Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

7 způsobů jak podpořit duševní zdraví dítěte. Tímhle můžete jako rodič pomoct

Petra Kubalová 11.  7.  2023
Pro své dítě chceme to nejlepší. Aby bylo šťastné a zdravé. Dostatek pohybu a zdravé jídlo zajistí fyzickou kondici, ale zapomínat bychom neměli ani na duševní stránku a podporu emocionálního vývoje. Jak mu pomoci, aby zvládlo překonat překážky?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podpora duševního zdraví dítěte je důležitá pro vytváření odolnosti, kterou bude potřebovat při setkávání se s životními překážkami. Aby mohlo duševně růst a dospět ve zdravého dospělého. Fyzická, emocionální, vztahová a duchovní pohoda se navzájem propojují a ovlivňují. Pokud jedna oblast není v kondici, promítá se i do ostatních.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak najít čas si dětmi více hrát? Prozradí psycholožka Radka Kůřilová

Když má dítě dobré duševní zdraví, je schopno jasně myslet, získávat přátele a učit se nové věci. Rozvíjí také sebevědomí, buduje si sebeúctu, procvičuje vytrvalost, učí se stanovovat cíle, procvičovat rozhodování, zvládat problémy a obtížné emoce a rozvíjet zdravý emocionální pohled na život. Není jednoduché se všemu naučit, a potřebuje trénink, zejména pokud je dítě úzkostné.

Jak víme, covidová doba silně zasáhla do duševního zdraví dětí. Došlo k nárůstu depresí, úzkostí a psychických problémů dětí, což potvrzuje i ze své praxe Michal Šefc, psychoterapeut, působící na online platformě Hedepy. „V mé psychologické praxi je škola jako spouštěč duševních problémů na druhém místě, a to hned za rodinnými vztahy. Jakákoliv trápení je přitom potřeba řešit s dětmi co nejdříve. Čím déle se totiž rodiče s neobvyklým a „problémovým“ chováním svých dětí setkávají, tím delší dobu trvá situaci stabilizovat a najít správné řešení. Terapeut by měl být v očích dítěte spíše průvodcem, který ho provede náročnějším obdobím a pomůže mu najít cestu, na které bude dlouhodobě spokojené, aniž by na něj byl vyvíjen nadměrný nátlak,“ doporučuje psychoterapeut.

Avšak podporou duševního zdraví, která začíná ze strany rodiče, můžeme duševním problémům dětí předcházet. O to víc bychom se měli zaměřit na jejich psychickou kondici. Co, vy jako rodič, můžete udělat pro své dítě?

Ukažte mu, že je milováno a podporováno. Bez podmínek

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak podpořit duševní zdraví vašeho dítěte, je projevovat mu bezpodmínečnou lásku. Poskytnout mu prostředí, kde ví, že je milováno a je důležité. Když ví, že je podporováno bez ohledu na to, co dělá či udělalo, zvyšuje to jeho pocit domácí jistoty a bezpečí. Říkejte mu, jak jste na něj pyšní.

Komunikujte. Upřímně a otevřeně

Je důležité, aby vaše dítě vědělo, že se na vás může obrátit s jakýmkoli problémem, a že bude přijato a vyslyšeno s láskou a podporou. Dáte mu tím najevo, že jste tu, abyste ho podpořili a naslouchali mu bez posuzování, křiku, výhružek, ponižování. To výrazně přispěje k tomu, že za vámi přijde, když bude mít problém.

Sledujte změny chování

Jak děti procházejí jednotlivými vývojovými fázemi, tak se jejich chování mění. To je normální. Pokud si však všimnete, že se vaše dítě více stáhlo nebo izolovalo od svých přátel, rodiny nebo oblíbených činností, může to být známkou toho, že zažívá situaci nebo pocit, se kterým si neví rady. Oslovte dítě a dejte mu vědět, že jste tam a jste připraveni ho podpořit, jakkoli bude potřebovat.

Podporujte pohyb, který má dítě rádo

Fyzická aktivita poskytuje dětem možnost vybít si energii, unavit tělo, nadopovat se endorfiny, a tím se stávat i duševně vyspělým a odolným. Proto jim pomozte najít pohyb, který je (ne dle ambicí rodiče) bude bavit. Začněte ideálně v  raném věku, neboť radostný pohyb je skvělý způsob, jak zajistit, aby dítě zůstalo veselé, nadšené, motivované. Pokud najdete pohyb, který můžete jako rodič dělat s potomkem dohromady, našli jste způsob, jak si zůstat blízkými.

Jak vychovat sebevědomé dítě? 9 zaručených tipů, jak se vám to povede!

Vytvořte si rutinu a hranice

Jasné hranice jsou důležité z toho důvodu, aby dítě vědělo, co se od něj doma očekává, mohou se tak  minimalizovat pocity frustrace, neshody a nedorozumění ze strany rodiče i dítěte. S tím souvisí i potřeba dítěte mít jistotu v každodenním fungování. Vytvoření obecné rutiny doma může poskytnout určitou úlevu a klid nejen pro vaše dítě. Pokud totiž žije v chaosu a neustálých změnách, vytváří to na něj velký tlak a stres, což vede ke vzniku úzkostí.

Emoce nejsou tabu, mluvte o nich

Děti se toho hodně naučí sledováním svých rodičů, včetně chování, emocionálních projevů a jejich regulace. Spíše, než jednoduše říkat, že váš den byl "dobrý”, zkuste diskutovat o různých pocitech a emocích, které jste během dne cítili. Ukažte svou radost, ale i smutek. Sdělte dětem, jak jste se cítili, například dnes v práci, cestou domů... Jak jste zvládali své emoce. Vaše sdílení je učí, že tyto pocity jsou normální, mohou vidět, jak s pocity správně zacházet, umět je pojmenovat, aby je mohli vyjádřit. Mluvte o emocích se všemi dětmi, a intenzivně s dospívajícími.

Buďte spolu co nejvíc

Společný čas strávený jako rodina nejen posiluje vzájemná pouta, ale také poskytuje rodičům tolik potřebný čas na setkání s dětmi, aby zjistili, s čím se potýkají a jaké jsou jejich sny, co mají rády, jakými silnými vlastnostmi disponují, co jim naopak nejde a jak se s tím vypořádávají. Trávením společného času vysíláte zprávu, že vaše děti jsou pro vás důležité a že vám záleží na tom, co se děje v jejich životech. Snadno a rychle také rozpoznáte problém, když se objeví. A tak společně vařte, sportujte, choďte na procházky, hrajte hry, fantazírujte a smějte se…

Témata: Děti, Výchova, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Psychika, Rodičovství, Rodina a vy, jídlo, Chování a vztahy, Rodiče, Emoce, Pohyb, Pocit, Radka Kůřilová, Duševní zdraví, Fyzická kondice