víchová 9.  2.  2022
Snažíte se otěhotnět? Možná jste slyšela o bazální teplotě a tušíte, že ovulace nastává někdy uprostřed menstruačního cyklu. Porodní asistentka Beth Kitt, zakladatelka blogu The Bump to Baby Chapter, sepsala 7 spolehlivých indicií, kterými vám tělo říká jasně: teď je ta pravá doba počít miminko. Tady jsou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Změna vaginálního výtoku

„Těsně před ovulací se váš děložní čípek vyjasní a natáhne jako vaječný bílek. Tento výtok usnadňuje spermiím dosáhnout vajíčka. Sledujte svůj výtok v průběhu cyklu, abyste poznala změny,“ radí Beth Kitt.

Pocit vyšší sexuální touhy

„V určitých obdobích měsíce můžete zjistit, že vás váš partner přitahuje více než obvykle, můžete se cítit sebevědoměji a také mít vyšší sexuální touhu,“ říká odbornice. „Právě tyto pocity pomohly lidské rase přežít a je to způsob, jak nám naše tělo říká, že je vhodná doba na sex, aby žena otěhotněla.”

VIDEO: Jak poznat ovulaci?

Teplota stoupá

Tzv. bazální teplota se mírně zvyšuje poté, co nastane ovulace. Stoupá totiž hladina progesteronu ve vašem těle. Pokud budete sledovat svou tělesnou teplotu pomocí bazálního tělesného teploměru, budete schopna zjistit, zda máte ovulaci.

Fakta o ovulaci

  • Ovulace je proces, kdy se na základě změn hormonálních hladin spustí ve vaječníku (vaječníky se obvykle střídají ob měsíc) uvolňování vajíčka. 
  • K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu, 24 až 36 hodin po prudkém nárůstu hladiny tzv. luteinizačního hormonu (LH). 
  • Vajíčko pak pozvolna putuje vejcovodem směrem k děloze, a pouze pokud se během této cesty potká se spermií, může dojít k jeho oplodnění, tedy otěhotnění. 
  • Období, kdy je zralé vajíčko schopno oplodnění, je však velice krátké, udává se zhruba 12 (maximálně 24) hodin. Pokud oplodněno není, odchází z těla spolu s děložní sliznicí během následující menstruace. 

Pozice děložního čípku

Během ovulace změní děložní čípek polohu. „Váš děložní čípek je měkký, vysoko v pochvě, otevřený a vlhký, aby umožnil spermiím vstoupit do dělohy," říká Beth Kitt. „Asi 1–2 dny po ovulaci vaše děloha klesne a zpevní se. Pokud jste těhotná, děložní čípek se zvedne. U některých žen k tomu může dojít ihned poté, co otěhotní, ale u jiných spíš až v termínu, kdy se blíží menstruace. Sledování polohy děložního čípku v průběhu cyklu vám pomůže porozumět těmto změnám.“

Kalkulačka ovulace a plodných dnů: Vypočítejte si, kdy jste nejplodnější

Citlivost prsou

Pocit citlivých prsou je během ovulace zcela normální a je to všechno kvůli návalu hormonů. Když se zaměříte na svá prsa, určitě ty změny pocítíte.

Bolesti břicha

Cítíte mírné křeče v žaludku? Obvykle se „ovulační bolest” popisuje jako „stahová“ bolest na jedné nebo druhé straně břicha nebo na samém spodku břicha. Může trvat několik hodin nebo několik dní. Bývá méně intenzivní než ta, na kterou jsme zvyklé při menstruaci, spíše je jako tupá křeč, ale přesto může být docela otravná.

Špinění

Špinění nebo hnědý výtok během ovulace je zcela normální. Obvykle je to způsobeno změnou hladiny estrogenu. Kolísání hormonů je často příčinou slabého krvácení a není se čeho obávat.

Témata: Těhotenství, Porodní asistentka, Početí, Ovulace, Plodnost, Plodné dny, pocity, Blog, Vajíčko, Menstruační cyklus, Spermie, Děložní čípek, Ovulační testy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Dnes je úplněk – jaký vliv má na děti?
Mrázková Dita
Spánek
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
RECEPT: Rychlá rajská omáčka s masovými koulemi. Oběd, kterým zabodujete nejen u dětí
Procházková Simona
Recepty
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie

Video