Maminka.czBatole

7 způsobů jak zabavit batole v zimě

Od jara do podzimu máte o zábavu postaráno, jste prostě venku. Co ale za dlouhých zimních večerů, respektive odpolední? Na Facebooku Maminky jste se s námi nezištně podělily o své osvědčené triky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Modelujte

Na rozdíl od vodovek a vlastně i pastelek (to věčné ořezávání!) má modelína výhodu, že je bezúdržbová, nevyžaduje vaši asistenci a „pracovní plochu“ máte rozloženou i sklizenou v minutě. Může to být i obyčejný vál na těsto, nicméně praktické plastové podložky i velkorysých formátů stojí pár korun.

Nejšikovnější jsou modelíny v krabičkách s víčkem, protože vydrží dlouho a nevysychají, byť třídění na jednotlivé barvy se stane utopií nejspíš už po prvním použití. Tip: Petra D. si nemůže vynachválit „jedlou modelínu“: „Stačí dát prckovi do ruky kousek chlebového těsta a je vystaráno aspoň na hodinu!“ 

2. Tvořte 

Zvířátka z kaštanů, nábytek lepený z krabiček od sirek… Taky na to do teď s nostalgií vzpomínáte? Tak totéž dopřejte i svým ratolestem, aspoň občas. Uvidíte, že se u manuální činnosti až překvapivě uvolníte.

Hračkářství a výtvarné potřeby přetékají nejrůznějšími „tvůrčími sety“, nenápadně o ně tedy požádejte kamarádky a babičky, až dojde na vánoční či narozeninové dárky; na rozdíl od patnácté panenky a třicátého autíčka ho dítě po pěti minutách nadšení neodhodí na hromadu k ostatním. A samozřejmě, doba legová je doba legová! Ostatně pro mnohé rodiče je nákup lega „pro děti“ záminkou k tomu, aby si chvíli taky legitimně hráli… 

3. Vařte a pečte 

Spolu! Minimálně uvařit stejně musíte, tak spojte příjemné s užitečným. U batolat bývá první fází fascinace veškerým kuchyňským náčiním a heslo zní: čím hlasitější, tím lepší. Takže pokličky v roli činelů a spol. Následuje touha po všem, co jíte vy sami („já taky!/já chci!“), a vše triumfálně završuje fáze č. 3, která nastává úderem období „já sám“, a sice fascinace čímkoli, co v kuchyni děláte.

Zkuste metodu „teď musím vařit, pustím ti zatím pohádku“ uplatňovat jen v akutní nervové nouzi, a když to aspoň trochu jde, zapojit juniora do akce. Vy krájíte zeleninu, on ji přesouvá do salátové mísy. Může posypat těstoviny parmazánem, nasypat na ně olivy, zdobit 3 jednohubky zeleninou a oříšky… Jeho akční rádius ovšem nesmí dosahovat k horké plotně či rychlovarné konvici! Tip: Dana N. nabízí další možnosti: „Krmení plyšáků a,vaření‘ pro ně, skvělá věc jsou i kelímky od jogurtů, lžičky od zmrzliny, brčka…“ 

Vaření s dětmi může být zábava

4. Hra na schovku 

Přesně si pamatuju, kdy moje dvojčata objevila tuhle hru: když jim bylo dva a půl a byli jsme na horách. Ačkoli rodinný apartmán neskýtal neomezené množství úkrytů, děti proměnily tuto zdánlivou nevýhodu v jasnou výhodu: každé z nich předem rozjařeně hlásilo, kam se tentokrát schová („a já budu zase za tím křeslem, mami!“), a přesto, nebo spíš právě proto bylo nutné dlouze, dlouze hledat úplně jinde a ignorovat všechny ty vykukující končetiny.

Zatímco naše „bezradné tápání“, které muselo být patřičně hlasitě komentováno, přivádělo děti k záchvatům smíchu, my si ve chvíli, kdy mělo některé z nich „pikat“ připadali jako na surrealistickém happeningu. Neopakovatelné období, užívejte si ho! 

5. Zpívejte a tančete 

Prospěje to všem! Dítko se vyřádí (a unaví, takže lze doufat v odpolední spánek), vy se nabijete endorfiny (kdo to na rodičovské akutně nepotřebuje?) a váš partner bude rád, že ho tentokrát uvítáte skoro odpočatá, v dobré náladě a s jiskrou v oku. Bonus?

Moje kamarádka si po narození druhé dcerky s dětmi každé dopoledne dávala půlhodinku „blbnutí“ při muzice, puštěné notně nahlas, a ač to nebylo účelem, po měsíci zjistila, že má dvě kila dole. A jak příjemnou cestou! 

6. Hrajte divadlo

Jestli si ráda vymýšlíte příběhy, nejspíš vás bude bavit stát se na chvíli scenáristkou a herečkou v jedné roli. Loutkové divadlo se hodí, můžete si ale vystačit i s domácími proprietami a hrát třeba „na prodávanou“. Dodnes vzpomínám, jak jsme si s maminkou občas udělaly „galanterii“ z jejího šicího arzenálu, a zatímco já prodávala, máti hrála různé komické zákaznice.

Tip: Nápady přidává Klára G.: „Dcerka (28 měsíců) zbožňuje magnetické divadlo, máme postavičky z Krtka, hraji s nimi různé příběhy, u toho vydrží opravdu dlouho a já se taky vyblbnu. Myslím si, že Ježíšek letos přinese divadlo loutkové…“ 

Slavte! 

Pořád je přece co! Nejen obligátní svátky, ale i příchod adventu, ročních období… S dětmi nejspíš vezmete na milost i Halloween a další „importované“ svátky, a pokud ne, školka vás naučí. Třeba ty waldorfské podle ročních období vysloveně „jedou“ a pravidelně pořádají tematická odpoledne, na která jsou zváni rodiče; ti se ostatně podílejí i na přípravách.

Nemusíte přejmout a přijmout vše, ale hned máte téma k povídání, nové básničky, nápady, co tvořit, jak vyzdobit domácnost, co uvařit či upéct...

Tip: Inspiraci načerpáte v nejrůznějších centrech pro rodiče a děti, například Acentrum pořádá celoroční kurz Koloběh roku. 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Hry pro děti, Praktické rady, vaření s dětmi, Zákaznice, Neopakovatelné období, Odpolední spánek, Jak, Způsob, Happening, První použití, Loutkové divadlo, Krabička, Petra D, Skvělá věc, Žába, Manuální činnost