Maminka.czBatole

7 způsobů jak zabavit batole v zimě

7 způsobů jak zabavit batole v zimě
Od jara do podzimu máte o zábavu postaráno, jste prostě venku. Co ale za dlouhých zimních večerů, respektive odpolední? Na Facebooku Maminky jste se s námi nezištně podělily o své osvědčené triky.

1. Modelujte

Na rozdíl od vodovek a vlastně i pastelek (to věčné ořezávání!) má modelína výhodu, že je bezúdržbová, nevyžaduje vaši asistenci a „pracovní plochu“ máte rozloženou i sklizenou v minutě. Může to být i obyčejný vál na těsto, nicméně praktické plastové podložky i velkorysých formátů stojí pár korun.

Nejšikovnější jsou modelíny v krabičkách s víčkem, protože vydrží dlouho a nevysychají, byť třídění na jednotlivé barvy se stane utopií nejspíš už po prvním použití. Tip: Petra D. si nemůže vynachválit „jedlou modelínu“: „Stačí dát prckovi do ruky kousek chlebového těsta a je vystaráno aspoň na hodinu!“ 

2. Tvořte 

Zvířátka z kaštanů, nábytek lepený z krabiček od sirek… Taky na to do teď s nostalgií vzpomínáte? Tak totéž dopřejte i svým ratolestem, aspoň občas. Uvidíte, že se u manuální činnosti až překvapivě uvolníte.

Hračkářství a výtvarné potřeby přetékají nejrůznějšími „tvůrčími sety“, nenápadně o ně tedy požádejte kamarádky a babičky, až dojde na vánoční či narozeninové dárky; na rozdíl od patnácté panenky a třicátého autíčka ho dítě po pěti minutách nadšení neodhodí na hromadu k ostatním. A samozřejmě, doba legová je doba legová! Ostatně pro mnohé rodiče je nákup lega „pro děti“ záminkou k tomu, aby si chvíli taky legitimně hráli… 

3. Vařte a pečte 

Spolu! Minimálně uvařit stejně musíte, tak spojte příjemné s užitečným. U batolat bývá první fází fascinace veškerým kuchyňským náčiním a heslo zní: čím hlasitější, tím lepší. Takže pokličky v roli činelů a spol. Následuje touha po všem, co jíte vy sami („já taky!/já chci!“), a vše triumfálně završuje fáze č. 3, která nastává úderem období „já sám“, a sice fascinace čímkoli, co v kuchyni děláte.

Zkuste metodu „teď musím vařit, pustím ti zatím pohádku“ uplatňovat jen v akutní nervové nouzi, a když to aspoň trochu jde, zapojit juniora do akce. Vy krájíte zeleninu, on ji přesouvá do salátové mísy. Může posypat těstoviny parmazánem, nasypat na ně olivy, zdobit 3 jednohubky zeleninou a oříšky… Jeho akční rádius ovšem nesmí dosahovat k horké plotně či rychlovarné konvici! Tip: Dana N. nabízí další možnosti: „Krmení plyšáků a,vaření‘ pro ně, skvělá věc jsou i kelímky od jogurtů, lžičky od zmrzliny, brčka…“ 

Vaření s dětmi může být zábava

4. Hra na schovku 

Přesně si pamatuju, kdy moje dvojčata objevila tuhle hru: když jim bylo dva a půl a byli jsme na horách. Ačkoli rodinný apartmán neskýtal neomezené množství úkrytů, děti proměnily tuto zdánlivou nevýhodu v jasnou výhodu: každé z nich předem rozjařeně hlásilo, kam se tentokrát schová („a já budu zase za tím křeslem, mami!“), a přesto, nebo spíš právě proto bylo nutné dlouze, dlouze hledat úplně jinde a ignorovat všechny ty vykukující končetiny.

Zatímco naše „bezradné tápání“, které muselo být patřičně hlasitě komentováno, přivádělo děti k záchvatům smíchu, my si ve chvíli, kdy mělo některé z nich „pikat“ připadali jako na surrealistickém happeningu. Neopakovatelné období, užívejte si ho! 

5. Zpívejte a tančete 

Prospěje to všem! Dítko se vyřádí (a unaví, takže lze doufat v odpolední spánek), vy se nabijete endorfiny (kdo to na rodičovské akutně nepotřebuje?) a váš partner bude rád, že ho tentokrát uvítáte skoro odpočatá, v dobré náladě a s jiskrou v oku. Bonus?

Moje kamarádka si po narození druhé dcerky s dětmi každé dopoledne dávala půlhodinku „blbnutí“ při muzice, puštěné notně nahlas, a ač to nebylo účelem, po měsíci zjistila, že má dvě kila dole. A jak příjemnou cestou! 

6. Hrajte divadlo

Jestli si ráda vymýšlíte příběhy, nejspíš vás bude bavit stát se na chvíli scenáristkou a herečkou v jedné roli. Loutkové divadlo se hodí, můžete si ale vystačit i s domácími proprietami a hrát třeba „na prodávanou“. Dodnes vzpomínám, jak jsme si s maminkou občas udělaly „galanterii“ z jejího šicího arzenálu, a zatímco já prodávala, máti hrála různé komické zákaznice.

Tip: Nápady přidává Klára G.: „Dcerka (28 měsíců) zbožňuje magnetické divadlo, máme postavičky z Krtka, hraji s nimi různé příběhy, u toho vydrží opravdu dlouho a já se taky vyblbnu. Myslím si, že Ježíšek letos přinese divadlo loutkové…“ 

Slavte! 

Pořád je přece co! Nejen obligátní svátky, ale i příchod adventu, ročních období… S dětmi nejspíš vezmete na milost i Halloween a další „importované“ svátky, a pokud ne, školka vás naučí. Třeba ty waldorfské podle ročních období vysloveně „jedou“ a pravidelně pořádají tematická odpoledne, na která jsou zváni rodiče; ti se ostatně podílejí i na přípravách.

Nemusíte přejmout a přijmout vše, ale hned máte téma k povídání, nové básničky, nápady, co tvořit, jak vyzdobit domácnost, co uvařit či upéct...

Tip: Inspiraci načerpáte v nejrůznějších centrech pro rodiče a děti, například Acentrum pořádá celoroční kurz Koloběh roku. 

Témata: Časopis Maminka, Děti, Batole, Praktické rady, Hry pro děti, Odpolední spánek, Způsob, První použití, Happening, Zákaznice, Jak, Loutkové divadlo, Neopakovatelné období, Petra D, Manuální činnost, Krabička, Skvělá věc
Mohlo by vás zajímat
Zápisy do prvních tříd se blíží. Jak budou letos vypadat a co by měl umět každý předškolák?
Procházková Simona
Zápisy
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci